Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budakörnyéki Járásbíróság P.20895/2002/51. számú határozata eredeti állapot helyreállítása tárgyában. Bíró: Tantalics Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

*Budakörnyéki Járásbíróság P.20895/2002/51.*, Budapest Környéki Törvényszék Pf.22084/2008/4., Kúria Pfv.21707/2008/4. (BH 2010.4.93)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Budakörnyéki Bíróság a dr. Nyírő Péter ügyész által képviselt felperesnek,

a dr. Hidasné dr. Cziegler Mária ügyvéd által képviselt I. rendű és felszámolóbiztos által képviselt II. rendű alperesek ellen - eredeti állapot helyreállítása - iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A bíróság megállapítja, hogy az Kishegy természetvédelmi területen az I. és II. rendű alperes magatartása következtében természetkárosodás következett be.

A bíróság a felperes eredeti állapot helyreállítása iránti kereseti kérelmét elutasítja.

A bíróság kötelezi az alpereseket, hogy fizessenek meg egyetemlegesen a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Koordinációs Főosztály által vezetett 1003200-01220263-53000004 számú számlájára 15 nap alatt 4.614.720.-Ft /Négymillió-hatszáztízennégyezer-hétszázhúsz/ forint tőkét és ennek 1999. január 1.-től a kifizetésig járó mindenkori törvényes késedelmi kamatát.

Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi az alpereseket, hogy fizessenek meg egyetemlegesen az államnak külön felhívásra 35.200.-Ft /Harmincötezer-kettőszáz/ forint előlegezett költséget, míg 1.050.-Ft /Egyezer-ötven/ forint költséget az állam visel.

Ezen ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezéssel lehet élni, amelyet a Pest Megyei Bírósághoz címezve, de a Budakörnyéki Bíróságon kell írásban 3 példányban benyújtani.

Felhívja a bíróság a felek figyelmét, hogy ha a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el. Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésére, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, valamint a fellebbezés csak az indokolás ellen irányul, a másodfokú bíróság tárgyalást csak kifejezett kérelemre tart, ennek hiányában a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

Abban az esetben, ha a fellebbezésben vitatott érték nem haladja meg a 200.000.-Ft-ot, vagy ha a fellebbezésben vitatott érték nem haladja meg a kereseti kérelemben megjelölt követelés 10 %-át, úgy fellebbezni csak az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak megsértésére, vagy az ügy érdemi elbírálásának alapjául szolgáló jogszabály téves alkalmazására hivatkozással lehet. Ilyen hivatkozás hiányában a fellebbezést a másodfokú bíróság hivatalból elutasítja.

A másodfokú bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz, a felek bármelyikének kérelmére azonban tárgyalást tart. Tárgyalás tartását a fellebbező fél a fellebbezésben kérheti.

I N D O K O L Á S :

A bíróság a tárgyalások anyaga, a lefolytatott bizonyítási eljárás, a peres felek nyilatkozatai, a tanúk vallomása, a Nemzeti Park Igazgatósága által készített szakértői vélemény, a büntető eljárás iratai és a becsatolt egyéb okirati bizonyítékok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A Kishegy helyi védettségű természetvédelmi terület. A terület védetté nyilvánítását a Pest Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága 1977. április 18.-i keltű 94/1977. szám alatti határozatával rendelte el. A terület nagysága 5,47 hektár, természetvédelmi törzskönyv-száma 12/32/TT/77.

A határozat szerint a természetvédelmi terület növénytani értéke a sztyeppréti növénytársulás és az ezt alkotó lágyszárúak. Ritka növényfajtái a selymes-boglárka, a tavaszi hérics és a hangyabogáncs. Tájképi értékét zavartalan természetes állapota adja. A védetté nyilvánítást kimondó határozat 6. pontja tartalmazza az alapvető védelmi előírásokat. Az egyik kiemelten fontos védelmi előírás az, hogy a természetvédelmi területen nem szabad olyan tevékenységet folytatni, olyan létesítményt üzemeltetni és elhelyezni, amely a terület jellegét, növényvilágának tenyészetét, tájesztétikai hatását zavarja, veszélyezteti, vagy károsan befolyásolja.

Kimondja továbbá a határozat, hogy a természetvédelmi területre szemetet, törmeléket hordani tilos.

Az I. rendű alperes és a II. rendű alperes 1997. október 20.-án építési szerződést kötött a község szennyvízcsatorna-hálózatának kiépítésére. Az építési munka során a munka- árokból kitermelt földet az I. rendű alperes tulajdonában lévő bányagödörben kellett elhelyezni. A bányagödör feltöltése ellen egy magánszemély birtokvédelmi eljárást kezdeményezett. Az eljárás eredményeként a bányagödörhöz vezető magántulajdonban lévő út használatát a hatóság megtiltotta és ennek következtében a bányagödör feltöltése lehetetlenné vált. Ezt követően a kitermelt földet, aszfaltot és betontörmeléket a II. rendű alperes 1998. szeptemberétől kezdődően 1998. decemberig az ürömi 049 helyrajzi számú, helyi védettségű természetvédelmi területen helyezte el. A törmeléklerakásról az I. rendű alperes tudott, de azt nem akadályozta meg. A törmeléklerakás ellen panaszbejelentéssel élt a polgármesteri hivatalhoz a helyi lakosság, majd többek között a Nemzeti Park Igazgatóságához nyújtottak be kérelmet intézkedést kérve a természetvédelmi terület megóvása érdekében.

Végül a helyi baráti társaság a Főügyészséghez közérdekű bejelentést tett.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperesek természetkárosító tevékenységükkel természetkárosodást okoztak és kötelezze egyetemlegesen az alpereseket, hogy a természetvédelmi területen jogellenesen lerakott föld, aszfalt és betontörmeléket szállítsák el és a természetvédelmi terület eredeti természetbeni állapotát állítsák helyre.

A felperes arra hivatkozott, hogy a Természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény területi és időbeli hatálya kiterjed a perbeli természetkárosításra, mert a törvény nem tesz különbséget helyi és országos védettségű természetvédelmi terület között.

A Ttv. 3.§ /1/ bekezdés, 31.§ /1/ bekezdés és a 2.§ /2/ bekezdés c./ pontjából következik, hogy az ürömi Kishegy természetvédelmi területen a szennyvízcsatorna-hálózat építése során kitermelt földet, aszfalt és betondarabokat lerakni még ideiglenes jelleggel sem lehet. A lerakás következtében ugyanis a föld takarás miatt megsérülnek a védett növények egyedei, valamint a védett terület tájképi állapota.

Mivel a jogellenes lerakás már 1998. szeptemberében elkezdődött, így az azóta eltelt időszak alatt természetkárosodás következett be.

A felperes arra hivatkozott, hogy a természetkárosodás előidézésében megállapítható mindkét alperes felelőssége. Az I. rendű alperes felelőssége azon alapul, hogy részben aktív, részben passzív /mulasztó/ magatartásával felelős, mert a védett természeti területen a föld és egyéb hulladék /aszfalt, betondarabok/ jogellenes lerakását kvázi engedélyezte, illetve a jogellenes lerakás ellen nem tett semmiféle intézkedést, pedig a Ttv. 62.§ /2/ bekezdése értelmében a helyi jelentőségű védett természeti terület fenntartása, természeti állapotának fejlesztése és őrzése önkormányzati feladat, míg a Ttv. 58.§ b/ pontja szerint a települési önkormányzat jegyzője államigazgatási, hatósági jogkörében a 78.§ /1/ bekezdésében meghatározott intézkedést elrendelhette volna, azaz természetkárosító, vagy veszélyeztető tevékenység megtiltását rendelhette volna el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!