Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30199/2009/5. számú határozata tisztességtelen verseny tilalmába ütköző magatartásból eredő igény érvényesítése tárgyában. [1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 2. §, 4. §] Bírók: Hámori Attila, Kemenes István, Mányoki Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

Gyulai Törvényszék G.40106/2006/105., *Szegedi Ítélőtábla Gf.30199/2009/5.*, Gyulai Törvényszék G.40051/2012/75., Szegedi Ítélőtábla Gf.30276/2014/3., Kúria Gfv.30308/2015/5., 3027/2018. (II. 6.) AB határozat, Kúria Pfv.21834/2018/4., Gyulai Törvényszék G.20021/2019/1., Gyulai Törvényszék G.20021/2019/24., Szegedi Ítélőtábla Gf.30266/2019/10., Kúria Pfv.20223/2020/8., 3322/2021. (VII. 23.) AB végzés

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.I.30.199/2009/5.szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Szegedi Ítélőtábla a Sors Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Sors László ügyvéd által képviselt (felperes neve, címe) alatti székhelyű felperesnek - a Sebestyén Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Sebestyén Éva ügyvéd) által képviselt (I.rendű alperes neve, címe) alatti székhelyű I. rendű, (II.rendű alperes neve, címe) alatti lakos II. rendű, a Pleszkáts Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Pleszkáts Tibor ügyvéd) által képviselt (III.rendű alperes neve, címe) alatti székhelyű III. rendű és a személyesen eljárt (IV.rendű alperes neve, címe) alatti lakos IV. rendű alperesek ellen tisztességtelen verseny tilalmába ütköző magatartás megállapítása és jogkövetkezményei iránt indított perében a Békés Megyei Bíróság 2009. február 12. napján kelt 3.G.40.106/2006/105. számú ítéletével szemben a felperes 114. szám alatt előterjesztett fellebbezése folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, fizessen meg 15 nap alatt az I. és II. rendű alperesnek 4.000.000,- (Négymillió) Ft, a III. rendű alperesnek ugyancsak 4.000.000,- (Négymillió) Ft másodfokú eljárási költséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A M.. és M... Kft-t 1989. február 23-án alapították, a társaság neve 1996. november 30-tól M... Kft-re változott. A kft. - egyebek között - a húsiparban alkalmazott akasztóhurkot kívánt gyártani, célja automatikus üzemmódban a cérnaalapú hevederezett hurokgyártás volt. Miután létrehozta az alap gépegységet, 1995-ben megrendelte ennek továbbfejlesztését, amit a T...

- 2 -

Kft., illetve a W... Kft. végzett el. A fejlesztés jelentős előrelépést eredményezett, mivel létrejött egy magyar gyártású hevederezett élelmiszeripari hurokgyártó automata (a perben: ún. "karcagi gép"). A gépet a M... Kft. nem szerezte meg, mivel a vételárat nem egyenlítette ki, a szerződést felbontották, azonban mintegy másfél hónapig a gép a birtokába került, műszaki megoldásait megismerhette.

A M... Kft. és az I. rendű alperes 1996-tól több vállalkozási szerződést is kötöttek. Az 1997. augusztus 1-jén létrejött szerződésben az I. rendű alperes 6 db folyamatos akasztóhurok gyártására alkalmas gép készítését vállalta, ennek fejében a kft. gépenként 200.000,- Ft díj fizetésére volt köteles. Az I. rendű alperes a munkavégzés során ismerte meg az akkor a kft. birtokában volt ún. "karcagi gép" konstrukciót.

A felperes a 2003. május 20-án kelt létesítő okirattal alakult. A társaságot (személy 1.neve) vezérigazgató képviseli, aki az egyszemélyes M... Kft. tagja és egyben ügyvezetője is volt. A M... Kft-t végelszámolás eredményeként a cégjegyzékből 2005. április 8. napjával törölték. Ezt megelőzően a felperes a kft. hurokgyártó gépeit megvásárolta.

A felperes és az I. rendű alperes között 2003. június 15-én vállalkozási szerződés jött létre clipszgyártó gépek karbantartási, üzembehelyezési, fejlesztési és gyártási munkáinak végzésére. A felperes, valamint a II. rendű alperes között 2003. július 1. napján létrejött munkaszerződés alapján pedig a II. rendű alperes betanított gépkezelőként dolgozott. A felperes és az I. rendű alperes közötti vállalkozási jogviszony 2005. december 21-én, míg a felperes és a II. rendű alperes közötti munkaviszony 2006. január 13-án megszűnt.

Az I. és a III. rendű alperes 2006. március 7-én vállalkozási szerződést kötöttek, ennek keretében az I. rendű alperes 10 db hurokkötöző gép elkészítését vállalta. A III. rendű alperes a hurokkötöző gépeket üzembe helyezte, azokkal ugyanazon végterméket állítja elő, mint saját gépeivel a felperes.

A felperes 2006. július 11-i feljelentése alapján gazdasági titok megsértése bűntettének elkövetése miatt a Gyulai Városi Ügyészség (személy 2.neve)-sal és a II. rendű alperessel szemben vádat emelt, majd a szakértői vélemény ismeretében 2009. július 2-án a vádat ejtette.

A felperes keresetében a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 4. § (1) és (2) bekezdése, a III. rendű alperes tekintetében másodlagosan a 2. § szerinti versenyjogi jogsértésre hivatkozott. Előadta, hogy a M... Kft-től megszerzett "profi hurok" és "profi clipsz" védjeggyel ellátott termékek gyártása a saját fejlesztésű hurokgyártó célautomata berendezéseivel történik. Ezek a gépek hosszú éveken át tartó műszaki fejlesztés eredményeként jöttek létre, az egyedi kialakításra, az alkatrészekre, valamint az építési kombinációra vonatkozó műszaki ismeretek összessége know-how-nak minősül. Az üzleti titokként kezelt ismereteit az I. és II. rendű alperesek tisztességtelen módon megszerezték, a III. rendű alperessel egyetemben tisztességtelen módon felhasználták. Az I. és III. rendű alperesek, de mögöttes felelősségük folytán a II. és IV. rendű alperesek vonatkozásában is kérte a jogsértés megállapítását, továbbá azt, hogy tiltsa el a bíróság az alpereseket a további jogsértéstől, rendelje el a jogsértéssel előállított különleges eszközök és az alkalmazásukkal létrehozott áruk megsemmisítését. Az alpereseket egyetemlegesen

- 3 -

Gf.I.30.199/2009/5.szám

787.962.000,- Ft kártérítés megfizetésére kérte kötelezni, továbbá arra, hogy részesítsék őt a vagyoni értékű gazdasági, műszaki, szervezési ismereteinek elsajátításával és felhasználásával általuk elért gazdasági előnyből. A Tpvt. 2. §-ára alapított másodlagos keresettel összefüggésben arra hivatkozott, a III. rendű alperes magatartása túlmutat a gazdasági verseny szabadságán, piacra lépése és a piaci sikerek elérése ugyanis úgy történt, hogy üzleti titkának minősülő műszaki ismereteit, továbbá a szállítói és vevői partnereinek listáját tisztességtelenül felhasználta. Állította, hogy a M... Kft-től a korábbi fejlesztések eredményeként előállott műszaki ismereteket a gépek adásvétele során megszerezte.

Az I-IV. rendű alperesek a kereset elutasítását kérték. Arra hivatkoztak, az általános megfogalmazáson túl konkrétan nem lehet beazonosítani, a felperes mit tekint üzleti titoknak, ennek tárgyiasult formáját nem igazolta. A M... Kft-nek a felperes nem jogutóda. Utaltak arra is, az ún. "karcagi gép" megoldásai ismeretében az I. rendű alperes a saját műszaki ismereteit felhasználva gyártott a III. rendű alperes részére gépeket. A kereskedelmi forgalomban ugyanilyen végtermék előállítására alkalmas gépek beszerezhetők. A III. rendű alperes álláspontja szerint piacra lépése a gazdasági verseny szabadsága jegyében tisztességes módon történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!