Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20470/2021/4. számú precedensképes határozata megtérítési igény tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 408. § (2) bek.] Bírók: Madarász Anna, Magosi Szilvia, Szabó Klára

A határozat elvi tartalma:

A felelősségbiztosítók közötti jogvita a társadalom széles körét nem érinti.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

végzése

Az ügy száma: Pfv.V.20.470/2021/4.

A tanács tagjai: Dr. Szabó Klára a tanács elnöke, Dr. Madarász Anna előadó bíró, Dr. Magosi Szilvia bíró

A felperes: Felperes1

A felperes képviselője: Dr. Pataky Tibor ügyvéd

Az alperes: Alperes1

Az alperes képviselője: Molnár és Társa Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Molnár István ügyvéd)

A per tárgya: megtérítési igény

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma: Fővárosi Törvényszék 2.Gf.75.373/2020/11-I.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma: Pesti Központi Kerületi Bíróság 21.G.303.779/2019/14-II.

Rendelkező rész

- A Kúria a felülvizsgálatot megtagadja.

- A le nem rótt 111.423 (száztizenegyezer-négyszázhuszonhárom) forint eljárási illeték az állam terhén marad.

A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

[1] A I. forgalmi rendszámú vontató és a II. forgalmi rendszámú pótkocsi üzemben tartója a Kft. volt. Az üzembentartó a vontatóra a felperesnél, a pótkocsira az alperesnél rendelkezett érvényes és hatályos kötelező felelősségbiztosítással. A vontatóból és pótkocsiból álló járműszerelvény napján Németországban, az A1-es autópályán közlekedett, amikor a vontató egyik gumiabroncsa durrdefektet szenvedett, és ennek következtében annak darabjai az útra kerültek. Ezek tíz arra közlekedő gépkocsiban kárt okoztak. A felperes euróban megtérítette a károsultak kárát. A felperes felszólítására az alperes megtagadta a megfizetett kártérítés felének megtérítését.

[2] A felperes keresetében 5.571.137 forint tőke és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresete jogszabályi hivatkozása a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Gfbt.) 28. és 33. §-a volt, de felhívta még a szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 593/2008/EK Európai Parlament és Tanács rendeletét (a továbbiakban: Róma I. rendelet), a szerződésen kívüli kötelmi viszonyokra alkalmazandó jogról szóló 864/2007/EK Európai Parlament és Tanács rendeletét (a továbbiakban: Róma II. rendelet), az Európai Unió Bíróságának C-359/14. és C-475/14., számú egyesített ügyekben hozott ítéletét (a továbbiakban: ERGO ítélet) és a német jog több rendelkezését. Álláspontja szerint a Róma I-II. rendeletek és az ERGO ítélet alapján a kárt okozó üzembentartók és a károsultak közötti jogviszonyra a német jogot kell alkalmazni. Ez a jog határozza meg az üzembentartók felelősségének mértékét, ami a károsultakkal szemben egyetemleges, egymás között pedig főszabályként egyenlő arányú.

[3] Az alperes a kereset elutasítását kérte vitatva annak jogalapját. Álláspontja szerint az ERGO ítélet nem alkalmazható a perben, mivel nincsenek közös károkozók, a károkozó a Kft. volt mind a vontató, mind a pótkocsi üzembentartójaként. A Gfbt. 33. §-a alapján nem történt törvényi engedményezés. A biztosító nem a károsult, hanem saját károkozó biztosítottja jogait szerezte meg, de a Kft.-nek nem lehet önmagával szemben további követelése. A Róma I. rendelet 7. cikke a biztosítási szerződésre alkalmazandó. Az adott esetben a magyar jog szabályozásán múlik, hogy a biztosítóra átszállnak-e a károsult jogai. Mivel csak egy károkozó van, közömbös, hogyan szabályozza a német jog az üzembentartók együttes károkozását. A pert teljes egészében a magyar jog szerint kell eldönteni. A magyar bírói gyakorlat szerint a gépjárműszerelvényt egységes egészként kell kezelni, amelynek üzembentartója a gépes jármű üzemeltetője (Legfelsőbb Bíróság Pfv.VIII.21.380/2009/6. számú ítélet). Így a pótkocsi üzembentartóját semmiképpen nem terheli felelősség arra is tekintettel, hogy a durrdefekt rendellenesség a vontató üzemkörében merült fel. A felperesi követelés részleges elévülésére hivatkozott.

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[5] Álláspontja szerint az alkalmazandó jog tekintetében az ERGO ítélet rendelkezéseiből kell kiindulni. A megtérítési igény alapja egy határon átnyúló szerződésen kívüli károkozás: egy magyar üzembentartó egy másik EU tagállamban külföldi személynek okozott kárt. Az ERGO ítélet 49. bekezdése és a Róma II. rendelet 4. cikk (1) bekezdése alapján a német jogot kell alkalmazni a károkozó üzembentartó és a károsultak közötti deliktuális jogviszonyra. A Róma II. rendelet 15. cikk h) pontja alapján a követelés elévülésére is a német jog alkalmazandó. Az adott esetben csak egy károkozó üzembentartó volt, így az üzembentartók egymás közötti viszonyára vonatkozó szabályozásnak nincs jelentősége. Az ERGO ítélet 50. bekezdése és a Róma I. rendelet 7. cikk (2) bekezdése szerint a felelősségbiztosítási szerződésekre a magyar jogot kell alkalmazni. Az ERGO ítélet 54. bekezdése szerint a Róma I. rendelet 19. cikke értelmében a magyar jog alapján kell eldönteni, hogy a felperes mint harmadik személy jogosult-e - és ha igen, milyen mértékben - a balesetért felelős személyekkel (esetünkben a saját biztosítottjával) szemben gyakorolni azon jogokat, amelyekkel a károsult rendelkezett a károkozóval szemben a jogviszonyukra irányadó jog alapján.

[6] Az elsőfokú bíróság szerint a német jognak annyiban volt jelentősége, hogy a jogellenesen okozott károkat a német jog szerint is meg kell téríteni. Ezt meghaladóan nem volt szükség a német jog további tartalmi vizsgálatára és az igazságügyi miniszter megkeresésére sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!