Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21644/2008/4. számú határozata házasság felbontása és járulékai tárgyában. [1952. évi IV. törvény (Csjt.) 31. §]

Pfv.II.21.644/2008/4. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága ügyvéd által képviselt felperesnek a személyesen eljárt I rendű, jogi főelőadó által képviselt II. rendű és ügyvéd által képviselt III. rendű alperes ellen házasság felbontása és járulékai, valamint házastársi közös vagyon megosztása iránt a Székesfehérvári Városi Bíróságnál 3.P.23.168/2004. számon megindított és a Fejér Megyei Bíróságnak 2.Pf.20.659/2008/5. számú ítéletével befejezett perében az említett számú másodfokú ítélet ellen a felperes által 106. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2009. május 26. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illeték az állam terhén marad.

I n d o k o l á s :

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes és az I. rendű alperes 1979. október 27-én kötöttek házasságot, melyből 1980. június 17-én A., 1986. június 18-án N., 1998. április 19-én pedig M. B. utónevű gyermekük született. 2004. október 4-én a felek életközössége végleg megszakadt, az I. rendű alperes a volt közös lakásból elköltözött és T. B. H-val - akivel hosszabb ideje közelebbi kapcsolatot folytatott - élettársi kapcsolatra lépett.

A volt házasfelek az életközösség ideje alatt, 1993-ban vásárolták meg az 1/2 - 1/2 arányú közös tulajdonukban álló P., P. utcai új építésű kétszintes családi házat, amely az utolsó közös lakásukul is szolgált, és amely a különválás óta a felperes, valamint a vele egy háztartásban élő - előbb középiskolai, majd egyetemi tanulmányai miatt a nagykorúsága ellenére - tartásra szoruló N. és a még kiskorú B. utónevű közös gyermekek használatában áll, míg az I. rendű alperes az élettársával és annak 1996. október 3-án született B. M. nevű gyermekével a B., K. utcai családi házban lakik.

Az I. r. alperes az általa eredetileg egyszemélyes Kft.-ként alapított és működtett I.-S. Kft.-ben jelenleg 60 %-os mértékű és 13.384.000 forint forgalmi értékű, az eredetileg a volt házasfelek kétszemélyes társaságaként alapított és működtetett D. O. Kft.-ben pedig jelenleg 75 %-os mértékű és 2.488.000 forint piaci értékű üzletrésszel rendelkezik. A 2004. október 1-től 2007. október 31-ig terjedő időszakban az I. rendű alperes 2007. március 12-én az I.-S. Kft-től 1.429.650 forint osztalékot vett fel, a D. Kft. pedig a részére 9.490.000 osztalékot hagyott jóvá, amelyből 2007. március 12-én bruttó 5.600.000 forintot - az adó levonása után ténylegesen nettó 3.640.000 forintot - felvett.

A felperes és az I. rendű alperes az életközösség megszűnése után a 2004. november hó 19. napján kelt szerződésekkel a házastársi közös vagyonukat megosztották egymás között. Az "egyezség" elnevezésű okiratban megállapodtak abban, hogy a házastársi közös vagyont képező ingóságok teljes egészében a felperest illetik meg, aki kijelentette, hogy az ingóságokat birtokban tartja. Megállapították, hogy a felperes a D. Kft.-ben lévő 25%-os mértékű üzletrészét teljes egészében, az I. rendű alperes pedig a 75%-os mértékű üzletrészéből 10%-os mértékű üzletrészt D. A. nevű gyermekükre adásvétellel átruházott, aki ezáltal a D. Kft.-ben öszesen 35 %-os mértékű üzletrészt szerzett, továbbá, hogy a közös tulajdonukat képező, de az I. rendű alperes egyszemélyes Kft.-jeként nyilvántartott I.-S. Kft. üzletrészéből az I. rendű alperes 40%-ot D. N. nevű gyermekre adásvétel jogcímén átruházott.

A volt házasfelek A. és N. utónevű gyermekeikkel az egyezségben rögzített mértékű üzletrészek átruházására vonatkozó adásvételnek címzett, de tényleges tartalmukat tekintve ajándékozásnak minősülő szerződéseket megkötötték.

A felperes és az I. rendű alperes között - az egyezséghez kapcsolódóan - egy ajándékozási és közös tulajdon megszüntetési szerződés is létrejött. Ez utóbbi szerződésben a p-i 106. hrsz-ú családi házas ingatlan értékét 15.000.000 forintban határozták meg, és megállapították, hogy a közös tulajdonukat képezi a m-i ... hrsz. alatt felvett nyaraló 3.500.000 forint, továbbá a b-i ... hrsz. alatt felvett beépítetlen terület megjelölésű ingatlan 2.000.000 forint értékben. A fenti ingatlanok vonatkozásában a közös tulajdont akként szüntették meg, hogy az I. rendű alperes a p-i ingatlanon fennálló 1/2 tulajdoni illetőségének a fele részét, tehát az egészhez viszonyított 1/4 tulajdoni illetőséget a felperes tulajdonába adta, míg a további 1/4 tulajdoni illetőségét a felek M. B. utónevű kiskorú gyermekének ajándékozta, a felperes pedig a m-i és a b-i ingatlanon fennálló 1/2 - 1/2 tulajdoni illetőségeit az I. rendű alperes tulajdonába adta. A szerződés a megajándékozott gyermek részéről nem lett aláírva, mert azt a felek nem nyújtották be a gyámhatósághoz jóváhagyás végett.

A II. rendű alperes hozzájárult ahhoz, hogy a javára bejegyzett jelzálogjog a p-i ingatlanról a b-i ingatlanra kerüljön át.

A felperes keresetében az I. rendű alperessel kötött házasságának felbontását, valamint - egyebek mellett - a felek házastársi közös vagyonának a megosztását, és a II-III. rendű alperesek ennek tűrésére való kötelezését kérte.

Az I. rendű alperes maga is kérte a házasság felbontását, a házastársi közös vagyon megosztása iránt előterjesztett keresetnek azonban az elutasítását kérte arra való hivatkozással, hogy a vagyonmegosztás a felek 2004. november hó 19. napján kelt szerződéseivel, valamint a társasági üzletrészre vonatkozó adásvételi szerződésekkel végbement.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a felperes és az I. rendű alperes házasságát felbontotta, és - egyéb rendelkezések mellett - a felperes házastársi közös vagyon megosztása iránt előterjesztett keresetét elutasította.

Az ítéletének indokolása szerint a felek az életközösség megszakadását követően a házastársi közös vagyont megosztották. Erre vonatkozó kölcsönös és egybehangzó akaratnyilvánításukat a 2004. november hó 19. napján kelt egyezség elnevezésű szerződés, továbbá az ugyanekkor kelt ajándékozási és közös vagyont megszüntető szerződés, valamint a korábban készült üzletrész adásvételi szerződések egységesen tartalmazzák. Ezeket a megállapodásokat a felek nem bontották fel, a felperes pedig nem terjesztett elő megtámadási keresetet egyik szerződéssel szemben sem. A perben a felperes nem is utalt arra, hogy a felek a közös ingatlan vagyon vonatkozásában ajándékozási- és közös tulajdon megszüntetési szerződést kötöttek. Az kétségtelenül sajátos helyzetet eredményezett, hogy az I. rendű alperes először 2007. május hó 15. napján tartott tárgyaláson hivatkozott arra, hogy a felek a házastársi vagyonközösséget megszüntették és ekkor csatolta be az ingatlanokon fennálló közös tulajdon megszüntetésére vonatkozó ajándékozási- és közös tulajdont megszüntető szerződést.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint azonban a felek ezen perbeli magatartását nem lehet úgy értelmezni, hogy a felek, mintegy ráutaló magatartással az ajándékozási- és közös tulajdont megszüntető szerződést felbontották, és nem minősül ilyennek az a körülmény sem, hogy az I. rendű alperes nem nyújtotta be a szerződést a gyámhivatalnak. Az érvényes szerződést, a felek nem támadták meg, ahhoz a jelzálogjogosult II. rendű alperes is hozzájárult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!