Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Pf.20244/2007/28. számú határozata házasság felbontása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 253. §, 1952. évi IV. törvény (Csjt.) 92. §] Bírók: Csernok Emília, Fehérné dr. Gaál Tünde, Nagy Mária

Kapcsolódó határozatok:

Szentendrei Járásbíróság P.20293/2005/41., *Budapest Környéki Törvényszék Pf.20244/2007/28.*, Kúria Pfv.21840/2008/4. (BH 2010.7.186)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Bíróság mint másodfokú bíróság dr. Szűcs Andrea ügyvéd (1062 Budapest, Andrássy út 92-94. II. 1/B.) által képviselt felperes neve(címe) felperesnek - dr. Landes Judit ügyvéd (1111 Budapest, Bertalan L. u. 11. II. 5.) által képviselt alperes neve(címe) alperes ellen házasság felbontása iránt a Városi Bíróság előtt folyamatba tett perében napján P.20.293/2005/41. szám alatt hozott ítélet ellen az alperes részéről 42. szám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatja.

A peres felek utónevű gyermekeit az alperesnél helyezi el.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek utónevű gyermekei tartására 2008. június 1-jétől kezdődően minden hónap 10. napjáig - előre esedékesen - gyermekenként 70.000-70.000-70.000,-Ft (hetvenezer-hetvenezer-hetvenezer forint) határozott összegű gyermektartásdíjat.

A felperes és a kiskorú gyermekek közötti kapcsolattartást akként rendezi, hogy a felperes jogosult folyamatos kapcsolattartás jogcímén minden páros héten pénteken 18 órakor a gyermekeket az alperes lakásáról magával vinni és köteles őket oda vasárnap 18 óráig visszavinni. Jogosult időszakos kapcsolattartásra a gyermekek elvitelének jogával - a folyamatos kapcsolattartásnak megfelelő módon - a páros években a kétnapos ünnepek másnapján, a páratlan években a kétnapos ünnepek első napján 9 órától 18 óráig, valamint a páros években az őszi, a téli és a tavaszi szünetek második felében, a páratlan években az őszi, a téli és a tavaszi szünetek első felében, a kezdő napon 9 órától a záró napon 18 óráig. Jogosult nyáron 4 (négy) hét kapcsolattartásra, amelynek kezdő időpontjában a peres felek minden év május 31. napjáig előre kötelesek megállapodni. A megállapodás hiányában a nyári kapcsolattartás július 1. napján 9 órakor kezdődik és július 28. napján 18 óráig tart.

A kapcsolattartás akadályáról a peres felek egymást 48 órával korábban tájékoztatni kötelesek. A jogosultnak fel nem róható okból elmaradt folyamatos kapcsolattartást a következő héten azonos körülmények között pótolni kell.

A szám alatti közös lakás használatára vonatkozó rendelkezést akként módosítja, hogy az alperes további kizárólagos használatába adja a szám alatt csatolt vázrajz szerint a földszinten lévő számmal jelölt szobát.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 50.000,-Ft (ötvenezer forint) fellebbezési eljárási részperköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletével a peres felek napján kötött és a házassági anyakönyvbe folyószám alatt bejegyzett házasságát felbontotta. A házasságukból napján született, napján született és napján született utónevű gyermekeket a felperes apánál helyezte el. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek a gyermekek tartására 2006. december 1. napjától kezdődően minden hónap 10. napjáig - előre esedékesen - 5.000-5.000-5.000,-Ft határozott összegű gyermektartásdíjat. Szabályozta az alperes és a perbeli gyermekek folyamatos és időszakos kapcsolattartását. A peres felek szám alatti közös lakásának használatát megosztotta, a felperest feljogosította a földszinten található 2. számú szoba, míg az alperest az emeleten lévő 4. számú szoba kizárólagos használatára, a többi helyiség közös használatával. A felperes ezt meghaladó kereseti és az alperes viszontkereseti kérelmét elutasította. Úgy rendelkezett, hogy a peres felek költségeiket maguk viselik.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett. Az ítélet tényállását, továbbá a gyermekelhelyezésről és a lakáshasználatról szóló rendelkezését támadta. Kérte a kiskorú gyermekek nála történő elhelyezését, a felperes kötelezését 2006. december 1-jétől kezdődően gyermekenként havi 80.000,-Ft, összesen havi 240.000,-Ft gyermektartásdíj megfizetésére, valamint kérte a felperes és a gyermekek kapcsolattartásának szabályozását. A lakáshasználatról szóló rendelkezést akként kérte megváltoztatni, hogy a megyei bíróság őt jogosítsa fel a közös lakás kizárólagos használatára. Arra hivatkozott, hogy a gyermekek nevelését és gondozását - a születésüktől kezdődően - alapvetően ő végezte, a felperes a kereső tevékenysége mellett a szabadidejét önállóan szervezte, mozgalmas társasági életet élt, az otthoni teendőkből csekély mértékben vette ki részét. Ilyen előzmények után alakított ki a felperes házastársi hűségsértő kapcsolatot. Megismételte azt a korábbi előadását, miszerint őt nagyon megviselte a felperes hűtlensége, ezért a felperes figyelmének felkeltése céljából, de valójában nem öngyilkossági szándékkal vett be gyógyszert. Hivatkozott arra, hogy a pszichés állapota huzamos ideje stabil, nem szorul gyógyszeres kezelésre és egyéb terápiára. Álláspontja szerint a fentieken túlmenően az elsőfokú bíróság a gyermekelhelyezés körében nem súlyozta kellőképpen, hogy a felperes közös szülői felügyelet gyakorlását kívánta számára biztosítani. Szerinte az a tény sem kapott megfelelő súlyt, hogy a felperes a család és a gyermekek érdekeit háttérbe szorítva, a külső kapcsolatát előtérbe helyezte. Véleménye szerint a gyermekelhelyezés tárgyában hozott döntése során az elsőfokú bíróság a számos fontos tényező közül egyet, a szakértői vélemény következtetését kiragadva foglalt állást, amely nem felel meg a gyermekek érdekeinek. Kifejtette, hogy őt valóban rendkívül érzékenyen érintette a család szétesése, de ebből önmagában nem vonható le következtetés arra vonatkozóan, hogy a gyermekek neveléséhez a felperesnél kedvezőtlenebb szubjektív adottságokkal rendelkezik. A gyermektartásdíj körében sérelmezte azt az ítéleti megállapítást, miszerint a felperes átlagosan havi 370.000,-Ft körüli összeget utalt át részére, előadása szerint a tartásdíj teljesítése havi 200.000,-Ft-ban történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!