Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.7.185 A tárgyalás mellőzésével indult bírósági eljárásban kizárólag a terhelt kérelmére tartott tárgyalás eredményeként (a hatályon kívül helyezett) tárgyalás mellőzésével hozott végzésben kiszabott büntetés és/vagy intézkedés tekintetében a súlyosítás tilalmát csak az oldhatja fel, ha a tárgyaláson olyan bizonyíték merül fel, amelynek alapján megállapított új tény a cselekmény súlyosabb minősítését eredményezi, vagy jelentősen súlyosabb büntetés és/vagy intézkedés kiszabásának szükségességét veti fel [Be. 549. § (4) bek.].

A városi bíróság a 2010. június 25-én tárgyalás mellőzésével meghozott végzésében egyedi azonosító jel meghamisításának bűntette [Btk. 277/A. § (1) bekezdés b) pont] miatt az I. rendű terhelttel szemben 240 napi tétel, napi tételenként 300 forint, összesen 72 000 forint pénzbüntetést, a II. rendű terhelttel szemben 360 napi tétel, napi tételenként 300 forint, összesen 108 000 forint pénzbüntetést szabott ki.

A terheltek tárgyalás tartása iránti kérelme folytán a városi bíróság a tárgyalás mellőzésével hozott végzését hatályon kívül helyezte, és 2010. szeptember 29-én jogerős ítéletével egyedi azonosító jel meghamisításának bűntette miatt az I. rendű terheltet 6 hónapi, végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre, a II. rendű terheltet pedig 9 hónapi, végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.

A jogerős határozat ellen mindkét terhelt javára a megyei főügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés d) pontjára alapított felülvizsgálati indítványt nyújtott be, amelyben a megtámadott határozat megváltoztatását és a terheltekkel szemben pénzbüntetés kiszabását indítványozta. Indokai szerint az ügyben kizárólag a terheltek kérték tárgyalás tartását, a bíróság jogerős ítéletében és a tárgyalás mellőzésével meghozott végzésében megállapított tényállás - a cselekmény minősítése és a büntetéskiszabás szempontjából irreleváns tény, a segédmotoros-kerékpár vételárára nézve tartalmaz új ténymegállapítást - lényegében megegyezik. Ebből következően a Be. 549. § (4) bekezdésében meghatározott feltételek hiányában a terheltekkel szemben az ítélet meghozatalára a súlyosítási tilalom megsértésével került sor [Be. 416. § (1) bekezdés d) pontja].

A Legfőbb Ügyészség a megyei főügyészség indítványát módosítva tartotta fenn, nem a megtámadott ítélet megváltoztatására, hanem annak a Be. 428. § (1) bekezdése alapján történő hatályon kívül helyezésére és az eljárt városi bíróság új eljárásra utasítására tett indítványt, mert a jogerős elbírálás óta eltelt több mint két évre figyelemmel a törvénynek megfelelő határozat meghozatala az iratok alapján nem lehetséges.

Az 1998. évi XIX. törvény (Be.) a súlyosítási tilalom speciális esetét szabályozó 549. §-ának (4) bekezdése szerint a bíróság a terhelt terhére szóló kérelem hiányában akkor szabhat ki súlyosabb büntetést, illetve alkalmazhat súlyosabb büntetés helyett intézkedést, ha a tárgyaláson új bizonyíték merül fel, és ennek alapján a bíróság olyan új tényt állapít meg, amelynek folytán súlyosabb minősítést kell alkalmazni, vagy jelentős mértékben súlyosabb büntetést kell kiszabni, illetőleg súlyosabb büntetés helyett alkalmazott intézkedést kell alkalmazni.

A tárgyaláson új bizonyíték nem merült fel, és a bíróság olyan új tényt sem állapított meg, amelynek folytán súlyosabb minősítést kell alkalmazni, vagy jelentős mértékben súlyosabb büntetést kell kiszabni. Az I. rendű és a II. rendű terhelt társtettesként elkövetői minősége - amely csupán a határozat indokolásából derül ki - nem tekinthető olyan jelentőségű súlyosító ténynek, amely a súlyosítási tilalom feloldását indokolta volna.

Megjegyzi a Kúria, hogy az elkövetői alakzatot az ügydöntő határozat rendelkező részében is fel kell tüntetni [Be. 258. § (2) bekezdés d) pont, BKv. 61. 2. d) pont].

A Kúria a Legfőbb Ügyészség módosított felülvizsgálati indítványának megfelelően - figyelemmel arra, hogy az iratok alapján a törvénynek megfelelő határozat meghozatalához szükséges, a terheltek személyi, jövedelmi és vagyoni viszonyait érintő adatok nem ismertek, ezért az sem dönthető el, hogy milyen joghátrány szolgálná helyesen a büntetési célokat - a Be. 428. § (1) bekezdése alapján a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot hatályon kívül helyezte és az első fokon eljárt bíróságot új eljárás lefolytatására utasította.

(Kúria Bfv. I. 1453/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, 2013. év január hó 15. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

Az egyedi azonosító jel meghamisításának bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a Pest Megyei Főügyészség által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Dabasi Városi Bíróság 5.B.279/2010/4. számú ítéletét az I. r. és a II. r. terhelt tekintetében hatályon kívül helyezi és a Dabasi Járásbíróságot új eljárás lefolytatására utasítja.

A felülvizsgálati eljárás során felmerült 8420 (nyolcezer-négyszázhúsz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!