Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20838/2009/6. számú határozata névhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 77. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás, Völgyesi Lászlóné

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Törvényszék G.40107/2007., Szegedi Törvényszék G.40028/2008/9., Szegedi Ítélőtábla Gf.30431/2008/5., *Kúria Pfv.20838/2009/6.*

***********

Pfv.IV.20.838/2009/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Jambrik Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Jambrik Gergely ügyvéd) által képviselt felperesnek az Imre és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Imre András ügyvéd) által képviselt alperes ellen névviseléshez fűződő jog megsértése miatt a Csongrád Megyei Bíróság előtt 2.G.40.107/2007. számon megindult és a Szegedi Ítélőtábla Gf.I.30.431/2008/5. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 16. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 12.000 (Tizenkettőezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint az alperes - 2002. július 9-től jogutódlás folytán - jogosultja a 2000. december 2-án regisztrált "vedjegy.hu" domain névnek. A felperes .. cégneve 2004. március 3. napjától .. elnevezésre változott, rövidített elnevezése: .. A felperes 2005. február 24-én kelt levelével megkereste az alperest azzal, hogy a magyarországi védjegykultúra fejlesztése érdekében készített, ingyenesen látogatható honlapjának eléréséhez a "védjegy.hu" domain nevet kívánja használni. Az esetleges elütések, illetve a még domináns ékezet nélküli használat miatt kezdeményezte, hogy az ékezet nélküli változat is az ő honlapjára mutasson a használati jog ellenérték fejében történő megszerzése mellett. Az alperes a "vedjegy.hu" domain nevet másnak kívánta értékesíteni.

A felperes keresetében elsődlegesen a Ptk. 77. § (4) bekezdés alapján a névhasználat jogellenességének, másodlagosan a Ptk. 5. § (1) és (2) bekezdésre hivatkozással a joggal való visszaélés megállapítását, valamint az alperes névhasználattól való eltiltását és a domain delegálás törlésének elrendelését kérte. Kereseti álláspontja szerint az alperesnek a domain névvel kapcsolatos magatartása megvalósítja a névviselési jog sérelmét. A domain név használatának elmulasztása és a javára való átruházás megtagadása lényeges jogos érdekét is sérti, mert megakadályozza abban, hogy cégnevét az - elfogadottabb - ékezet nélküli formában használja. Az Európai Bizottság 874/2004.EK. számú rendelete és a Domainregisztrációs Szabályzat rendelkezései alapján az alperes rosszhiszemű domain név használata megállapítható.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a felperes által később választott cégnév miatt az ő domain név használata nem vált jogszerűtlenné, rosszhiszeműségét pedig kizárják a weblap készítésének, valamint a domain név átruházásának előkészülete körében előadott körülmények.

A másodfokú bíróság - a névviselési jog megsértését megállapító és jogkövetkezményeket alkalmazó - elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyező végzése folytán megismételt eljárásban hozott jogerős ítélet a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül, összesen 70.000 forint első- és másodfokú perköltséget.

A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes javára a "vedjegy.hu" domain név delegálása 2000. évben - amikor a felperes gazdasági tevékenysége során még más cégnevet használt - jogszerűen történt. Miután a domain név használata a Ptk. 77. § (4) bekezdés értelmében

névhasználatnak minősül, és a felperes azt követően változtatta meg cégnevét, hogy az alperes a domain nevet delegáltatta, a névviselési jog megsértése valójában nem a felperes, hanem az alperes oldalán merülhet fel. Ehhez képest a felperes cégnevének megváltoztatása önmagában nem ad alapot - a jogsértő domain név használattal kapcsolatos jogvitákban kérhető - domain visszavonására. Miután a felperes a cégnevével megegyező domain név sérelmezett használatával a .. által kiadott Domainregisztrációs Szabályzat 10.1.5. pont alapján a domain név visszavonása iránti jogos érdekét igazolta, kereshetőségi joga a másodlagos kereseti igénye vonatkozásában fennáll. A per adatainak a Pp. 206. § (1) bekezdés alapján történő mérlegelésével nem állapítható meg ugyanakkor a Domainregisztrációs Szabályzat 10.1.7. pont a) és c) pontban foglaltak alapján az alperes rosszhiszemű domain név használata.

A jogerős ítélet ellen jogszabálysértésre hivatkozással a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és elsődlegesen az alperes kereset szerinti marasztalása, másodlagosan a másodfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében. Felülvizsgálati álláspontja szerint önmagában a domain név jogszerű regisztráltatása a jogsértést nem zárja ki. A Ptk. 77. § (4) bekezdés alapján a névviseléshez való jog sérelme akkor is megállapítható, ha a használat - a felróhatóságtól függetlenül - utóbb válik jogtalanná. A névhasználat jogellenességét az is megalapozza, hogy az alperes nem használta a domain nevet a Domainregisztrációs Szabályzat előírásainak megfelelően, mert a domain névvel elérhető honlapot - a delegálástól számított két éves időtartamban - nem töltötte fel tartalommal. A honlapon elérhető tartalom hiányában ugyanis a domain név használata polgári jogi értelemben nem minősülhet névhasználatnak. A jogerős ítélet a bizonyítási teher szabályainak téves alkalmazásával és a bizonyítékok okszerűtlen mérlegelésével jutott arra az álláspontra, hogy az alperes részéről a domain név használat elmulasztásával tanúsított rosszhiszemű magatartás, ezáltal a joggal való visszaélés nem állapítható meg.

Az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, annak helyes indokaira utalva. Álláspontja szerint, miután a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyező végzésével - az elsőfokú bíróság álláspontjától eltérően - a felperes névviselési jog megsértése iránti elsődleges keresetét (tartalmilag elutasítva) jogerősen elbírálta, és ez ellen a felperes a Pp. 272. § (1) bekezdésben előírt határidőben felülvizsgálati kérelmet nem terjesztett elő, továbbá a megismételt eljárásban az eljárt bíróságok már csak a másodlagos kereseti kérelmet bírálták el, a névviselési jog megsértése miatt elsődlegesen előterjesztett kereset vonatkozásában a felülvizsgálat kizárt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!