Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20721/2017/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. Bírók: Fintha-Nagy Péter László, Hercsik Zita, Kovács Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.721/2017/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Kazinczy Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Kazinczy Tibor ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Németh és Herrmann Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Herrmann Géza ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jogsértés miatt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2016. december 5. napján kelt 69.P.22.508/2016/4. számú részítélete ellen a felperes részéről 6. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság részítéletét ítéletnek tekinti és azt a per főtárgya és a felperes által az alperesnek fizetendő perköltség tekintetében helybenhagyja.

A felperest arra kötelezi, hogy a Magyar Államnak külön felhívásra 21.000 (huszonegyezer) forint kereseti illetéket fizessen meg.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000 (tizenötezer) forint + áfa másodfokú perköltséget, továbbá a Magyar Államnak külön felhívásra 12.000 (tizenkettőezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a Facebook oldalán a ... napján közzétett bejegyzése azon közléseivel, miszerint a felperes az alperes édesanyja után leskelődött, őt letámadta, nyomult utána a házba, mivel valótlan tényállítások, megsértette a felperes jóhírnevét. Azon közléseivel pedig, miszerint a felperes az édesanyját zaklatta, "gyakorló őrült ex" "nem takarodott el" és "komplett elmebeteg" megsértette a felperes becsületét. Kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől, valamint a jogsértés abbahagyására való kötelezését. Az alperes marasztalását kérte 100.000 forint sérelemdíj, valamint ezen összeg után 2015. január hó 20. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes kamatának megfizetésében.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a közlések alapján a felperes nem ismerhetett magára, és egyéb személyek sem vonatkoztathatták azokat a felperes személyére. Amennyiben a felperes magára ismert, azzal ténylegesen azt ismeri el, hogy a sérelmezett közlésben foglaltak a valóságnak megfeleltek, így a tényállítások igazak. A "gyakorló őrült ex", valamint a "komplett elmebeteg" kifejezések körében előadta, hogy azok nem a felperesre vonatkoztatható vélemények, hanem a felperes cselekedeteit értékelik, ezen véleménynyilvánításokat pedig a felperesnek tűrnie kell, arra való tekintettel is, hogy milyen magatartást tanúsított az alperes édesanyja irányába.

Az elsőfokú bíróság a részítéletével a felperes kereseti kérelmét elutasította. Rögzítette, hogy a közjegyzői eljárás 5.000 forintos díját és a lerótt 10.000 forintos illetéket a felperes viseli, továbbá kötelezte a felperest, hogy a Magyar Államnak külön felhívásra fizessen meg további 11.000 forint illetéket, valamint hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 forint + 27% áfa, mindösszesen 38.100 forint perköltséget.

Az elsőfokú bíróság - a Ptk. 2:51. § (1) bekezdésének szabályozásából és a PK 13. számú állásfoglalás rendelkezéseiből kiindulva - arra az álláspontra helyezkedett a Facebook bejegyzés vizsgálata körében, hogy abból nem derül ki, hogy az a felperes személyére vonatkozna. Hangsúlyozta, hogy a Facebook profil zárt, csak egy bizonyos személyi kör számára elérhető. Ezen behatárolt személyek az alperes magánéletét ismerhetik, így következtethetnek arra a Facebook bejegyzés olvasói, hogy esetlegesen az alperes a felperes személyével kapcsolatos aggályait írta le, azonban ezt a felperes nem vezette le a perben, csupán állította, hogy a közlés rá vonatkozik. A bíróság pedig a Pp. 3. § (2) bekezdése szerint a felek nyilatkozataihoz kötve van. Hivatkozott arra is, miszerint az, hogy a felperes a közlést a háttérben álló események folytán magára vonatkoztatja, még nem eredményezi azt, hogy annak olvasói is az ő személyére következtetnének.

Az elsőfokú bíróság az indokolásában a Ptk. 2:45. § (1) és (2) bekezdésének szabályozására utalással azt is rögzítette, hogy amennyiben esetlegesen a bejegyzés olvasói mégis felperes személyét azonosítanák, akkor az abban foglaltak nem jogsértőek, mivel tényleges eseményeket írnak le, továbbá azok a felperes személyéről, viselkedéséről alkotott vélemények, amelyek a felperesnek az alperes édesanyja irányába tanúsított magatartása folytán kellő ténybeli alappal rendelkeznek.

Az elsőfokú bíróság a teljes mértékben pervesztes felperest kötelezte az alperes javára perköltség megfizetésére, melynek összegét a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (2) bekezdés a) pontja alapján határozta meg. A 36.000 forintos illetékviselési kötelezettség rögzítése mellett az elsőfokú bíróság elszámolta a közjegyzői eljárás 5.000 forintos díját, a 10.000 forint felperes által lerótt illetéket és további 11.000 forint illeték megfizetésére kötelezte a felperest a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet alapján.

Az elsőfokú bíróság részítéletével szemben a felperes terjesztett elő fellebbezést, melyben az elsőfokú határozat megváltoztatásával a keresete szerinti kötelezését kérte az alperesnek. Határozott álláspontja szerint a személyére vonatkoztatható az alperesi Facebook bejegyzés. Ezt támasztja alá az, hogy a zárt Facebook csoport egyik tagja, ... volt az, aki értesítette a bejegyzésről, tehát nevezett a személyével kapcsolatba hozta az alperesi Facebook bejegyzést. Ezen kívül a Facebook csoport tagjai értelemszerűen ismerik a peres felek magánéletét, így az ex szó használata alapján is egyértelmű, hogy az alperesi bejegyzést a személyére vonatkoztatták. Az egyes közlések vonatkozásában pedig kifejtette, hogy ténylegesen leselkedés, letámadás, zaklatás nélkül, köszönés után megszólította az alperes édesanyját az okból, hogy a saját gyermeke felvételi igazoló lapját elkérje tőle. Az alperes valótlan közlései a személyére nézve lealacsonyító, méltatlan, bántó, pejoratív tartalmat mutatnak, melyek bántóak, méltatlanul agresszívnak, erőszakosnak mutatják be. A társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására alkalmasak, kifejezésmódjukban pedig indokolatlanul bántóak.

Az alperes a fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta annak helyes indokaira való tekintettel. Egyrészt hivatkozott arra, hogy a Facebook csoportja zárt, arról a felperes le van tiltva, így a felperes személyére bejegyzései nem vonatkoztathatóak, másrészről azok alapját a felperes magatartása képezte, önmaga pedig az édesanyja irányába tanúsított magatartással kapcsolatosan olyan nyilatkozatot tett, amely a véleményét és érzelmeit tükrözi, a véleménynyilvánítás korlátait pedig nem lépte át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!