Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1992.1.25 A pályázó által felvett támogatásnak jogalap nélküli gazdagodás címén történt visszakövetelése. A pályázat kiírója és a pályázó közötti jogvita elbírálásának egyes kérdései [Ptk. 361. § (1) bek.].

Az M. Kutatási és Fejlesztési Tanács 1986. március 26-án pályázati felhívást bocsátott ki agrárkutatási és műszaki-fejlesztési feladatok megoldására. A pályázati felhívás szerint a pályázat a MÉM-Müfa támogatás odaítélésére irányult. A felhívás értelmében a műszaki-fejlesztési támogatás teljesítése és elszámolása az érvényben levő jogszabályok, illetve a szerződésben rögzített megállapodás szerint történik. Pályázatonként 10 000 forint nevezési díjat kellett fizetni, amely eredményes pályázat esetén visszatérítésre kerül. Az A. I. Bank Rt. felperes jogelődje az 1985. július 9-én kötött szerződéssel megbízást kapott a volt Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumtól (MÉM) a pályázati úton odaítélt műszaki-fejlesztési források kezeléséhez kapcsolódó szakmai és adminisztratív feladatok végzésére, a pénzeszközök felhasználására vonatkozó szerződések megkötésére és gondozására.

Az alperes kisszövetkezet 1986. április 28-án pályázatot nyújtott be "A takarmányok új értékelési rendszerének széles körű elterjesztése" címmel, 0041. iktatószám alatt. A program jele AP 5. volt. 1986. június 30. napján az M. Kutatási és Fejlesztési Tanács titkára arról értesítette az alperest, hogy a pályázaton benyújtott téma az illetékes programtanács bírálata szerint az előírt feltételeknek megfelelt. Az értesítésben közölték, hogy a programtanács szakmai irányításával az A. I. Bank Rt. köt a pályázóval szerződést, a bank ennek időpontjáról és helyéről értesítést küld. A pályázatok elbírálása során az alperes által 0041 iktatószám alatt benyújtott témát a MÉM Kutatási és Fejlesztési Tanácsa a 0068. és 0847. számú témákkal összevontan összesen 7 500 000 forint központi MÉM-Müfa keretösszeggel kívánta támogatni. Utóbb a MÉM Szakoktatási és Kutatási Főosztálya megállapította, hogy az alperes által az AP 5.-programban benyújtott pályázatot elutasították. Tévesen került ez a pályázat a G-9-programban a 0141. iktatószámú "Kukoricaszár hasznosítását elősegítő csőtörő adapterek fejlesztése" tárgyú pályázat helyett elfogadásra. Erről az alperest 1987. február 23-án értesítették. Az alperes ezt megelőzően 1987. február 3-án 10/87. szám alatt 600 000 forint és 11/87. szám alatt 410 000 forint iránt beszedési megbízást nyújtott be az A. I. Bankhoz, amely összegeket - tekintettel arra, hogy a felperes nem kifogásolta - átutalták az alperes részére. Ezt követően tárgyalások folytak az alperes és a minisztérium között. A tévedésre tekintettel felajánlották, hogy az alperest 300 000-350 000 forint támogatásban részesítik, de ezt az alperes nem fogadta el. Később a minisztérium arra az álláspontra helyezkedett, hogy amennyiben az alperes pályázata valóban alkalmas arra, hogy széles körben bevezessék, a következő évi keretből kap 600 000 forintot. Az alperes ezt az ajánlatot sem fogadta el. 1987. december 9-én írásban felszólították az alperest, hogy amennyiben 15 nap alatt szerződéskötésre nem jelenik meg a felperesnél, a felvett támogatási összeg visszavonását fogják indítványozni. Az alperes elnöke 1987. december 28-án kelt levelében azt válaszolta, hogy a szerződéskötéssel kapcsolatban csak 1988. január első hetében lesz mód a tárgyalások megkezdésére. A MÉM Szakoktatási és Kutatási Főosztálya 1988. április 12-én kelt levelében megállapította, hogy a pályázati témával kapcsolatos szerződés megkötésére többszöri felhívásra sem került sor. Időközben a téma prioritását elvesztette, ezért a tervezett KF-megbízástól a MÉM eláll.

A felperes az 1988. szeptember 7-én benyújtott keresetében elsődlegesen tartozatlan fizetés, illetve jogalap nélküli gazdálkodás címén 1 010 000 forint és ennek 1987. február 16-tól járó évi 20%-os kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Követelését másodlagosan kártérítésre is alapozta. Előadta, hogy az alperes tudva az összeg lehívásának a jogtalanságáról, rosszhiszeműen járt el, és ezzel kárt okozott a felperesnek.

Az alperes elutasítást kért. Védekezése szerint jóhiszeműen járt el, a felvett összeget a téma kidolgozására fordította, ezért nem gazdagodott, a szerződés létrejötte sem az alperes, hanem a MÉM érdekkörében felmerült okból hiúsult meg.

Az elsőfokú bíróság a kereset szerint marasztalta az alperest. Az indoklás szerint a pályázat elnyerése nem jelenti, hogy a pályázó az általa megjelölt összegre igényt tarthat. Felhívták szerződéskötésre, az alperes nem bizonyította, hogy erre azért nem került sor, mert ezt a felperes nem kívánta vele megkötni. Szerződéskötés nélkül az alperes nem volt jogosult a kérdéses összeget felvenni, ezért a szerződés hiányában tartozatlanul, vagyis jogosulatlanul felvett összeget köteles visszafizetni.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperes fellebbezett. Kérte az elsőfokú ítélet megváltoztatásával a kereset elutasítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!