Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2002.752 Az elővásárlási jog gyakorlatát önmagában nem zárja ki az a körülmény, hogy a tulajdonostársak tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba még nem jegyezték be [Ptk. 373. §].

A Budapest, D. utca 15/B. alatti ingatlanra az önkormányzat - mint egyszemélyes alapító - az 1999. november 4-én kelt alapító okirattal társasházat hozott létre. Az alapító okirat 2.5. pontja szerinti a tulajdonostársakat a külön tulajdoni illetőség tekintetében elővásárlási jog illeti meg. A társasház alapítás az ingatlan-nyilvántartásba széljegyként került feltüntetésre.

A felperes a 2000. március 22. napján létrejött szerződéssel az önkormányzattól 50%-os kedvezmény igénybevételével 5 337 827 forintért megvette a fszt. 2. számú, egy szobás, 63 m2 alapterületű öröklakásból, valamint az ahhoz tartozó 3865/10000. tulajdoni hányadból álló társasházi öröklakás 1/2 illetőségét.

Az I. r. alperes az önkormányzattól a 2000. március 29­én létrejött szerződéssel megvásárolt ugyanebben a társasházban egy 71 m2 alapterületű lakásingatlant a hozzá tartozó 4356/10000. tulajdoni illetőséggel. Az I. r. alperes az általa megvásárolt lakásingatlant a 2000. március 31-én létrejött szerződéssel a II. r. alperesnek adta el 69 760 000 forint vételárért. A szerződés 8. pontjában a felek rögzítették, hogy az alapító okirat a tulajdonostársak elővásárlási jogát köti ki. Erre tekintettel tudomásul vették, hogy a szerződés érvényességének feltétele a tulajdonostársak megnyilatkozása az elővásárlási jogukkal kapcsolatban, míg a szerződés 2. pontjában abban állapodtak meg, hogy a vevő a vételárat az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatok kézhezvételét, illetve az arra nyitva álló határidő leteltét követő három napon belül fizeti meg az eladó részére.

A II. r. alperes képviselője 2000. április 3-án felhívta a felperest elővásárlási jogának gyakorlására, majd április 6-án az adminisztrációs hiba miatt lemaradt adásvételi szerződést is megküldte a felperesnek.

A felperes 2000. április 20-án közölte a II. r. alperes képviselőjével, hogy elővásárlási jogával élni kíván, a 69 760 000 forint szerződéses vételárat három napon belül megfizeti, mely rendelkezésére áll.

Az alperesek a felperes ajánlatára nem válaszoltak, majd 2000. június 21-én kelt levelükben közölték a felperessel, hogy álláspontjuk szerint őt elővásárlási jog nem illeti meg. Ezt követően a felperes a földhivataltól kérte tulajdonjogának bejegyzését, melyre azonban nem került sor, a földhivatal az eljárását felfüggesztette.

Az alperesek tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmüket 2000. április 5-én nyújtották be a földhivatalhoz. Az önkormányzat a felperessel kötött szerződést 2000. március 24-én küldte meg a földhivatalhoz, melyet ott április 5-én vettek át. Az irat azonban elkallódott, ezért a felperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelme 2000 májusban az ingatlan-nyilvántartásban még széljegyként sem került feltüntetésre.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesek között létrejött szerződés vele szemben hatálytalan és az közte és az I. r. alperes között jött létre. Kérte a II. r. alperes kötelezését az ingatlan kiürítésére és birtokbaadá­sára, valamint a földhivatal megkeresését a II. r. alperes tulajdonjogának a törlése és a felperes tulajdonjogának a bejegyzése érdekében.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontjuk szerint az alperesek között létrejött szerződés megkötésekor, 2000. március 31-én a felperes nem volt az ingatlan tulajdonosa, csupán kötelmi igénye volt, mely kötelmi igény elővásárlási jogot nem alapoz meg. A perbeli ingatlan tulajdoni lap másolatának csatolásával kívánták bizonyítani, hogy a szerződéskötéskor a felperesnek kötelmi igénye sem volt az ingatlan­nyilvántartásba bejegyezve, ebből következően sem az I. r., sem a II. r. alperes nem tudhatott a felperes szerződéséről; a II. r. alperes tehát az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát.

Álláspontjuk szerint a felperes elővásárlási jogra történt felhívása alperesek tévedése volt, ezért annak az ügyben jogi relevanciája nincs.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Indokolásában megállapította, hogy a társasház alapító okirat szerint az elővásárlási jog a tulajdonost illeti meg. Ez a rendelkezés azonban nem volt alkalmazható, miután a perbeli szerződés megkötésének időpontjában a társasház még nem került bejegyzésre. Az ingatlan közös tulajdonban állt, az elővásárlási jog pedig a tulajdonostársakat is megilleti. Az alperesek közötti szerződés megkötésekor a felperes nem volt az ingatlan tulajdonosa, mert azt nem a közte és az önkormányzat között létrejött szerződés megkötése, hanem az ezen alapuló bejegyzés keletkeztette volna. A felperes mint tulajdonostárs elővásárlási joga akkor állt volna fenn, ha az alperesek közötti adásvételi szerződés időpontjában legalább széljegyzésre került volna a felperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelme. Mivel azonban a kérelem beadása az alperesek szerződéskötését követően történt, függő jogi helyzet sem állt elő. Az alperesek téves felhívására pedig a felperes jogot nem alapíthat.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett. Ebben kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság helytelenül állapította meg a tényállást és ebből helytelen jogi következtetést vont le. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság nem vette figyelembe a keresetlevélhez csatolt levelezést és nem értékelte az abban foglaltakat. Kifejtette, hogy 2000. március 31-én az I. r. alperes is ugyanolyan telekkönyvön kívüli tulajdonos volt, mint a felperes. Az I. r. alperesnek is kötelmi igénye volt, mint a felperesnek és ennek alapján hívták fel az alperesek elővásárlási joga gyakorlására a felperest.

Az alperesek ellenkérelme az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyására irányult.

A fellebbezést a másodfokon eljárt Legfelsőbb Bíróság alaposnak találta.

A felperes keresetének elbírálása során azt a kérdést kellett eldönteni, hogy az alperesek közötti szerződés létrejöttekor, 2000. március 31-én a felperest az elővásárlási jog megillette-e. Az elsőfokú bíróság ezt nemlegesen döntötte el lényegében arra hivatkozva, hogy a felperes a perbeli ingatlannak nem volt tulajdonosa, ezért őt elővásárlási jog sem illette meg.

A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint ez az álláspont téves.

Az alperesek közötti szerződés megkötésekor a perbeli ingatlanon sem a felperes, sem az I. r. alperes nem rendelkezett az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonjoggal. Az I. r. alperes az általa megvásárolt öröklakással azonban tulajdonjogának bejegyzése nélkül tulajdonosként rendelkezett, megszerzendő tulajdonjogát a II. r. alperesre ruházta át. Az I. r. alperes az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel később létrejövő tulajdonjogának átruházására vállalt kötelezettséget, s a későbbiekben a jogszavatosságból folyó kötelezettségének eleget is tett.

A szerződéskötéskor a felperes és az I. r. alperes is azonos joggal rendelkezett, mindketten adásvételi szerződést kötöttek az önkormányzattal a lakásingatlanuk tulajdonjogának megszerzése érdekében.

Miután a felperes és az I. r. alperes jogi helyzete 2000. március 31-én azonos volt, jogaik és kötelezettségeik között nem tehető különbség. Erre azért sem kerülhet sor, mert az I. r. alperes tulajdonjogát a II. r. alperesre csak akkor tudta átruházni, amikor azt már megszerezte. Ekkor pedig már a felperes is tulajdonjogot szerzett, elővásárlási jogának fennállása ekkor már nem tehető vitássá. A felperes tehát nem kerülhet kedvezőtlenebb helyzetbe azért, mert az alperesek az adásvételi szerződést a felperes és az I. r. alperes tulajdonjogának bejegyzését megelőzően már megkötötték.

Abban az esetben tehát, ha a tulajdonjog átruházására irányuló adásvételi szerződés annak bejegyzését megelőzően jön létre, az azt korlátozó elővásárlási jog fennállását is meg kell állapítani a bejegyzés hiányában is. Az ingatlan-nyilvántartásba még be nem jegyzett tulajdonjogot is terheli az az elővásárlási jog, mely a bejegyzett tulajdonjogot terhelné. Az I. r. alperes ugyanolyan feltételekkel köthetett szerződést tulajdonjogának bejegyzését megelőzően, mint amellyel a bejegyzést követően köthetett volna. Miután a felperes és az I. r. alperes jogi helyzete között 2000. március 31-én semmilyen különbség nem volt és tulajdonjoguk azonos napon 2000. április 5-én került bejegyzésre, majd ezt követően a társasház bejegyzése is megtörtént az ingatlan-nyilvántartásba, a felperest az elővásárlási jog megillette.

Ha ugyanis az I. r. alperesnek lehetősége van a még meg sem szerzett tulajdonjogának az átruházására, az ugyanabban a jogi helyzetben lévő felperest is megilleti az elővásárlási jog. Ennek elismerése nélkül különbség keletkezne a felperes és az I. r. alperes jogai között az I. r. alperes javára.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta és megállapította, hogy az alperesek között 2000. március 31-én létrejött adásvételi szerződés a társasházról szóló 1997. évi CLVII. törvény 15. §-a szerinti, a felperest megillető elővásárlási jog sérelmével jött létre, ezért az vele szemben hatálytalan és a szerződés azonos tartalommal a felperes és az I. r. alperes között jött létre a Ptk. 373. § (2) bekezdésében foglaltak alapján.

Ennek megfelelően kötelezte a felperest, hogy a szerződésben rögzített vételárat az I. r. alperesnek 15 nap alatt fizesse meg. A vételárat kamatfizetési kötelezettség nem terheli, mert azt a felperes az ajánlat elfogadásával egyidejűleg felajánlotta, ezért késedelme nem áll fenn [Ptk. 277. § (1) bekezdés].

A Legfelsőbb Bíróság ennek megfelelően felhívta a Fővárosi Kerületek Földhivatalát, hogy a vételár megfizetésének igazolásával egyidejűleg a felperes tulajdonjogát jegyezze be, míg a II. r. alperes tulajdonjogát törölje az ingatlan-nyilvántartásból. Egyben kötelezte a II. r. alperest, hogy a perbeli ingatlant kiürítve bocsássa a tulajdonjogot megszerző felperes birtokába (Ptk. 98. §). (Legf. Bír. Pf. VI. 25.356/2001. sz.)