A Kúria Mfv.10719/2013/3. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 117. §] Bírók: Stark Marianna, Suba Ildikó, Tánczos Rita
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
Mfv.II.10.719/2013/3.szám
A Kúria a dr. Sátori Anna ügyvéd (Sátori és Lutter Ügyvédi Iroda) által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt ... Igazgatóság alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon megindított és 6.M.677/2012/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - a 2014. május 21. napján megtartott nyilvános tárgyalás alapján - meghozta a következő
v é g z é s t :
A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.677/2012/5. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a közigazgatási és munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.
A felek felülvizsgálati eljárásban felmerült költségét egyenként 20.000 (húszezer) forintban, a felülvizsgálati eljárás illetékét 70.000 (hetvenezer) forintban állapítja meg, melynek viseléséről az új határozatot hozó bíróság dönt.
I n d o k o l á s
Az alperes elsőfokú hatósága 2011. december 15. és 2012. március 1. között munkaügyi ellenőrzés keretében vizsgálta a felperes munkavégzési helyein a bankfiókokban szolgálatot teljesítő biztonsági őrök foglalkoztatását. Az ellenőrzéssel érintett időszakban (2011. október - december) a felperes munkáltató 26 fő munkavállalót foglalkoztatott ... területén különböző bankfiókoknál személy és vagyonőri munkakörben, amely munkakört a munkáltató készenléti jellegű munkakörnek minősítette.
A ... Kormányhivatal Munkavédelmi- és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve 2012. július 6-án kelt ... számú határozatában megállapította, hogy a felperes jogsértést követett el és a felperest a feltárt szabálytalanságok megszüntetésére kötelezte akként
1) a munkavállalók heti munkaideje - a rendkívüli munkát is figyelembe véve - 48 órát nem haladhatja meg,
2) a munkavállalók részére 6 nap munkavégzést követően egy pihenőnapot biztosítani kell.
A határozat indokolása rögzíti, hogy a felperes 23 fő munkavállaló esetében nem tartotta be a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 119. § (3) bekezdésének rendelkezéseit, mert a munkavállalók napi munkaideje a 12 órát, heti munkaideje a 48 órát több héten keresztül is meghaladta, továbbá a felperes két fő munkavállaló esetében megsértette az Mt. 124. §-ának rendelkezéseit, mert részükre 2011. február hónapban hat nap munkavégzést követően nem biztosított legalább egy pihenőnapot.
Az elsőfokú hatóság álláspontja szerint a munkavállalók által végzett munka jellege, így a megfigyelő szolgálaton alapuló banki biztonsági szolgálati tevékenység fogalmilag kizárja a munkakör készenléti jellegűvé minősítését.
A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2012. szeptember 10-én kelt ... határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. A határozat indokolásában foglaltak szerint a bankfiókokban az őrző-védő feladatokat ellátó vagyonőrök állandó figyelési tevékenységet folytatnak, így pihenésre nincs lehetőségük, a figyelés állandó munkaköri feladatuk, így az általuk betöltött munkakör készenléti jellegű munkakörnek nem tekinthető.
A felperes keresetében a sérelmezett közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Hivatkozása szerint az érintett munkavállalók munkaszerződésük, a kollektív szerződés IX. fejezetének 1.4.a. pontja alapján, valamint Mt. 117. § kb) pontja alapján az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel járó munkát végeznek, így a munkakörük tekintetében a készenléti jelleg fennáll.
A Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.677/2012/5. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította.
Ítélete indokolásában kiemelte, miszerint a felperes által ... területén foglalkoztatott, különböző bankfiókokban alkalmazott vagyonőrök elsődleges feladata az ügyféltér folyamatos figyelése. Munkavégzésük során pihenésre nincs lehetőségük, hiszen pihenőhelyiség nincs kialakítva, az étkezés időtartama alatt is figyelik az ügyfélteret, azt a legkisebb kockázatú időszakban kötelesek letölteni, szolgálati helyüket csak rendkívül kivételes esetben hagyhatják el.
A közigazgatási és munkaügyi bíróság levont jogkövetkeztetése szerint mivel a perbeli esetben a munkavállalóknak pihenésre egyáltalán nincs lehetőségük és mivel kifejezetten a banki ügyféltér folyamatos és állandó figyelése a munkaköri feladatuk, a munkakörük nem készenléti jellegű.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és elsődlegesen új határozat hozatalát, másodlagosan az eljárt bíróság új eljárás lefolytatására való utasítását kérte.
A felperes eljárásjogi és anyagi jogi megalapozatlanságra is hivatkozott.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!