Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.10.458 A franchise-szerződés felmondása esetén alkalmazandó szabályok [Ptk. 205. § (1)-(2) bek., 218. § (3) bek., 319. § (1)-(2) bek., 321. § (1) bek.].

A peres felek 1995. március 9-én franchise együttműködési szerződést kötöttek, melynek értelmében az alperes mélyhűtőlerakat egységes megjelenésének kialakításához és üzemeltetéséhez szükséges franchise-t vásárolt a felperestől, ezen belül azonban kizárólag az utcai értékesítést valósította meg. Az alperes tevékenységi köre a szerződés alapján Baranya és Somogy megye egy részére terjedt ki. A szerződést határozott időtartamra, öt évre kötötték meg. A rendszer működtetésének lényege szerint az alperes mint franchise-átvevő szállítóeszközöket és az általa biztosított telephelyen telepített hűtőkamrát vett bérbe a felperestől, és a felperes által biztosított áruféleségeket a gépkocsikról közvetlenül értékesítette a fogyasztók részére. A szerződés 5. §-a szerint a felperes kötelezettsége volt az alperes segítése és tanácsadással való ellátása a franchise-egység megtervezésében és kialakításában. Köteles volt továbbá gondoskodni a meghatározott területek ellátásáról és ennek érdekében az alperes által meghatározott kontingensen felüli áruellátást és az értékesítéshez szükséges reklámanyagot is biztosítania kellett. A szerződés 6. §-a szerint az alperes köteles volt minden terméket kizárólag a felperestől, illetve az általa megnevezett harmadik személytől beszerezni, a felperes teljes áruválasztékát egységében biztosítani, míg egyéb termékeket, illetőleg harmadik féltől terméket kizárólag a felperes írásbeli hozzájárulásával szerezhetett be. Az alperes vállalta, hogy a rendszer átvételéért egyszeri hozzájárulásként 2 500 000 Ft + áfa összeget fizet. A továbbiakban az értékesített termékek nettó árbevételéből 6% mértékű díjat volt köteles megfizetni. A szerződés 11. pontjában a felek úgy rendelkeztek, hogy amennyiben a szerződés a felperes hibájából szűnik meg, a felperes köteles az alperes részére az éves nettó forgalmának 5%-át kitevő mértékű kompenzációt fizetni. A rendes felmondás lehetőségének kikötésén túl rögzítették, hogy ha bármelyik fél a szerződésben foglalt kötelezettségét súlyosan megszegi, és e szerződésszegő tevékenységét a másik fél írásbeli felszólítása ellenére sem szünteti meg, a másik felet megilleti a szerződés azonnali hatályú felmondásának joga. A súlyos szerződésszegésnek minősülő eseteket a szerződésben példálózó jelleggel felsorolták. Rögzítették, hogy a felbontással kapcsolatos minden jognyilatkozat csak írásban érvényes.

A szerződés tartama alatt a felperes az alperes megrendelésétől eltérő mennyiségű árut szállított, a szállítási eltérés az összes árubeszerzés 19,7%-a volt. Több alkalommal előfordult, hogy a felperes által kibocsátott szórólapokon a felperes az árakat nem a valóságnak megfelelően jelölte meg. Az alperes a felmerült hiányosságokat több alkalommal közölte a felperes megbízott alkalmazottjával. E hiányosságok a felperes más franchise-átvevőinél is fennálltak, ezért az alperes és a felperes más partnerei közösen 1995. szeptember 13-án szerződésmódosítási javaslatot nyújtottak át a felperesnek, aki az ajánlatot nem fogadta el. Ezt követően a felperes az egyes átvevőkkel, így az alperessel is egyenként tárgyalást kezdett a szerződés megszüntetéséről. Ennek eredményeként az alperes a szerződésben foglalt tevékenységét megszüntette, a bérelt járműveket 1995. szeptember 26-án visszaadta a felperesnek, majd az 1995. október 2-án kelt levelével a felperessel kötött szerződést - a felperes ellátási kötelezettségének megszegésére hivatkozással - azonnali hatállyal felmondta. Egyben bejelentette, hogy a szerződés szerinti kompenzációra és felmerült kárai megtérítésére igényt tart.

A felperes keresetében az alperest 5 470 243 Ft vételártartozása és a tőke után 1995. szeptember 25. napjától a kifizetésig járó késedelmi kamat megfizetésére kérte kötelezni. Az alperes a kereset jogalapját és összegszerűségét nem vitatta, a felperes követelésével szemben azonban beszámítási kifogást, illetőleg viszontkeresetet terjesztett elő. Ellenkövetelése összegét 11 918 054 Ft-ban határozta meg, mellyel a szerződés szerinti 5% mértékű kompenzációt, a túraútvonalak kialakításának költségét, valamint a hibás szórólapokkal kapcsolatos szavatossági igényét érvényesítette.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A viszontkereset túlnyomó részének helyt adva kötelezte a felperest, hogy az alperesnek 6 126 517 Ft-ot és ezen összegnek 1995. október 2-től a kifizetésig járó, a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeres szorzatának megfelelő mértékű késedelmi kamatát fizesse meg. A feleket pervesztességük arányában az állam javára kötelezte 244 132 Ft, illetőleg 19 278 Ft kereseti illeték megfizetésére. Kötelezte továbbá a felperest 700 000 Ft perköltség megfizetésére az alperes javára.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a felek szerződése nem közös megegyezéssel, hanem az alperes jogszerű, azonnali hatályú felmondása folytán szűnt meg. Erre alapot adott a felperes áruellátással kapcsolatos súlyos szerződésszegése, amelynek folytán az alperes jogszerűen tartott igényt a szerződés szerinti kompenzációra, azaz 10 851 222 Ft-ra, továbbá a túraútvonalak 745 538 Ft összegű kialakítási költségére. A hibás szórólapok vonatkozásában az elsőfokú bíróság az alperes szavatossági igényét nem találta alaposnak, ebben a részében a viszontkeresetet elutasította.

A felperes fellebbezést terjesztett elő az ítélet megváltoztatása, az alperes viszontkeresetének elutasítása és az alperesnek a keresete szerinti marasztalása érdekében. Indokai szerint a felek a szerződést a jövőre nézve közös megegyezéssel szüntették meg, ezért az alperes a szerződésben írott kompenzációra és a túraútvonalak kialakításának költségére sem tarthat igényt.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatva a felperest terhelő marasztalás összegét 5 380 979 Ft-ra és ezen összegnek az elsőfokú ítéletben megjelölt kamataira leszállította. A felperest terhelő elsőfokú eljárási költség összegét 660 000 Ft-ra, a felperes által az állam javára fizetendő illeték összegét 99 398 Ft-ra leszállította, míg az alperest terhelő illeték összegét 64 012 Ft-ra felemelte. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Kötelezte a felperest, hogy az alperesnek 250 000 Ft másodfokú eljárási költséget fizessen meg.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság jogi álláspontjával, amely szerint a felek szerződése nem a Ptk. 319. §-ának (1) bekezdése szerinti közös megegyezéssel szűnt meg. Nem tekintette a szerződés ráutaló magatartással történt megszüntetésének, hogy az alperes visszaadta a gépjárműveket, az árukészletet és egyéb eszközöket, majd a per során az elszámolás számszaki különbözetét sem tette vitássá. Megítélése szerint a felek között a tevékenység megszüntetésének oka és a jogkövetkezmények tekintetében egyező akarat nem alakult ki. A lényeges kérdésekben való megállapodás hiányában a felek között a szerződés megszüntetésére vonatkozó megállapodás nem jött létre. Érdemben egyetértett az elsőfokú bíróság jogi álláspontjával a felperes súlyos szerződésszegésére vonatkozóan, amelynek okaként arra utalt, hogy a felperes a tulajdonában lévő rendszer magyarországi bevezetése során nem járt el megfelelő körültekintéssel. A túraútvonalak kialakításával kapcsolatos költségek megtérítése iránti viszontkereseti követelést ugyanakkor nem találta alaposnak, mivel ez az alperesi költekezés a jogszerűen megítélt kompenzációban megtérült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!