Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.9.302 Adásvételi szerződés alapján tulajdonjog bejegyzése iránti eljárásban a földhivatal kizárólag a szerződés alaki és tartalmi megfelelőségét vizsgálhatja, az azt megelőző felszámolási eljárás és az értékesítés módjának jogszerűségét nem [1997. évi CXLI. tv. 29. §, 30. §, 31. §, 51. §].

A B. Körzeti Földhivatal a 2004. február 5. napján kelt határozatával elutasította a felpereseknek a b.-i 10.004/7 hrsz.-ú, 3376 m2 nagyságú, saját használati út megnevezésű ingatlanból a P. Kft. tulajdonát képező 2/6 részre vonatkozó, és az egész ingatlanhoz viszonyítottan 2/12 részben a tulajdonjog bejegyzésére irányuló kérelmét.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt alperes a 2004. március 29. napján kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperesek keresetükben az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérték.

Arra hivatkoztak, hogy a földhivatal túlterjeszkedett a hatáskörén azzal, amikor a felszámoló eljárását vizsgálta és felülbírálta.

Hangsúlyozták, hogy a felszámolónak az 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 49. § (1) bekezdése értelmében jogában áll, hogy a nyilvános pályázattól és árveréstől, a hitelezői választmány hozzájárulásával, eltekintsen. Előadták a felperesek, hogy jelen esetben hitelezői választmány nem alakult, mindösszesen három hitelező volt, ezért a felszámoló a hitelezőket az ingatlan nyilvános pályázat és árverés nélkül történő értékesítéséhez való hozzájárulásuk céljából megkereste, melyet mindhárman meg is adtak. Ehhez képest a felpereseket megillető elővásárlási jog gyakorlása jogszerűen történt.

A megyei bíróság a felperesek keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 58. § (1) és (2) bekezdésére, 29. §-ára, 33. § (1) bekezdésére, 51. § (1) bekezdésére és a Cstv. 49. § (1) bekezdésére, valamint 49/C. § (21) bekezdésére hivatkozással kifejtette, hogy a Cstv. 49. § (1) bekezdése kógens módon írja elő a felszámoló részére az adós vagyontárgyai nyilvános értékesítésének kötelezettségét. Tételesen felsorolja a jogszabály az eltérés lehetőségeit, melyek közül a hitelezői választmány megalakításának elmaradását a felperesek a peres eljárás során sem vitatták, és emellett egyidejűleg nem állították a tételesen felsorolt további eltérési lehetőségek egyikének fennálltát sem.

Tekintettel arra, hogy a Cstv. 49. § (2) bekezdése az adós vagyonának felszámoló által történő értékesítése során, az egyébként nem vitásan elővásárlásra jogosult, felperesek ezen joga gyakorlásának egyedüli módjaként a nyilvános értékesítést jelöli meg, a felszámoló által történő vagyonértékesítés eredményeként tulajdonjogot szerző felpereseknek - mint az elővásárlási jog jogosultjainak - ezen külön jogszabályban meghatározott módon történő szerzést igazoló okiratot kellett volna csatolniuk az ingatlan-nyilvántartási eljárásban.

A megyei bíróság álláspontja szerint az Inytv. 51. § (1) bekezdésére figyelemmel helytálló jogértelmezéssel állapította meg az alperes, hogy a felperesek által a tulajdonjogi bejegyzés alapjaként csatolt adásvételi szerződés a külön jogszabályi előfeltételek szerinti szerzésre vonatkozó irat hiányában nyilvánvalóan érvénytelen okiratnak minősül, melynek jogkövetkezményeként a bejegyzési kérelmet el kellett utasítani.

Kifejtette a megyei bíróság, hogy - a felperesi értelmezéssel ellentétben - a földhivatal a felperesek tulajdonjog-bejegyzési kérelme elutasításával nem terjeszkedett túl a hatáskörén, ugyanis nem a felszámoló eljárását, hanem a felperesek tulajdonszerzését igazoló okiratnak a külön jogszabályi rendelkezéseknek való megfelelését - a nyilvánvaló érvénytelenség körében eljárva - vizsgálnia kellett.

Utalt arra is a megyei bíróság, hogy a Cstv. rendelkezéseitől eltérő felszámolói vagyonértékesítés körülményeire vonatkozó okiratot a felperesek az ingatlan­nyilvántartási eljárásban nem csatoltak, ezen körülményre külön nem hivatkoztak, így az alperes határozatának jogszerűsége szempontjából a közigazgatási per során csatolt okiratok jelentőséggel nem bírtak, hiszen az alperes határozata jogszabályoknak való megfelelőségét a határozat-hozatalkori tényállás alapján kellett megítélni. A bejegyzés alapjául szolgáló okirat érvényességét érintő hiányt kellett volna az eljárás során pótolni, erre hivatalból a földhivatalok egyike sem volt köteles.

A felperesek által a felszámolói eljárás során keletkezett iratok közül csatoltak vonatkozásában megjegyezte a megyei bíróság, hogy a felszámolónak a hitelezőkhöz intézett levelében a tulajdonjog-bejegyzés alapjául szolgáló szerződésben megjelölt ingatlan helyrajzi szám szerint nem került feltüntetésre, csupán annak természetbeni helyét jelölő cím, amely azonban az adásvételi szerződésben szereplő ingatlan tulajdoni lapján nem szerepel; következésképpen a két ingatlan azonossága igazolásához további okiratokra lett volna szükség. Ezen túlmenően a felszámolói levél bruttó 20 millió Ft vételárat szerepeltetett, erre nyilatkoztak a hitelezők, ám a bejegyzés alapjául csatolt adásvételi szerződésben mindösszesen csak 500 000 Ft vételár került a szerződő felek megállapodásaként feltüntetésre.

A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, annak megváltoztatását kérték, a keresetükben foglaltakat fenntartották.

Arra hivatkoztak, hogy a jogerős ítélet sérti az Inytv. 51. § (1) bekezdését és a Cstv. 49. § (5) bekezdését.

Kifejtették, hogy az általuk becsatolt adásvételi szerződés nem az elővásárlási jog gyakorlásáról szóló egyoldalú jognyilatkozat, hanem az annak alapján megkötött adásvételi szerződés; így tehát nem vizsgálható a földhivatali bejegyzési eljárás során, hogy az elővásárlási jogosultak a Cstv. szabályai szerint éltek-e elővásárlási jogukkal, az elővásárlási jog gyakorlására irányuló egyoldalú nyilatkozat ugyanis csupán szükségszerű előzménye a bejegyzés alapjául szolgáló okirat (vagyis az adásvételi szerződés) elkészítésének, illetőleg az adásvételi jogügylet megkötésének.

A Legfelsőbb Bíróság 1994. évi 218. számú eseti döntésére hivatkoztak, mely szerint a földhivatali eljárás során csak a bejegyzés alapjául szolgáló okirat nyilvánvaló érvénytelensége vehető figyelembe. Előadták, hogy ügyükben a bejegyzés alapjául szolgáló okirat nem az elővásárlási jog gyakorlására irányuló jognyilatkozat, hanem maga az adásvételi szerződés, így a földhivatali eljárásban csupán ezen utóbbi okirat nyilvánvaló érvénytelensége vehető figyelembe.

Amennyiben nyilvánvalóan érvénytelen lett volna a jogügylet (adásvétel), akkor annak megállapítására a felszámolást elrendelő, és a felszámoló eljárását felügyelő bíróságnak lett volna hatásköre, hiszen a Cstv. 56. és 60. §-aiban rögzítettek szerint a felszámolási zárómérleggel és a vagyonfelosztási javaslattal kapcsolatos kérdésekben (így többek között annak jóváhagyásában is) a felszámolást felügyelő bíróság határoz.

Kiemelték a felperesek, hogy a Cstv. 49. § (5) bekezdése jogvesztő határidőt jelöl meg, a jogvesztő határidő lejártát követően nincs lehetőség az értékesítés, azaz az adásvételi szerződés érvénytelenségére hivatkozni; így ezen okból is jogszabálysértő a jogerős ítélet. Állították, hogy a 30 napos határidő lejárta jogvesztést eredményez, ennek okán a földhivatal nem állapíthatja meg sem a felszámoló értékesítésének, sem pedig az elővásárlásra jogosultak nyilatkozatának érvénytelenségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!