Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1980.1.8 I. A vád hamisságának a hatóság előtt történt feltárása esetén a büntetéskiszabás mellőzése nem indokolt, ha az elkövetőt erre az a felismerés indítja, hogy vádoló nyilatkozatának hamis volta a hatóság előtt is nyilvánvalóvá vált [Btk. 233. § (1) bek. a) pont, 236. § (2) bek., Be. 213. § (1) bek. e) pont, 263. §].

II. A Btk. 71. §-ában szabályozott megrovás alkalmazásának esetei.

A járásbíróság 1979. június 14. napján hozott ítéletével a terhelt hamis vád bűntette és közlekedési vétség miatt halmazati büntetésként 8 hónapi szabadságvesztésre és a közügyektől 2 évi eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt 1978. november 9. napján a késő délutáni órákban szeszesitaltól erősen befolyásolt állapotban a lakása felé kerékpározott. Ittassága miatt leesett a kerékpárról és több, nyolc napon belül gyógyuló vérző sérülést szenvedett. A lakására hazaérkezve sérülésére vonatkozóan felesége előtt valótlanul azt állította, hogy útközben haragosa - F. L. - gépkocsijával elütötte, majd cserbenhagyta. A vádlott felesége ezután orvosi segítségért ment és az esetről értesítette a körzeti megbízott rendőrt, mind az orvos, mind pedig a rendőr előtt férje előadásának megfelelően közölte a történteket.

A rendőr nyomban értesítette a megyei rendőr-főkapitányság közlekedési osztályát, amely még az éjszaka folyamán helyszínelést végzett. A terhelt előttük is megismételte felesége előtt tett korábbi közlését. Ezután a rendőrség széleskörű vizsgálatot folytatott, még az éjszaka folyamán felkeltették F. L-t, megvizsgálták a személygépkocsiját, s mivel sem ezen, sem pedig a terhelt kerékpárján ütközésre utaló nyomot nem találtak, és így a terhelt belátta állításának nyilvánvaló alaptalanságát, másnap a rendőrség előtt beismerte, hogy korábbi állítása valótlan volt s hogy ittassága folytán a kerékpárról leesve szenvedte el a sérüléseket.

A megyei bíróság 1979. szeptember 5. napján bírálta felül az első fokú bíróság ítéletét s azt annyiban változtatta meg, hogy a terhelt ellen a hamis vád bűntette miatt indult büntető eljárást a Be. 213. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján megszüntette és a terheltet megrovásban részesítette, a közlekedési vétség miatt ellene emelt vád alól pedig felmentette és ittas vezetés szabálysértése miatt 3000 forint pénzbírsággal sújtotta.

A megyei bíróság a terhelt által elkövetett cselekményeket a Btk. 2. §-ának második mondatában foglaltakra tekintettel az időközben hatályba lépett büntető törvény alapján bírálta el, s a hamis vád tekintetében hivatkozott arra, hogy a terhelt a Btk. 233. §-a (1) bekezdésének a) pontjába ütköző büntettett elkövette ugyan, minthogy azonban a vád hamisságát a hatóságnak feltárta, a Btk. 236. §-a (2) bekezdésének II. fordulatában foglaltakra tekintettel a Be. 213. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján az eljárás megszüntetésének és a Btk. 71. §-ának (1) bekezdése alapján megrovás alkalmazásának van helye.

A terhelt terhére a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása végett emelt törvényességi óvás alapos.

Helyesen járt el a másodfokú eljárásban a megyei bíróság, amikor a törvény időbeli hatálya tekintetében az elbíráláskor hatályos büntető törvényt alkalmazta, és helyes az a megállapítás is, hogy a terhelt vádjának hamisságát az alapügy befejezése előtt az eljáró hatóságnak feltárta, mely annak a ténynek az elismerését jelentette az adott esetben, hogy a valóságban mi történt.

Tévedett azonban a megyei bíróság, amikor arra a megállapításra jutott, hogy a Btk. 236. §-a (2) bekezdésének II. fordulatában foglaltakra tekintettel az adott esetben a büntetés mellőzésének van helye. A törvény csak különös méltánylást érdemlő esetben teszi lehetővé a vád hamisságának feltárása esetén a büntetés mellőzését, melyre általában csak akkor kerülhet sor, ha az ártatlan személy elítélésének az elkerülése számottevően a hamis vád visszavonására vezethető vissza. Az anyagi igazság felderítése és különösen az ártatlan személy elítélésének az elkerülése annyira fontos társadalmi és jogpolitikai érdek ugyanis, hogy jelentőségében és súlyában a hamisan vádaskodó személy megbüntetéséhez fűződő érdeket is megelőzi.

Az adott esetben azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a terhelt - a hatóság előtt többször is megismételt - hamisan vádoló nyilatkozatát csak annak hatására vonta vissza, hogy már a helyszínelés megállapításai nyilvánvalóvá váltak előtte is, látta, hogy állítása tarthatatlan, s hogy ezt a körülményt a nyomozást folytató hatósági közegek is tudják.

Tévedett a megyei bíróság abban is, hogy a terhelt ellen indított büntető eljárást a Be. 213. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt rendelkezés felhívásával szüntette meg és a Btk. 71. §-ának (1) bekezdésében foglalt okból vele szemben megrovást alkalmazott.

A Be. 213. §-a (1) bekezdésének az 1979. évi 4. sz. 23. §-ával módosított b)

pontjában foglalt okból a büntető eljárást a bíróság akkor szünteti meg, ha a

vádlott a cselekménye társadalomra veszélyességének csekély foka miatt nem

büntethető (Btk. 28. §), továbbá ha az eljárás lefolytatásához szükséges magánindítvány, feljelentés vagy kívánat hiányzik és a hiányt nem pótolták, illetőleg az már nem pótolható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!