19/2005. (IV. 14.) OGY határozat
a "Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma visszaszorítására" című dokumentumban foglaltaknak az Európai Unió készülő Drogstratégiájával való összehangolását előkészítő eseti bizottság létrehozásáról[1]
1. Az Országgyűlés a Házszabály 34. §-ának (1) bekezdése és 35. §-a alapján az Európai Unió Drogstratégiájának készülő Akciótervéhez való hatékony és érdembeli hozzájárulása érdekében eseti bizottságot hoz létre, amelynek neve: a "Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma visszaszorítására" című dokumentumban foglaltaknak az Európai Unió készülő Drogstratégiájával való összehangolását előkészítő eseti bizottság (a továbbiakban: Bizottság) .
2. A Bizottság feladata:
- A "Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma visszaszorítására" című dokumentumban megfogalmazott stratégiai törekvések alapján az elmúlt négy évben meghozott kormányzati intézkedések áttekintése, eddigi közvetlen és esetleges közvetett eredményeinek számbavétele és értékelése.
- A Nemzeti Stratégiában megfogalmazott rövid távú célok alapján meghozott intézkedések hatékonyságának vizsgálata és értékelése.
- A Nemzeti Stratégia nemzetközi együttműködést célzó, s azt elősegítő pontjainak értékelése.
- Az Európai Unió Drogstratégiája készülő Akciótervének áttekintése, ahhoz ajánlások megfogalmazása.
- A hazai Nemzeti Stratégia és az EU készülő Drogstratégiája összehangolhatóságának vizsgálata, s az összehangolás folyamatához ajánlások megfogalmazása.
- Együttműködés Kábítószerügyi Tárcaközi Bizottsággal az Európai Unió Drogstratégiája készülő Akciótervéhez való szakmai hozzájárulás érdekében.
- Az Országgyűlés kábítószerekkel kapcsolatos munkájának a szélesebb nyilvánosság felé való kommunikálása, szervezett megjelenítése.
- Az Országgyűlés kábítószerekkel kapcsolatos jogalkotó munkájának figyelemmel kísérése és előremozdítása, ahhoz további ajánlások megfogalmazása.
3. A Bizottság tevékenységét a 2002-2006. évi országgyűlési ciklus végéig folytatja. Munkájáról jelentést készít, melyet első alkalommal 2005. június 21-ig, majd ezt követően féléves rendszerességgel az Országgyűlés elé terjeszt.[2]
4. A Bizottság tagjai:
A Bizottság 12 tagból áll, 6 országgyűlési képviselő és 6 szakértő megoszlásban.
Az országgyűlési képviselők közül a bizottságba 2 tagot az MSZP, 2 tagot a FIDESZ-MPSZ, 1 tagot az SZDSZ, 1 tagot az MDF képviselőcsoportja delegálhat. A bizottság elnökét, alelnökét és tagjait az Országgyűlés választja az alábbiak szerint:
Elnök:................................................... | (MSZP) |
Alelnök:............................................... | (FIDESZ-MPSZ) |
Tagjai:.................................................. | (MSZP) |
............................................................. | (FIDESZ-MPSZ) |
............................................................. | (SZDSZ) |
............................................................. | (MDF) |
A további 6 nem országgyűlési képviselő szakértői helyre az MSZP és a FIDESZ-MPSZ képviselőcsoportja két-két főt, az SZDSZ és az MDF képviselőcsoportja egy-egy főt javasolhat.
5. A Bizottság működési költségeit az Országgyűlés költségvetéséből kell fedezni.
6. A Bizottság ügyrendjét maga állapítja meg.
Dr. Szili Katalin s. k.,
az Országgyűlés elnöke
Podolák György s. k.,
az Országgyűlés jegyzője
Vincze László s. k.,
az Országgyűlés jegyzője
Lábjegyzetek:
[1] A határozatot az Országgyűlés a 2005. április 11-i ülésnapján fogadta el.
[2] Megállapította az 57/2005. (VI. 10.) OGY határozat 1. pontja. Hatályos 2005.06.10.