Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.933/2011/6. számú precedensképes határozata. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 290. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §] Bírók: Katona Sándor, Kiss Sándor, Molnár Gábor Miklós

A határozat elvi tartalma:

Az indokolási kötelezettség megsértésére hivatkozással a jogerős ítéletben foglalt tényállás nem kérdőjelezhető meg.

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.38330/2008/11., Fővárosi Törvényszék Bf.10255/2010/5., *Kúria Bfv.933/2011/6.*

***********

KÚRIA

Bfv.II.933/2011/6.szám

A Kúria Budapesten, a 2012. április 12. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A csődbűntett miatt folyamatban volt büntetőügyben a védő által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Pesti Központi Kerületi Bíróság 25.B.IX.38.330/2008/11. számú ítéletét és a Fővárosi Bíróság 22.Bf.10.255/2010/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2010. július 6. napján kihirdetett 25.B.IX.38.330/2008/11. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki csődbűntettben [Btk. 290. § (1) bek. a) pontja]. Ezért őt 450 napi tétel (300 forint egy napi tétel összegű) összesen 135.000 forint pénzbüntetésre ítélte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az 1966-ban született büntetlen előéletű terhelt 1998-tól volt a K-P. M. és K. Kft. (továbbiakban: K-P. Kft.) képviselője.

A Fővárosi Bíróság a 2003. március 31. napján jogerős végzésével elrendelte a K-P. Kft. felszámolását.

A felszámolási eljárásban 5 hitelező jelentett be hitelezői igényt összesen 2.793.325 forint összegben.

A felszámolási eljárás folyamán a terhelt öt db, összesen 1.830.000 forint értékű tárgyi eszközt nem adott át a felszámolónak. Azokat a felszámoló számára ismeretlen helyre vitte, elrejtette, a cégből elvonta, a felszámolónak nem adta át és ezzel a K-P. Kft. hitelezőinek a kielégítését részben meghiúsította.

A terhelt a büntetőeljárás tartama alatt egyezségi tárgyalás keretében a K-P. Kft. hitelezői igényeit kielégítette. A felszámolási eljárás egyezséggel fejeződött be. Az adós cég minden, a felszámolásba bevont hitelezőjét kifizette és működik tovább.

Az ítélet jogi indokolása szerint a Btk. 290. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott csődbűntett akkor is megvalósul, ha a hitelezők kielégítése részlegesen, időlegesen hiúsul meg.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a terhelt és védője által felmentés végett bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt Fővárosi Bíróság a 2011. február 23. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozott 22.Bf.10.255/2010/5. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

II. A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a terhelt bűnösségének kimondására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

Az indítvány szerint az ítéleti tényállás alapján az kétséget kizáróan nem nyert bizonyítást, hogy a terhelt a tényállásban megjelölt tárgyi eszközöket birtokolta volna vagy azok felett bármilyen módon olyan uralmat gyakorolt volna, amellyel a Btk. 290. §-ának (1) bekezdésében meghatározott bűncselekményt megvalósíthatta. H. I. tanúvallomása alapján ennek az ellenkezője bizonyított. A terhelt sohasem járt a cég H. szigeten lévő irodájában, a cég munkájában és napi irányításában ténylegesen nem vett részt. Ennél fogva az sem állapítható meg, hogy szándékosan követte el a terhére rótt bűncselekményt. Mivel a csődbűntett gondatlan alakzatát a törvény nem bünteti, szándékosság hiányában nem valósult meg bűncselekmény.

A Legfőbb Ügyészség a BF.2632/2011. számú átiratában a védő felülvizsgálati indítványát nem tartotta alaposnak.

Abból a tényből, hogy a nagy értékű ingóságok az ügykönyvek tanúsága szerint (a terhelt által sem vitatottan) a felszámolás elrendelésének időpontjában a gazdasági társaság birtokában voltak, legális értékesítés, lopás avagy más bűncselekmény elkövetése útján a Kft. birtokából kikerülés nem történt, azonban a felszámolónak átadásra nem kerültek, a bíróságok megalapozott ténybeli következtetést vontak le a terhelt tudatos, szándékos, jogellenes magatartására, az összesen 1.831.000 forint értékű tárgyi eszközöknek a felszámolás alatt álló, fizetésképtelen cégtől történő elvonására. Mindezek folytán a csődbűntett valamennyi törvényi tényállási eleme aggálymentesen megállapítható. A terhelt büntetőjogi felelősségének a megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megtartásával került sor és egyéb a felülvizsgálatot megalapozó eljárási szabálysértés sem történt. A Legfőbb Ügyészség ezért a jogerős ügydöntő határozat hatályában fenntartását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!