Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20700/2013/5. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1991. évi XLI. törvény (Kjtv.) 3. §, 136. §, 139. §] Bírók: Madarász Anna, Molnár Ambrus

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.20.700/2013/5.

A Kúria dr. Faragó István ügyvéd által képviselt felperesnek a Moldován és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Moldován András ügyvéd) által képviselt dr. alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt, a Fővárosi Törvényszék előtt 22.P.27.079/2009. számon megindított perében - melybe jogtanácsos által képviselt az alperes pernyertessége érdekében beavatkozott - a Fővárosi Ítélőtábla 2013. március 6. napján meghozott 6.Pf.20.857/2012/6. számú jogerős ítélete ellen, az alperes 2013. május 3. napján 34. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelme folytán meghozta a következő

Ítéletet:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen az alperesnek 15 nap alatt 100.000 (százezer) forint másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Megállapítja, hogy a le nem rótt 162.700 (százhatvankétezer-hétszáz) forint fellebbezési és 203.300 (kétszázháromezer-háromszáz) forint felülvizsgálati eljárási illeték az államot terheli. Megállapítja, hogy az alperes 203.300 (kétszázháromezer-háromszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket visszaigényelhet.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2009. szeptember 16. napján előterjesztett keresetében 2.033.459 forint, ennek 2007. június 14. napjától számított a Ptk. 301. §-a szerinti késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest kártérítés címén. Előadta, hogy akkori házastársával 1994. május 26. napján öröklési szerződést kötöttek (a továbbiakban: örökhagyó). A holtig való tartás, gondozás ellenében az örökhagyó rájuk hagyta a helyrajzi számú ingatlan tulajdoni hányadát. Az öröklési szerződésen a felek aláírását az alperes mint közjegyző hitelesítette. Az örökhagyó 2007. június 14. napján elhalálozott. A hagyatéki eljárásban a felperes és szerződéses örököstársa a szerződés alapján nem tudtak örökölni, mert az okirat két tanú aláírásának elmaradása miatt érvénytelen volt. A felperes 1/6 részt törvényes öröklés, 2/6 részt testvérei ajándékozása útján szerzett meg, de az öröklési szerződés érvénytelensége miatt ő és szerződéses örököstársa elestek az ingatlantulajdon 2.033.459 forint értékű 3/6 részéről, ezen összeg erejéig kár érte őket Az alperes a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (Ktv.) 10. §-a alapján a Ptk. szerinti felelősséggel tartozik. A felperes és közte megbízási jellegű szerződéses kapcsolat jött létre az aláírás-hitelesítés során. Azzal, hogy az alperes nem hívta fel a felperes figyelmét az öröklési szerződés nyilvánvaló alaki hibájára, megszegte a Ptk. 205. § (3) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettségét, de sérült a Ptk. 476. §-ában foglalt szabály is, továbbá a Ktv. 3. § (2) bekezdése. Az alperesnek szakmai kötelessége lett volna, hogy ügykörében kellő gondossággal eljárva tegyen eleget a tájékoztatási kötelezettségének, és hívja fel a figyelmet az okirat nyilvánvaló jogi hiányosságára, hogy a hitelesített okirat a felek akarata szerinti joghatás kiváltására alkalmas legyen. Az alperesi védekezés ismeretében a keresete elsődleges jogcímét a Ptk. 349. § (1) bekezdése szerinti kártérítési felelősségben határozta meg.

Az alperes elsődlegesen a per megszüntetését kérte, mert a követelést időelőttinek minősítette. Állította: először a törvényes örökössel szemben kell a tartási szolgáltatás ellenértékét érvényesíteni, és ez az ellenérték bizonnyal eléri, vagy meghaladja a hagyaték értékét, vagyis a felperes kára a hagyatékból megtérül. Másodlagosan a kereset elutasítását kérte. Tagadta, hogy az ügyfelekkel megbízási jogviszonyban állna, tevékenységét jogszabályi felhatalmazás alapján végzi. Ez a tevékenység a Ktv. értelmében hatósági jogszolgáltatás. Az adott ügyben - a felperes által is előadottan - az ügyfelek a névaláírásuk közjegyzői hitelesítését kérték az általuk szerkesztett magánokiraton. Így fel sem merülhetett, hogy az okiratot az alperes fogalmazta, vagy szerkesztette volna. A névaláírás hitelesítésére azért volt szükség, mert az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet (Iny.tvr.) alapján az öröklési jog biztosítására az elidegenítési és terhelési tilalom ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez a szerződést vagy közokiratba kell foglalni, vagy a magánokiratot ügyvédnek ellenjegyeznie kell, vagy a magánokiraton a névaláírás valódiságát a közjegyzőnek tanúsítania kell. A névaláírás hitelesítése során a közjegyző kizárólag az aláírás valódiságát tanúsítja, a magánokirat tartalmáért, alakiságáért felelősséget nem vállalhat. Hitelesítés esetén a felelősség csak a záradéki tanúsítvány tartalmi valóságáért és alakiságáért terheli. A névaláírás hitelesítésének nem volt akadálya a tanúk hiánya. A Ktv. 139. § (4) bekezdésére figyelemmel a záradék nem tartalmazhat további jogszabályi tájékoztatást, sem öröklési jogi anyagi vagy eljárásjogi kioktatást. Ugyanakkor állította a felperesnek tisztában kellett lennie az okirat alaki hiányosságával, hiszen tartalmazta azt a kitételt, hogy a szerződő felek a „jelenlévő tanúk előtt aláírták." A szerződő felek tisztában voltak az öröklési szerződés törvény által előírt alaki kellékeivel. Mindazonáltal kioktatta a feleket az öröklési szerződés alakiságairól, a névaláírás hitelesítés joghatásairól. Az, hogy tanúk előtt a felek a szerződésen lévő aláírásukat nem ismerték el a sajátjuknak - holott erre a későbbiekben is módjuk lett volna -, a szerződő felek felelőssége. A kártérítési felelősség elemeit illetően tagadta, hogy jogellenesen járt volna el, és az okozati összefüggés tárgyában kiemelte, hogy a felperes kára nem a közjegyzői aláírás hitelesítés következtében keletkezett. Hivatkozott a Ptk. 340. § (1) bekezdésére, mert a felperes a kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget. Abban az esetben, ha a felperes és szerződéses örököstársa 1994. májusától 2007. júniusáig az öröklési szerződésben vállalt kötelezettségeiket teljesítették, a hagyatéki hitelezői igény meghaladná az öröklési szerződés tárgyát képező ingatlan tulajdoni illetőség értékét.

A Fővárosi Törvényszék 2012. február 28. napján meghozott 22.P.27.079/2009/29. számú ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100.000 forint ügyvédi munkadíjat. A le nem rótt 122.010 forint kereseti illetékről akként rendelkezett, hogy az állam viseli.

Ítéletének jogi indokolásában rámutatott, hogy a közjegyző eljárására a Ptk. 349. §-ának szabályát kell alkalmazni figyelemmel a Ktv. 1. § (4) bekezdésére. A kártérítési felelősség megállapításához az szükséges, hogy az alperes jogellenes és felróható magatartást tanúsítson, és ezzel a magatartással okozati összefüggésben bekövetkezett kár rendes jogorvoslattal ne legyen elhárítható. Az alperes kereset alapjául szolgáló cselekményével szemben nincs lehetőség a rendes jogorvoslat igénybevételére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!