Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.166/2010/7. számú határozata testi sértés bűntette (maradandó FOGYATÉKOSSÁGOT OKOZÓ testi sértés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 170. §, 274. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 371. §, 372. §] Bírók: Hildenbrand Róbert, Lassó Gábor, Révész Tamásné

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

2.Bf.166/2010/7. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2011. év március hó 1. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

ítéletet.

A maradandó fogyatékosságot okozó súlyos testi sértés bűntette és más bűncselekmény miatt a vádlott ellen indított büntető ügyben a Pest Megyei Bíróság 2010. év február hó 2. napján kelt 20.B.26/2009/23. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlott testi épség elleni bűncselekményét testi sértés bűntettének (Btk.170.§ (1) bekezdés, (4) bekezdés I. fordulat) minősíti.

Az ítélet bevezető részéből a 2009. július hó 6, 9. és szeptember hó 7. tárgyalási napok feltüntetését és a tárgyalás részben folytatólagos megjelölését mellőzi.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Pest Megyei Bíróság a 2010. február 2. napján kelt 20.B.26/2009/23. számú ítéletével a vádlott bűnösségét testi sértés bűntettében (Btk.170.§ (1) és (2) bekezdés) és közokirat-hamisítás bűntettében (Btk.274.§ (1) bekezdés c./ pontja) állapította meg. A vádlottat ezért halmazati büntetésül 1 év börtönbüntetésre ítélte, amelynek a végrehajtását 3 év próbaidőre felfüggesztette. Döntött a lefoglalt bűnjelekről, a polgári jogi igény egyéb törvényes útra utasításáról és a bűnügyi költség viseléséről.

Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette. Ellene a vádlott felmentés érdekében, védője a testi sértés bűntette alól jogos védelem okán felmentésért, másodsorban enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A másodfokú eljárásban a vádlott az időmúlásra és családalapításra utalva visszavonta a fellebbezését.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.356/2010. számú átiratában az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást megalapozottnak tekintette. A vádlott terhére rótt testi sértés bűntette körében azonban kifogásolta a cselekmény minősítését. Álláspontja szerint a szakértők egyértelműen véleményezték a maradandó fogyatékosság bekövetkezését, amelynek a cselekmény minősítésében meg kell jelennie függetlenül attól, hogy a munkaképesség csökkenés mértéke megállapítható-e. A vádlott nem volt jogos védelmi helyzetben, mert a sértett és a vádlott is a jogtalanság talaján állt. A kiszabott büntetést megfelelő joghátránynak találta.

Indítványozta, hogy az ítélőtábla az 1. pont alatti tényállásban írt cselekményt minősítse a Btk.170.§ (1) bekezdésbe ütköző és a (4) bekezdés szerint minősülő maradandó fogyatékosságot okozó súlyos testi sértés bűntettének. Az ítélet indokolásának a jogos védelmi helyzetre vonatkozó leírását rekessze ki az ítéletből, egyebekben az elsőfokú ítéletet hagyja helyben. Bejelentette, hogy a nyilvános ülésen nem kíván részt venni.

A nyilvános ülésen a védő fenntartotta a fellebbezését. Elsődlegesen a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség átiratában igényelt súlyosabb minősítésre reflektált. Álláspontja szerint az ügyész az elsőfokú ítéletet tudomásul vette, így súlyosítási tilalom alá esik, hogy az ítélőtábla a testi épség elleni bűncselekményt maradandó fogyatékosságot eredményezőként minősítse. Kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást elsősorban két olyan személy vallomására alapította, akik elfogultak és nem is voltak jelen. A vádlott végig tagadta a bozótvágó kések használatát, nem is találtak ilyen eszközöket a helyszínen.

A védő hivatkozott az ítélet 16. oldal 6. bekezdésében tett elsőfokú megállapításra, amely szerint "a vádlott a sértett házba hatolásakor azonban már jogos védelmi helyzetben volt". Azt is megállapította a bíróság, hogy tovább már nem bántalmazta. Ezek a körülmények a vádlott testi sértés bűntette alóli felmentését megalapozzák. A közokirat-hamisítás bűntettében a tényállást és a bűnösséget nem támadta. Emiatt azonban a felfüggesztett büntetés eltúlzott, ezért pénzbüntetés kiszabását indítványozta.

A védő fellebbezése nem alapos.

A Fővárosi Ítélőtábla a védő fenti perorvoslata folytán bírálta felül az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárását. A felülbírálat eredményeként megállapította, hogy az eljárás indokolatlannak tekinthető elhúzódása mellett a perrendi szabályok nem sérültek, a megyei bíróság az ügyfelderítési kötelezettségének eleget tett. Az általa feltárt bizonyítékokat igen részletesen elemezte, mérlegelése az iratok tartalmával nem ellentétes. Megindokolta a vádlott védekezésének elvetését, a tanúk következetes, ellentmondásoktól mentes terhelő előadásának elfogadását is kellően megokolta. A vádlott által használt bozótvágó kések nem kerültek ugyan elő, az eszköz feltalálásának hiánya azonban nem teszi a vádlotti előadást elfogadhatóvá. A tanúk által leírt bozótvágó késektől a szakértők is lehetségesnek tartották a sérülések keletkezését. A megyei bíróság az igazságügyi orvosszakértői vélemények összevetése útján a sérülések és azok keletkezési mechanizmusa körében is megalapozottan foglalt állást. Helytállóan állapította meg azt is, hogy a vádlott bántalmazása következtében a sértett bal kéz IV. ujj alap-izületének mozgáskorlátozottsága miatt nem megállapítható mértékű, munkaképesség-csökkenésben megnyilvánuló maradandó fogyatékosság alakult ki.

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást megalapozottnak találta. A védő a bizonyítékok felülmérlegelését igényelte, amelyre bizonyítás felvétele hiányában, megalapozott tényállás esetében nincs perjogi lehetőség.

Az irányadó tényállás alapján az elsőfokú bíróság okszerűen vont következtetést a vádlott bűnösségére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!