Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.8.443 A megindult felszámolási eljárásban érvényes jognyilatkozatot - három eset kivételével - csak a felszámoló tehet. Az adós erre irányuló kérelme alapján tehát a bíróság a felszámolási eljárást nem szüntetheti meg [1991. évi IL. tv. 34. § (2) bek., 41. §, 51. § (1) bek., 56. §, 60. § (2) bek.].

A adós kérelme alapján indult csődeljárás során az adós és hitelezői között nem jött létre egyezség, ezért a megyei bíróság az 1992. augusztus 13-án kelt végzésével hivatalból megindította az adós elleni felszámolási eljárást.

Az így megindult felszámolási eljárásban az elsőfokú bíróság az 1992. szeptember 3-án hozott végzéssel - az 1991. évi IL. törvény (Csftv.) 27. §-ának (2) bekezdése alapján - utalással a törvény 3. §-ának f/1. pontjára - megállapította, hogy az adós fizetésképtelen.

E végzés jogerőre emelkedését követően, az 1992. szeptember 16-án kelt végzésével a bíróság a "felszámolási eljárást" megindította, és elrendelte a határozatnak a Cégközlönyben való közzétételét. A végzésben felszámolóként a K. H. Vagyonkezelő Részvénytársaságot jelölte ki, a felszámolás kezdő időpontjaként pedig a Cégközlönyben történő közzététel napját határozta meg.

Az elsőfokú bíróság a felszámolás elrendelését tartalmazó végzésének a hivatalos lapban - 1992. október 22-én történt - közzététele után, október 26-án kelt végzésével a felszámolási eljárást megszüntette. A határozat indokolásában megállapította, hogy az adós kérte az eljárás megszüntetését, mivel a gazdaság és ezzel együtt az ott dolgozók munkaviszonyának megmentése érdekében reális tervet dolgozott ki; a tervet az adós a beadványában részletesen ismertette. Erre figyelemmel a bíróság a Csftv. 6. §-ának (2) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 157. §-ának e) pontja alapján hozta meg döntését. Az 1992. október 28-án kelt végzéssel pedig elrendelte a bíróság a felszámolási eljárás megszüntetésének a Cégközlönyben való közzétételét, s egyúttal a felszámoló tisztségéből felmentette. Az utóbbi két végzést az adós, valamint a felszámoló részére kézbesítette a bíróság. Ez a végzés közzétételéről szóló közlemény a Cégközlöny 1992. november 19-i számában jelent meg.

Az elsőfokú bíróság utóbbi végzései ellen a felszámoló, a 15. sorszámú - számukra nem is kézbesített - döntés ellen a B. Bank Rt., továbbá az I. Kft. hitelezők nyújtottak be fellebbezést. Mivel a B. Bank Rt. fellebbezésében vagylagosan a felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelmet is előterjesztett, a bíróság elrendelte annak új számra lajstromozását. Tartalma alapján ugyanígy felszámolási eljárás iránti kérelemnek tekintette a bíróság az I. Kft. fellebbezését, s mindkét beadvány újraiktatásra került.

Az ily módon indult újabb felszámolási eljárás során a felszámoló mindvégig fenntartotta korábbi fellebbezését, s mivel a megyei bíróságnak az adós fizetésképtelenségét újra megállapító végzés ellen az adós fellebbezést nyújtott be, a felszámoló ismételten kérte korábbi fellebbezésének a Legfelsőbb Bírósághoz való felterjesztését.

A fellebbezésben a felszámoló az elsőfokú bíróság által hozott, a felszámolási eljárást megszüntető végzéseknek a hatályon kívül helyezését, s a bíróságnak a felszámolási eljárásra való utasítását kérte. lndokolásul arra hivatkozott, hogy álláspontja szerint a végzések törvénysértőek, s azok a hitelezők érdekeit súlyosan sértik. Kifejtette, az eredménytelen csődeljárást követően hivatalból indult felszámolási eljárást - véleménye szerint - az adós egyoldalú kérelmére nem lehet megszüntetni. A Csftv. értelmében a felszámolási eljárás csak a jogszabályban meghatározott egyezségi tárgyalás alapján szüntethető meg. A hitelezők érdekeit pedig azért sérti a bíróság döntése, mert a felszámolási eljárás - a végzések jogerőre emelkedésével - anélkül szűnne meg, hogy az adós fizetőképessé vált volna. A fellebbezést kiegészítő beadványában azt is bejelentette a felszámoló, hogy mivel időközben a Cégközlöny 1992. november 19. számában - fellebbezés ellenére - megjelent az eljárást megszüntető végzésről szóló közlemény, azt a határozat előzetesen végrehajthatóvá nyilvánításának tekintve, ugyancsak fellebbezéssel kívánja megtámadni, s kérte a közlemény visszavonását. Az elsőfokú bíróság végzéseinek a másodfokú bíróság által történő helybenhagyása esetére a felszámolói díj vonatkozásában jogfenntartó nyilatkozatot is tett.

Az adós - a felszámoló intézkedései elleni korábbi kifogása fenntartása mellett - azt az észrevételt tette a felszámoló fellebbezésére, hogy véleménye szerint a felszámoló a végzések elleni fellebbezésre nem jogosult.

A felszámoló fellebbezése megalapozott.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást elfogadta döntése alapjául, azt - a fentiekben írtak szerint - kiegészítette a jelen üggyel egyidejűleg felülbírált felszámolási eljárás irataiba foglaltan előadottakkal. Az elsőfokú bíróságnak a tényekből levont jogi következtetését azonban nem találta helytállónak a Legfelsőbb Bíróság. Az ezen ügyre irányadó, Csftv. 34. §-ának (2) bekezdése akként rendelkezik, hogy a felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet. E főszabály alól három esetben enged kivételt a törvény. Így az adós a felszámolás elrendelését, közzétételét követően kezdeményezheti a bíróságnál - az általa készített, a fizetőképessége helyreállítására alkalmas program és egyezségi javaslat egyidejű előterjesztésével - egyezségi tárgyalás kitűzését (Csftv. 41. §); továbbá a felszámolást elrendelő bíróságnál kifogással élhet a felszámoló jogszabálysértő, valamint az érdekeit sértő intézkedése, vagy mulasztása ellen [Csftv. 51. § (1) bekezdés*]; valamint megilleti a kifogásolás joga a felszámoló által előterjesztett zárómérlegben vagy záró egyszerűsített mérlegben, illetőleg a vagyonfelosztási javaslatban foglaltakkal szemben (Csftv. 56. §).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!