A Legfelsőbb Bíróság Bfv.802/2009/6. számú határozata rablás bűntette (BŰNSZÖVETSÉGBEN elkövetett rablás bűntette) tárgyában. [1973. évi I. törvény (Be.) 284. §, 1978. évi IV. törvény (Btk.) 137. §, 321. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 2006. évi LI. törvény 199. §] Bírók: Csere Katalin, Katona Sándor, Schäfer Annamária
A határozat elvi tartalma:
1. Nincs eljárásjogi alapja a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjában megjelölt felülvizsgálati ok olyan értelmezésének, amely szerint csak a törvényes (helyesbített) minősítéshez tartozó büntetési tételkereten kívül eső büntetés törvénysértő. 2. A bűncselekmény jogsértő minősítését és a törvénysértő büntetést jogi érvekkel támadó felülvizsgálati indítvány akkor is megalapozza a sérelmezett határozat érdemi felülvizsgálatát, ha utóbb alaptalannak bizonyul, ezért azt csupán nyilvános ülésen lehet elbírálni.
Kapcsolódó határozatok:
Tatabányai Járásbíróság B.607/2006/89., Tatabányai Törvényszék Bf.373/2007/15., Kúria Bfv.603/2008/10., *Kúria Bfv.802/2009/6.* (BH 2011.4.97)
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2010. február 18. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő
v é g z é s t:
A fegyveresen, bűnszövetségben elkövetett rablás bűntette és más bűncselekmény miatt az I. rendű terhelt és társa ellen folyamatban volt büntető ügyben a II. rendű terhelt és védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Tatabányai Városi Bíróság 8.B.607/2006/89. számú ítéletét a II. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.
Ezen végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
I. A Tatabányai Városi Bíróság a 2007. április 12. napján meghozott 8.B.607/2006/89. számú ítéletével a II. rendű terheltet 3 rendbeli társtettesként, fegyveresen, bűnszövetségben elkövetett rablás bűntettében és társtettesként elkövetett egyedi azonosító jel meghamisításának bűntettében mondta ki bűnösnek. Ezért a II. rendű terheltet - halmazati büntetésül - 6 évi 6 hónapi fegyházbüntetésre, 2 év közügyektől eltiltásra ítélte, és 1.861.950 forint összeg tekintetében vagyonelkobzást rendelt el. Rendelkezett a járulékos kérdésekről.
Az elsőfokú bíróság ítélete a II. rendű terhelt tekintetében - fellebbezés hiányában - 2007. április 16. napján jogerőre emelkedett és végrehajthatóvá vált.
(A bíróság döntött a felülvizsgálati indítvánnyal nem érintett az I. rendű terhelt büntetőjogi felelősségéről is.
Az első- és másodfokú jogerős ügydöntő határozatot a Legfelsőbb Bíróság 2009. február 26. napján Bfv.II.603/2008/10. számú - felülvizsgálati eljárásban hozott - ítéletével az I. rendű terhelt tekintetében megváltoztatta: rablási cselekményeinek bűnszövetségben elkövetettként történő minősítését mellőzte és az I. rendű terhelttel szemben 9 év fegyházbüntetést szabott ki.)
Az ítéleti tényállás lényege szerint az I. rendű és a II. rendű terhelt - előzetes megállapodásuknak megfelelően - a Takarékszövetkezet fiókjába mentek, ahol az alkalmazottakat egy fegyvernek látszó tárggyal arra kényszerítették, hogy a fiókban levő készpénzt a részükre átadják. Ennek megtörténte után a megszerzett pénzzel a helyszínről eltávoztak.
Az eltulajdonítással okozott 573.800 forint kár nem térült meg.
A déli órákban a terheltek oly módon hamisították meg a személygépkocsijuk rendszámtábláját, hogy szigetelőszalaggal a rendszámban szereplő átragasztották. A meghamisított rendszámú gépkocsival tervüknek megfelelően a következő bűncselekmény helyszínére, a Takarékszövetkezet másik irodájához mentek. Itt egy fegyvernek látszó tárggyal az alkalmazottakat arra kényszerítették, hogy a kasszában levő 1.550.100 forintot átadják. Végül a terheltek a gépkocsival távoztak el a helyszínről.
Az okozott kár nem térült meg.
A II. rendű terhelt és társa a kora reggeli órákban a város Fő terén található szórakozóhelyhez ment. Az ott tartózkodó alkalmazottat ugyancsak egy fegyvernek látszó tárggyal a bevétel átadására kényszerítették, majd az átadott 1.600.000 forinttal távoztak.
Az okozott kárból biztosítás alapján 800.000 forint megtérült.
A bíróság a II. rendű terhelt cselekményeit 3 rendbeli fegyveresen, bűnszövetségben, társtettesként elkövetett rablás bűntettének (Btk. 321. § (1) bekezdés, (3) bekezdés a) pontja és c) pontjának I. fordulata), és társtettesként elkövetett egyedi azonosító jel meghamisítása bűntettének (Btk. 277/A. § (1) bekezdés a) pontjának II. fordulata) minősítette.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!