BH 1981.7.268 Az előny kérése a hivatalos személy működésével kapcsolatos abban az esetben is, ha az a hivatali ténykedés befejezése után esetleg több hónap elteltével történik [Btk. 250. § (1) bek., (2) bek. a) pont.].
A katonai bíróság a rendőr nyomozó vádlott bűnösségét fontosabb ügyekben intézkedő hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntettében állapította meg.
A tényállás szerint a vádlott a kerületi rendőrkapitányság állományában bűnügyi vizsgálóként teljesít szolgálatot. Április hónap folyamán lopás miatt nyomozást folytatott egy élsportoló ellen, majd az iratokat vádemelés végett megküldte az ügyésznek. A büntető eljárás során az élsportolót a bíróság pénzbüntetésre ítélte.
Az ügy nyomozásának befejezése után a vádlott továbbra is kapcsolatban maradt az eljárás alatt álló élsportolóval, aki ennek során beszámolt sporteredményeiről és a vele szemben folyó büntető eljárás alakulásáról.
Ilyen előzmények után a vádlott szeptember elején arra kérte az élsportolót, hogy a legközelebbi külföldi útja alkalmával hozzon a részére egy magnetofon készüléket és egy zsebszámoló gépet. Kérését az élsportoló teljesítette és a vádlott számára kedvező áron az említett tárgyakat külföldön beszerezte, majd megkísérelte azok átadását is, erre azonban a vádlott elöljáróinak közbelépése miatt nem került sor.
A fellebbezési eljárás során kifejtett álláspont szerint a vádlott magatartása nem alkalmas a Btk. 250. §-ában írt bűncselekmény megállapítására, mert a vádlott által folytatott eljárás már befejeződött, és ezután mintegy 4-5 hónap elteltével került sor az előny kérésére, ezért a vádlott cselekménye a korábban végzett hivatali működéssel nem áll összefüggésben, következésképpen a magatartás legfeljebb fegyelmi vétségként értékelhető.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!