Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Mf.20159/2018/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §] Bírók: Krátky Ákos, Németh Renáta, Sarudi Márta

Budapest Környéki Törvényszék

mint másodfokú bíróság

8.Mf.20.159/2018/6.

A ... Törvényszék ... bíróság a Karácsony Dorina Ügyvédi Iroda (.......; ügyintéző: dr. Karácsony Dorina ügyvéd) által képviselt felperes neve (... ....) felperesnek - a Papcsák Ügyvédi Iroda (....; ügyintéző: dr. Vámos Marianna ügyvéd) által képviselt alperes neve (....) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a ... ... Bíróságnál .... szám alatt megindított perében a ...en, ...jén meghozott 31. sorszámú ítélettel szemben a felperes részéről 33. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 50.000 (Ötvenezer) forint + áfa másodfokú perköltséget.

A 434.000 (Négyszázharmincnégyezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, kötelezte felperest az alperes részére 152.400 forint perköltség megfizetésére, megállapította, hogy a 325.400 forint illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 2007. június 6-ától állt alkalmazásban az alperesnél gépjárművezető munkakörben. A felperes és öt gépjárművezető munkatársa ... október végén élő állatokat szállítottak ...ba. A megbízó telephelyére való megérkezéskor a cég tulajdonosa meghívta őket vacsorára a telephelyen lévő étkezőbe. ...ban jellemzően a megrendelők vacsorameghívással fogadják a gépjárművezetőket. Az alperesnek tudomása volt arról, hogy a munkavállalói ilyen jellegű vacsorán részt szoktak venni. A felperes és munkatársai a vacsorameghívást elfogadták. Az ételek között volt egy tradicionális szárított sajtgolyó, amelyből a felperes és három munkatársa is evett, a vacsorát követően mind a négyen rosszul lettek. A felperes másfél-két nap múlva ért az ... határhoz, ekkor jelentkezett nála láz, fáradtságérzés, hasmenés, majd később hányás is.

A felperes .... november 16-án az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Infektológiai Osztályán jelentkezett ízületi panasszal, derékfájdalommal, kéz-, térd-, boka- és ízületgyulladással. A felperesnél postinfekciós polyarthritis és szalmonella átmeneti hordozása diagnózist állapítottak meg. A felperes egészségi állapota 2015. március 1-jétől 45%-os, C2 minősítési kategóriába tartozik, ... Főváros Kormányhivatala rokkantsági ellátást állapított meg részére.

Az elsőfokú bíróság - idézve a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166-167.§-ait - az ítélet indokolásában rögzítette, hogy a kártérítési felelősség alól az alperesnek kellett magát kimentenie, vagyis őt terhelte a mentesülési körülmények fennállásának bizonyítása.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a megrendelő által adott vacsorán felszolgált ételek minősége a munkáltató ellenőrzési körén kívül esik és egyben elháríthatatlan is, ezért - amennyiben ezzel összefüggésben is keletkezett a felperes egészségkárosodása - az alperes a kártérítési felelősség alól mentesül. Abban azonban nem értett egyet az alperessel, hogy a kárt kizárólag a felperes elháríthatatlan magatartása okozta, mivel nem miatta volt romlott az étel.

A felperes fellebbezésében kérte, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, közbenső ítélettel állapítsa meg a jogalapot és az elsőfokú bíróságot az összegszerűség tekintetében kötelezze új eljárásra. A felperes perköltség iránti igényt is előterjesztett.

Indokolásul előadta, hogy az elsőfokú bíróság abban nem foglalt állást, a fuvarfeladat teljesítése során elfogyasztott étel miatti fertőző megbetegedése a munkaviszonyával összefüggésben bekövetkezett káreseménynek tekintendő-e, és az Mt. 166-167.§-aira való utalást, valamint az alperes bizonyítási kötelezettségére vonatkozó tájékoztatást követően mindössze egyetlen rövid bekezdést szentelt annak, milyen szempontok alapján tekintette az alperes felelősség alóli kimentését bizonyítottnak. A felperes álláspontja szerint az MK 29. számú állásfoglalás működési körön kívül eső kárra vonatkozó szabálya az ellenőrzési körre is irányadó. A munkáltató működési körén kívül esik a kár, ha az független a munkáltató tevékenységétől, vagyis az előidéző ok és a munkáltató tevékenysége nem áll okozati összefüggésben. Az elsőfokú bíróság ezt az összefüggést nem vizsgálta, tényeket nem hozott fel, az ítélet csak a végkövetkeztetést tartalmazza mindenféle érvelés nélkül, ezért megalapozatlan, annak érdemi felülbírálata szükséges.

Az elsőfokú bíróság nem vette figyelembe, hogy a munkaköre nemzetközi gépjárművezető, és a három-négy hetes külföldi fuvarfeladatok ellátásához sajátos munkakörülmények tartoznak. Ebben a munkakörben a munkavállalók szokásosan telephelyen kívül végzik munkájukat, ezért a kiküldetésben töltött idő alatt mindvégig a munkáltató ellenőrzési körébe tartozó feladatokat végeznek. Az ezen belül bekövetkező balesetet, megbetegedést, mint károkozó körülményt nem lehet ellenőrzési körön kívülinek tekinteni, a fuvarfeladat teljes egészére a munkáltatónak van hatása, vagyis az az ellenőrzési körébe tartozik. A felperes utalt a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2.§ (3) bekezdésére, amely szigorú kötelezettséget ró a munkáltatóra, az alól nem vonhatja ki magát azáltal, hogy a munkavállaló a munkát telephelyen kívül, úton, gépjárműben, másik fél, megrendelő telephelyén végzi.

A felperes rámutatott, az új Mt. szabályozása sem változtat azon, hogy a munkáltatót vétkességre tekintet nélküli felelősség terheli, ugyanakkor pontosítja, hogy a kimentés az ellenőrzési körén kívül eső okra terjedhet ki. Ezt azonban nem lehet olyan szűkítő módon értelmezni, hogy a munkáltató felelőssége akkor áll fenn, ha a károsodással összefüggésben neki volt vagy lett volna ráhatása a károsodás bekövetkezésére. Nem azt kell vizsgálni, hogy a munkáltató tudhatta, romlott lesz az étel, és azt objektíve el tudta volna hárítani, hanem, hogy a munkaviszonnyal összefüggésben, a megrendelő telephelyén történt események, jelen esetben az étkezés kockázatai olyan üzemi körbe tartoznak-e, amely a munkáltatóval összefügg, vagyis ezen munkavállalói cselekvéssor során a munkavállaló a munkáltató elvi befolyása alatt áll-e. A munkáltató felelőssége nem felróható, hanem objektív. A felelősség fennállásának nem feltétele, hogy felel-e a munkáltató azért, milyen ételt fogyaszt a munkavállaló.

A felperes kiemelte, a felelősség alóli mentesüléshez a munkáltatónak azt is bizonyítania kell, hogy a kárt olyan körülmény okozta, amellyel nem kellett számolnia, és a károkozó körülmény bekövetkezésének elkerülése, illetve a kár elhárítása sem volt tőle elvárható. Az elsőfokú ítélet csak annyit rögzített, hogy a károsodás elkerülhetetlen volt, de erre vonatkozó indokolást az ítélet nem tartalmaz. A perbeli esetben fontos körülmény és köztudomású volt, hogy a fuvarfeladat szerinti célállomáson, illetve már az odavezető úton is a hazaitól eltérő, alacsonyabb színvonalú közegészségügyi viszonyok a jellemzők, ezért lényeges, hogy a kockázatok és az esetleges megbetegedések elkerülése érdekében a munkáltató milyen megelőző, elhárító tevékenységet végez. A felperes utalt arra is, hogy különféle fertőző megbetegedéssel való kontrakció élő állat szállításakor is fennáll, így azt kétséget kizáróan nem lehetett megállapítani, hogy a betegségét a vacsorán elfogyasztott étel okozta, bár tény, hogy ekkor másik három munkavállaló is megbetegedett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!