Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2005.91 GONDOZÁSI KÖTELEZETTSÉG ELMULASZTÁSA - EMBERÖLÉS BŰNTETTE

1. A terhelt gondozási kötelezettségének elmulasztásában megnyilvánuló magatartása akkor minősül emberölés bűntettének, ha a halálos eredmény bekövetkezése és a terhelt mulasztása közti ok-okozati összefüggés fennáll, továbbá, ha a terhelt előre látja magatartásának következményeit, azonban ebbe belenyugodva nem teljesíti a vele szemben fennálló gondozási kötelezettségét.

2. Ha a gondozási kötelezettség elmulasztása következtében a sértett testi épségének, illetve egészségének sérelme is bekövetkezik, cselekményét az eredményhez fűződő bűnösségi forma (szándékosság, gondatlanság) alapján kell értékelni [Btk. 166. § (1) bekezdés, Btk. 173. §, Btk. 170. §].

N. L. vádlottat a megyei bíróság különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek, ezért 13 évi fegyházra, mellékbüntetésül 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte és kötelezte a felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

A megyei bíróság által megállapított tényállás lényege szerint; a 42 éves korú, büntetlen előéletű vádlott az általános iskola 8 osztályát végezte el, édesapja rendszeresen italozott, a családban állandóak voltak a tettlegességig fajuló nézeteltérések. A nőtlen, gyermektelen vádlott mintegy 10 éve nem áll munkaviszonyban. Eltartását édesanyja biztosította havi 55 000 forint összegű nyugdíjából. A vádlott hosszú idő óta italozó, alkoholizáló életmódot folytatott. Idült alkoholista, botrányos viselkedése miatt az utcában lakók rettegtek tőle.

A vádlott érzelmi élete sekélyes, esetében kóros mértékű dementia diagnosztizálható. Az alkohol okozta személyiségzavar és kezdődő szellemi leépülés is megállapítható. Ezen elmebeli állapota a terhére rótt cselekmény elkövetésekor is fennállt és cselekménye társadalomra veszélyességének felismerésében és e felismerésnek megfelelő magatartás tanúsításában közepes fokban korlátozta.

A vádlott és 74 éves édesanyja - az ügy sértettje - egy családi házban éltek együtt. A vádlott megromlott egészségi állapotú édesanyját az utóbbi években folyamatosan és rendszeresen bántalmazta, a bűncselekmény elkövetését megelőző év végétől nem biztosított számára meleg ételt annak ellenére, hogy a sértett már önmagát sem tudta ellátni. A vádlott a lakást és a sértett szobáját sem takarította, hónapokon keresztül ágyneműt sem cserélt.

A sértett általános egészségi állapota hónapról-hónapra rohamosan rosszabbodott, oly mértékben legyengült, hogy 2004. év elejétől kezdődően ágyából sem tudott felkelni, szükségletét rendszeresen maga alá engedte. Az ágyneműcsere hiánya miatt, a csonttá fogyott, magatehetetlen idős asszony a szinte elrohadt ágyban feküdt. A házban a bűz elviselhetetlenné vált amiatt, hogy az idős asszony saját ürülékében feküdt hónapokon keresztül.

A vádlott orvosi segítséget nem hívott a sértetthez, ellátását, gyógykezelését, gondozását nem biztosította. Amikor napi italozó körútjáról hazatért és tapasztalta az ürülékszagot a sértettet többször ököllel bántalmazta az arcán, a fején úgy, hogy a leromlott egészségi állapotban lévő, védekezésre képtelen, magatehetetlen sértett ez ellen semmit sem tudott tenni.

2004. március 25. napján N. L. vádlott a szokásos italozó körútjára indult és du. 15 óráig különböző italmérő helyeken tartózkodott. A sértettet - aki már egy hete semmiféle ételt nem fogyasztott - magára hagyta. Az italfogyasztás következtében a vádlott 1,09 ezrelék véralkoholszintnek megfelelő enyhe fokú ittas állapotba került és így tért haza lakására. Tapasztalta a sértett környezetéből eredő, számára elviselhetetlen ürülékszagot, emiatt szidalmazni kezdte édesanyját, majd ököllel, közepest el nem érő erővel a fején és az arcán, valamint testszerte többször is megütötte és megrugdalta. Eközben azt ordította, hogy "most megdöglesz te büdös kurva, megöllek, ha nem kelsz fel!" Amikor a sértett a bántalmazás abbahagyásáért kezdett könyörögni a vádlott jobb kezével megragadta a sértett nyakát és addig fojtogatta, amíg el nem hallgatott.

Ezt követően a vádlott felhagyott a sértett bántalmazásával, majd lefeküdt aludni.

Másnap reggel megemelte a sértett fejét, szájába egy pohár sört kísérelt meg tölteni, de a sértett feje félrecsuklott. Ezután a vádlott eltávozott a lakásból, újból italozni kezdett, majd a délutáni órákban a lakásba visszatérve észlelte, hogy a sértett nem lélegzik. Ezt követően az utcára ment és az ott közlekedők előtt kijelentette, hogy az édesanyja meghalt.

A sértett halála 2004. március 25-26-ra virradó éjszaka következett be, halálát a fejét ért tompa erőbehatások következtében kialakult keményburok alatti vérömleny, lágyburki vérzés, valamint következményes agyduzzanatos agybeékelődés okozta.

A vádlott bántalmazása és a bekövetkezett halálos eredmény között közvetlen ok-okozati összefüggés állt fenn.

A megyei bíróság ítélete ellen a vádlott és védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést. A fellebbviteli főügyészség a tényállás kisebb körű kiegészítése mellett az elsőfokú ítélet helybenhagyására tett indítványt.

A védelmi fellebbezések alapján eljárva a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárást teljes terjedelmében felülbírálta. Ennek során megállapította, hogy a megyei bíróság az eljárási szabályok betartása mellett folytatta le a bizonyítási eljárást.

A megállapított tényállás azonban részben hiányos, mert nem tartalmazza a sértettnek a halálos eredményhez vezető utolsó bántalmazást megelőző, korábbi bántalmazás során elszenvedett sérüléseivel kapcsolatos megállapításokat, illetve nem tartalmazza, hogy a vádlott gondozási kötelezettségének elmulasztása a sértett egészségi állapotára milyen hatással volt. Ezért a tényállás kisebb körben megalapozatlan, hiányos, illetve kiegészítésre is szorul.

A megalapozatlanság a másodfokú eljárás során bizonyítási eljárás keretében a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja alapján kiküszöbölhető és a tényállás az iratok tartalma alapján pontosítható volt.

Az ítélőtábla a másodfokú eljárás során ismételten kihallgatta az igazságügyi orvos szakértőt. A szakértő tárgyaláson tett nyilatkozata, illetőleg korábbi szakvéleményei, valamint az iratok tartalma alapján a másodfokú bíróság a tényállást a következők szerint egészítette ki, illetve helyesbítette.

A sértett a halálos eredményt előidéző sérüléseken túl a halálát megelőző 10-15 napon belül a vádlott folyamatos bántalmazása következtében testszerte sérüléseket szenvedett el.

Így az arcán, fülén, orrán, az ajkain különböző nagyságú hámhorzsolásos, hámzúzódásos sérüléseket, a mellkasán, a hasán, a karjain, a kezén, a combjain, a térdein, a lábszárán különböző kiterjedésű bőrelszíneződéssel járó hámhorzsolásos, hámzúzódásos sérüléseket. A sérülések gyógytartama sem egyenként, sem összességükben nem haladta meg a 8 napot.

Az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg, hogy ezeket a sérüléseket a vádlott 2004. március 25. napján - tehát halálát közvetlenül megelőzően - okozta.

A vádlott gondozási kötelezettségének elmulasztása - ellátásának, táplálásának, tisztán tartásának, gyógykezeltetésének hiánya - ahhoz vezetett, hogy a sértett egészségi állapota a végletekig leromlott, testén a zsír- és izomtömeg jelentősen csökkent, ennek következtében halálát megelőzően már hetekkel nem tudott felkelni, ami a hátfelszínén, az ágyéki keresztcsonttájon, illetve mindkét fartájon több, férfitenyér nagyságú felfekvéses sérüléseket idézett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!