A Kúria Kfv.37736/2014/4. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 7. §] Bírók: Kovács Ákos, Kovács András, Króneisz Gábor
A határozat elvi tartalma:
A hatóság csak akkor tud megalapozottan állást foglalni az egyenlő bánásmód követelményének megtartása, illetve valamely korlátozó intézkedés arányosságának és a cél elérésére való alkalmasságának kérdésében, ha a tényállást teljes körűen feltárja. Ennek hiányában a határozat hatályon kívül helyezésének és a közigazgatási szerv új eljárásra kötelezésének van helye.
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
Kfv.III.37.736/2014/4.szám
A Kúria a Dr. Varga Ilona ügyvéd által képviselt felperesnek a (...) jogtanácsos által képviselt Egyenlő Bánásmód Hatóság alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. május 15. napján kelt 21.K.31.365/2013/23. számon hozott ítélete ellen az alperes részéről 27. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán meghozta a következő
ítéletet
A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 21.K.31.365/2013/23. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati költséget.
A 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A perben nem álló kérelmező 2012. szeptember 13-án kérelmet terjesztett elő az alperesnél annak megállapítása érdekében, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőségről szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebktv.) 5. § b) pontjában foglalt egyenlő bánásmód követelményét fogyatékosságával összefüggésben. Előadta, hogy a felperes az általa kiadott szolgálati utasítás értelmében 2012. július 1-jétől megtiltotta a járművein egyebek mellett az EL-GO 60 típusú mopeddel történő utazást. Ezen intézkedését azzal indokolta, hogy a moped veszélyezteti a közlekedésben résztvevő többi utas, valamint a moped használójának biztonságát. A kérelmező előadta, hogy járványos gyermekbénulásban szenved, csak elektromos mopedjével tud közlekedni. A napi utazási ideje a felperes intézkedése miatt négy órára nőtt, ami egészségi állapotára rossz hatással van.
Az alperes határozatában az egyenlő bánásmód követelményének felperes általi megsértését megállapította, egyúttal megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni folytatását és elrendelte a határozat nyilvánosságra hozatalát. A határozat indokolásában kiemelte, hogy a felperes intézkedése az Ebktv. 8. § g) pontjára figyelemmel védett tulajdonságú kérelmező szabad mozgáshoz és a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférését érintette. A felperes ugyanakkor az Ebktv. 7. § (2) bekezdése alapján nem tudta kellőképpen alátámasztani, hogy a bevezetett korlátozó intézkedés elkerülhetetlen volt, az intézkedés a cél elérésére alkalmas és azzal arányos. Véleménye szerint ugyanis az elektromos mopedek rögzíthetőség, méret, végsebesség és fordulékonyság szempontjából hasonló paraméterekkel rendelkeznek, mint a közösségi közlekedésből ki nem zárt elektromos kerekesszékek, így nem volt indokolt a két eszköz közötti különbségtétel. A felperes intézkedése ráadásul hátrányosan hat a fejlettebb eszközöket használó fogyatékos személyek integrációjára is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!