Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Bf.132/2023/11. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 2. § (1) bek., (2) bek., 29. § (1) bek., (2) bek., (3) bek., 160. § (1) bek., 161. §, 164. § (1) bek., (8) bek., 2017. évi XC. törvény (Be.) 428. § (1) bek., 429. § (3) bek., 515. § (1) bek., 561. § (3) bek., 562. § (1) bek., (2) bek., 583. § (3) bek., 590. § (3) bek., (5) bek., (7) bek., 591. § (2) bek., 599. § (1) bek., 605. § (1) bek., 613. § (1) bek., (2) bek., 615. § (1) bek., (2) bek.] Bírók: Bakó József, Diószegi Attila, Háger Tamás

Debreceni Ítélőtábla

Bf.I.132/2023/11.

A Debreceni Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Debrecenben, a 2023. április 4. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

v é g z é s t:

Az emberölés bűntettének kísérlete miatt Terhelt1 ellen indított büntetőügyben az Egri Törvényszék 2022. november 3. napján kihirdetett 10.B.20/2020/50. számú ítéletét helybenhagyja.

A másodfokú eljárásban felmerült 12 000 (tizenkettőezer) Ft bűnügyi költséget az állam viseli.

A másodfokú bíróság határozata ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az Egri Törvényszék a rendelkező részben írt ügydöntő határozatában Terhelt1 vádlottat élettársa, sértett1 sértett sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete [a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 160. § (1) bekezdés] miatt 2 év börtön fokozatú szabadságvesztésre ítélte. A büntetés végrehajtását 5 év próbaidőre felfüggesztette. Meghatározta a végrehajtás elrendelése esetére a feltételes szabadságra bocsáthatóság legkorábbi időpontját. Az elkövetés eszközét elkobozta, rendelkezett a további bűnjelekről és kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség viselésére.

[2] Az ítélet ellen az ügyészség jelentett be fellebbezést a vádlott terhére, kizárólag a büntetés súlyosítása, végrehajtandó szabadságvesztés és közügyektől eltiltás alkalmazása érdekében. Indokai szerint a cselekményt egyenes szándékkal elkövető vádlottnál beismerése ellenére hiányzik a végrehajtás felfüggesztésének feltétele, a büntetés túl enyhe, lényeges súlyosítása indokolt a büntetési célok eléréséhez (Heves Megyei Főügyészség B.522/2019/57.).

[3] A vádlott és a védő tudomásul vették a bíróság határozatát.

[4] A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség a Bf.66/2023/2. észrevételében az ügyészségi fellebbezést fenntartva, iránya szerint indítványozta az elsőfokú ítélet súlyosítását.

[5] A másodfokú bíróság a vádhatósági perorvoslatot a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 599. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülésen bírálta el.

[6] A nyilvános ülésen az ügyész a súlyosítást célzó jogorvoslatot fenntartotta, a védő pedig az elsőfokú ítélet helybenhagyására tett indítványt.

[7] Az ügyészség fellebbezése nem alapos.

[8] Tekintettel arra, hogy fellebbezést kizárólag a Be. 583. § (3) bekezdés a) pontja alapján jelentették be, a másodfokú bíróság az ítéletnek csak a fellebbezéssel sérelmezett részét bírálta felül a Be. 590. § (3) bekezdése szerint.

[9] A Be. 590. § (5) bekezdésének szabályai azonban a felülbírálatot kiterjesztik a szankciós fellebbezésnél is az eljárási szabályok betartására, az abszolút és súlyos relatív hibából eredő hatályon kívül helyezési okok esetleges fennállására, a bűnösség megállapítására vonatkozó rendelkezésre, ha a vádlottat fel kell menteni, vagy vele szemben az eljárást meg kell szüntetni, valamint a bűncselekmény minősítésére vonatkozó rendelkezésre [Be. 590. § (5) bekezdés a pont aa) és ab) alpontok - c) pont, (5a) bekezdés]. Értelemszerűen szankciós fellebbezésnél a büntetés kiszabása a fellebbezés oka és a cél: a büntetésre vonatkozó rendelkezés megváltoztatása, ezért a Be. 590. § (5) bekezdés d) pontban foglaltak jelen esetben a Be. 590. § (3) bekezdésében írtaknak feleltethetők meg. Ezen túl a másodfokú bíróság hivatalból vizsgálta a Be. 590. § (7) bekezdésének előírása szerint az egyszerűsített felülvizsgálat tárgyát képező kérdéseket.

[10] Az ítélőtábla a felülbírálat során megállapította, hogy a törvényszék az eljárást a perjogi szabályok megtartásával folytatta le, nem vétett sem abszolút, sem olyan relatív hibát, mely az érdemi felülbírálatot kizárná. Hatályon kívül helyezési ok nem volt észlelhető.

[11] Egy eljárásjogi kérdés azonban kiemelést érdemel. A 2021. június 1-jén tartott tárgyaláson a vádlott szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg. A bíróság bizonyítást folytatott, ahol sor került a sértetti sérülésekre nézve szakértő2 orvosszakértő meghallgatására (21. számú tárgyalási jegyzőkönyv). A tárgyalás megtartása és a bizonyítás felvétele szabályos volt a Be. 429. § (3) bekezdés alapján. A vádlott részvétele az elsőfokú tárgyaláson kötelező volt a Be. 428. § (1) bekezdés a) pontjára figyelemmel, mivel a tárgyaláson való részvétel jogáról nem mondott le. A 429. § (3) bekezdésének eljárást könnyítő, gyorsító, hatékonyabbá tevő szabálya viszont lehetővé teszi a tárgyalás megtartását - a bűnösség megállapításával járó ügyben a bizonyítási eljárás befejezése nélkül -, ha az idézés szabályszerű volt. A 2021. június 1-jei tárgyalásra a vádlott idézése szabályszerű volt és nem jelent meg, távolmaradását később mentette ki. A jegyzőkönyv és javítása alapján egyértelműen megállapítható, hogy a vádlott nem volt jelen, bár egyes részek mégis utalnak ottlétére, e részben a jegyzőkönyvet majd teljes körben javítani kell (1. oldal alulról 3. bekezdés). A bíróság helyesen megállapította, hogy a tárgyalás megtartásának nincs akadálya, viszont nem utalt a Be. 429. § (3) bekezdésére és az 515. § (1) bekezdés előírása szerint nem hallgatta meg az ügyészt és a védőt a vádlotti távollét kapcsán a megtarthatóságról. Ez kétségtelenül hiányosság, azonban a bizonyítás törvényességét és a vádlott távollétében folytatott eljárás szabályosságát érdemben nem érintette, így értelemszerűen súlyos, főként hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértésként nem értékelhető. A másodfokú bíróság megjegyzése azonban szükséges az egységes és helyes perviteli gyakorlat kialakítása érdekében. Az orvosszakértői bizonyítás ugyanis az ügy központi bizonyítékait szolgáltatta, így a bizonyítás e fontos része előtt indokolt lett volna az eljárás jelenlévő főszemélyeinek meghallgatása e kérdésre, másrészt célszerű utalni a jegyzőkönyvben arra, hogy a bíróság milyen speciális szabály alapján tartja meg azt a tárgyalást, ahol a vádlotti részvétel kötelező és a vádlott nincs jelen.

[12] A Be. 591. § (2) bekezdés a) pontja értelmében ugyanakkor a másodfokú bíróság nem vizsgálta az elsőfokú bíróság ítéletének megalapozottságát és a határozatát az elsőfokú bíróság által megállapított tényállásra alapította, mert a fellebbezést kizárólag a Be. 583. § (3) bekezdése alapján jelentették be. Ilyen formájú fellebbezésnél az első fokon megállapított tényállás rögzül, azaz a tényálláshoz kötöttség teljes. Korlátozott felülbírálat esetén a történeti tényállás kizárólag a kijavítás szabályai szerint érinthető (BH2022. 34.III.).

[13] A Be. 561. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott, a vádlott személyi körülményeire vonatkozó tények módosításának, a nyilvános ülés eredményétől függően bővítésének azonban nincs eljárásjogi akadálya, ezért az ítélőtábla a védő által csatolt okiratok alapján rögzíti, hogy a vádlott jelenleg terhes, emellett továbbra is gondozza súlyos beteg kisgyermekét, szülei is súlyos, orvosi kezelést igénylő betegségben szenvednek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!