Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.8.382 A gazdálkodó szervezet - a felszámolás kezdő időpontja után - a szerződést a felszámoló útján a Ptk. általános szabályai szerint is jogosult megtámadni, továbbá kérheti többek között a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett csődbűntett vagy a jó erkölcsbe ütköző szerződés esetén - a szerződés semmisségének megállapítását is [1993. évi LXXXI. tv-nyel módosított 1991. évi IL. tv. (mód. Cstv.) 4. § (1) bek., 34. § (2) bek., 40. § (1) bek., 61. § (4) bek., Ptk. 200. § (2) bek., 234. § (1) bek., 237. § (1) bek., Pp. 9. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 10. sorszámú közbenső ítéletével megállapította, hogy a peres felek által az m.-i 7803 számú tulajdoni lapon 7650 helyrajzi szám alatt felvett, M.-en, E. út 21. szám alatt levő 1053 négyzetméter alapterületű, lakóház megjelölésű ingatlanra vonatkozóan 1993. május 17-én megkötött adásvételi szerződés érvénytelen. A közbenső ítéletre tekintettel akként határozott, hogy a felperes kereseti követelésének összegét illetően a tárgyalás folytatására a közbenső ítélet jogerőre emelkedését követően kerül sor.

Ítéletének indokolásában az elsőfokú bíráság megállapította, hogy a felperes korlátolt felelősségű társaság 1993. május 18-i taggyűlésén csődbejelentést határozott el, majd a megyei bíróság végzése alapján 1994. április 15-én felszámolási eljárás indult ellene.

A felperes 1993. május 17-én adásvételi szerződéssel 100.000,-Ft vételárért eladta az alperesnek az irodaháznak használt, M.-en, E. út 21. szám alatt levő, 1053 négyzetméter alapterületű lakóházat. A felperes az 1995. április 26-án benyújtott keresetében az adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte arra hivatkozva, hogy az semmis, mert a jóerkölcsbe ütközik. Az alperes a kereset elutasítását elsődlegesen azért kérte, mert a felszámoló a részére nyitva álló 90 napos szerződésmegtámadási határidőt elmulasztotta, másrészt az eredeti állapot helyreállítása körében a beruházásai megtérítését kérte.

Az elsőfokú bíróság a kereset jogalapjára vonatkozó kérelmet alaposnak találta. Az alperes védekezésére tekintettel rámutatott arra, hogy a külön törvényben meghatározott 90 napos megtámadási határidő elmulasztása esetén is sor kerülhet a szerződés - Ptk.-ban szélesebb körben szabályozott - érvénytelenségének megállapítására. A felszámoló a gazdálkodó szervezet nevében indította meg a pert az 1991. évi IL. törvény 34. §-ának (2) bekezdésére utalással. A felszámoló feljelentése alapján a felperes ügyvezetője és az alperes házastársa ellen büntetőeljárás volt folyamatban, az annak során született jogerős határozat csődbűntett elkövetéséért a nevezetteket elítélte. Az ítélet szerint, amelyet a felek is elfogadtak a jelen eljárás során, az ingatlan 1993. évi forgalmi értéke 4.500.000-4.720.000,-Ft-ra tehető. Ebből eredően - utalással a Pp. 9. §-ának (1) bekezdésére is - a szerződés megkötése az adott kondíciókkal bűncselekménynek minősült, azaz jogszabályba ütközött, ezért az a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. Ezen túlmenően, a több mint 4.000.000,-Ft különbséget mutató szerződés - különös tekintettel a 9.000.000,-Ft összegű kielégítetlen tartozásokra is - összeegyeztethetetlen a közfelfogással, sérti a jóerkölcsöt, így ez okból is semmis. Mivel az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó bizonyítás nagy terjedelmű, az elsőfokú bíróság a jogalap tekintetében a Pp. 213. §-ának (3) bekezdése alapján közbenső ítélettel határozott.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítélete ellen az alperes nyújtott be fellebbezést. A közbenső ítélet megváltoztatásával a kereset elutasítását, és a felperest a perköltség viselésére kérte kötelezni. Elsődlegesen hivatkozott arra, hogy az 1991. évi IL. törvény 40. §-ának (1) bekezdése rendelkezik a felszámoló megtámadási jogáról. A felszámoló nem élt a 90 napos megtámadási határidőben a szerződés megtámadási jogával, indokolatlanul késlekedett, így a határidő eltelte után már nem is élhet azzal. Álláspontja szerint: mivel a felszámoló az adós nevében járt el, az 1991. évi IL. törvény rendelkezései irányadóak az eljárásra.

Vitatta az alperes a megyei bíróságnak a semmisségre vonatkozó álláspontját is. Úgy vélte, hogy a perbeli szerződés nem ütközik jogszabályba és a jóerkölcsbe, másrészt a felszámoló ezen esetben is csak és kizárólag a hivatkozott 1991. évi IL. törvény rendelkezései alapján járhat el. Minthogy a felszámoló az igényérvényesítést elmulasztotta, ezért már a Ptk. rendelkezései alapján sem léphet fel.

A másodfokú eljárás során az alperes a fellebbezést személyes előadásával kiegészítette. Előadta, hogy a férje a társaság törzstőkéjének 80%-ával rendelkezett, a társaság az 1991-92. években nyereségesen működött, a nyereség 97%-a a férjét illette meg. Az adásvétel nem ütközött az 1991. évi IL. törvény rendelkezéseibe, mivel annak időpontjában a csődeljárás még nem indult meg a cég ellen. Színlelt ügyletkötés sem történt, az esetleges feltűnően nagy értékkülönbözet megállapítására pedig további bizonyítás szükséges, erre azonban az 1991. évi IL. törvény rendelkezései szerint a felszámolónak nincs lehetősége.

A felperes ellenkérelmében kérte az elsőfokú bíróság közbenső ítéletének a helybenhagyását, és az alperes terhére kérte megállapítani a felmerült fellebbezési költségeket.

Hivatkozott arra, hogy a társaságnak az 1993. évben súlyos fizetési nehézségei keletkeztek, ezért döntött úgy az 1993. május 18-án összehívott taggyűlés, hogy a csődeljárást bejelentik, a perbeli szerződés dátuma pedig a taggyűlést megelőző nap volt. A büntetőbíróság jogerősen megállapította, hogy az alperes férje és a társaság ügyvezetője csődbűntettet követett el. Az ügylet tárgyát képező ingatlan a szerződéskötéskor 4,5 millió forintot meghaladó értékű volt, ezzel szemben a vételár 100.000,-Ft-ot tett ki. Így a szerződés a Ptk. 200. és 201. §-a alapján megtámadható. A szerződés az összes körülményekre tekintettel a jóerkölcsbe ütközik. A 97%-os üzletrész-tulajdonos és a társaság ügyvezetője a szerződést fedezetelvonási céllal kötötte meg.

Az alperes fellebbezése nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!