Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.1.64 A munkavállaló a munkaviszonya fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyezteti [1992. évi XXII. tv. (Mt.) 3. § (3) bek.].

A felperes 1969 óta állt az alperes, illetve jogelődje alkalmazásában, legutóbb a részvénytársaság daruágazata vállalkozási irodavezetőjeként.

Az alperes vezérigazgatója a felperes munkaviszonyát az 1993. november 1-jén kelt rendkívüli felmondással az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének b) pontjára hivatkozással megszüntette azzal az indokolással, hogy a felperes konkurens cég nevében tett ajánlatot.

A felperes az eredménytelen egyeztetést követően előterjesztett keresetében a rendkívüli felmondás jogellenességére hivatkozott, és a munkakörében való továbbfoglalkoztatás mellőzésével az Mt. 100. §-ában foglalt jogkövetkezmények alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletében megállapította a rendkívüli felmondás jogellenességét, és az ehhez fűződő anyagi jogkövetkezményeket alkalmazva az alperest a felmentési időre járó átlagkereset, végkielégítés, elmaradt bér és ezek kamatai, valamint ügyvédi munkadíj és eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a felperes munkaköri kötelezettségét nem szegte meg, továbbá nem valósult meg az a felmondási ok, amely szerint a felperes "konkurens cég nevében" tett ajánlatot, mert a perbeli ajánlatnál az M. V. Kft. - amelynek nevében a felperes az ajánlatot megtette - nem minősült az alperes rt. konkurenciájának.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, kérte annak megváltoztatását és a kereset elutasítását. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság a kiegészített tényállás alapján helytállónak találta azt az alperesi érvelést, amely szerint a felperes a munkáltatója gazdasági érdekeit veszélyeztette. A felperesnek gazdasági érdeke fűződött ahhoz, hogy a saját kft.-je kapja meg az adott megrendelést, és ez alapot teremtett a rendkívüli felmondásra [Mt. 96. § (1) bekezdés b) pont]. Megjegyezte a másodfokú bíróság: nincs jelentősége annak, hogy az ajánlat nem realizálódott. A munkáltató gazdasági érdekeinek veszélyeztetése ugyanis tényleges anyagi kár bekövetkezése nélkül is megvalósult.

A másodfokú bíróság továbbá megállapította, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlója 1993. október 29-én szerzett tudomást arról, hogy a felperes a saját kft.-je nevében tett ajánlatot az A. Kft. futódaru átalakítására vonatkozó megrendelésre. Ezért a rendkívüli felmondási jog 1993. november 1-jei gyakorlását a törvényben előírt határidő szempontjából is jogszerűnek találta.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. A másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az első fokú ítélet helybenhagyását, valamint per- és eljárási költségei megfizetését kérte.

Arra hivatkozott, hogy a munkakörében a saját hatáskörében dönthetett a beérkező munkák elvállalása kérdésében. Ezt a jogkörét az alperes annak ellenére nem változtatta meg, hogy tudomása volt több kft.-ben való tagságáról. Továbbá azzal érvelt, hogy ilyen helyzetben, mint a H. Kft. ügyvezetőjéhez beérkezett munkaajánlatot azért nem továbbította az alpereshez, mert az alperes azt nem is vállalta volna el, lévén a munka kisebb nagyságrendű.

A fentiekre figyelemmel álláspontja szerint nem veszélyeztette az alperes gazdasági érdekeit, és téves a másodfokú ítélet ezzel ellentétes megállapítása. Ugyancsak tévesen állapítja meg, hogy a kft.-nél fennálló tagsága összeférhetetlen az alperesnél betöltött munkakörével.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!