Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20256/2018/8. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.256/2018/8-II.

A Fővárosi Ítélőtábla az ismeretlen helyen tartózkodó felperesnek a dr. Batki Nikolett jogtanácsos által képviselt alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. október 30. napján meghozott 6.P.25.367/2016/13. számú ítélete ellen az alperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Megállapítja, hogy a le nem rótt 15.000 (tizenötezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében 1.500.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy szabadságvesztés büntetésének végrehajtása során 2015. június 20-tól kezdődően az alperes zsúfolt zárkákban helyezte el. A zárkákban nyáron nagy volt a hőség, a ruházat és pokróc poros volt, a bakancstól gombás fertőzést kapott, és kérelme ellenére nem biztosították számára a telefonálás lehetőségét. Munkáltatása során egészségét károsították és megalázták, mert a mennyezet alatt futó csövekből szennyvíz csöpögött rá, az étkező fala pedig azbesztből készült.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a törvény alapján a felperes befogadását nem tagadhatta meg. Vitatta a felperes nem vagyoni sérelemre vonatkozó tényállításait, valamint az ok-okozati összefüggés fennállását.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest 100.000 forint, a felperest pedig az alperes javára 30.000 forint perköltség megfizetésére kötelezte. Megállapította egyúttal, hogy 90.000 forint feljegyzett illetéket az állam visel.

Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a felperes fogház fokozatú elítéltként töltötte büntetését az alperesnél. Ennek során 2015. június 20-22. között az I. objektum berendezési és felszerelési tárgyak nélkül 5,16 m² alapterületű 102. zárkájában egy napot másodmagával, ezt követően 2015. június és szeptember között 9,77 m² alapterületű 114. zárkájában 61 napot negyedmagával töltött.

Kifejtette: a Ptké. 8. § (1) bekezdése és 54. §-a szerint a felperes kártérítési követelésének elbírálására az új Ptk. rendelkezéseit kellett alkalmazni. Utalt arra, hogy az új Ptk. a személyiségi jogsértés szankciójaként a nem vagyoni kártérítés helyett a sérelemdíj intézményét vezette be, ezért a felperes keresetét sérelemdíj iránti igényként bírálta el. Megállapította, hogy az alperes 62 napon keresztül nem tett eleget a 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 121. § (1)-(2) bekezdése előírásainak, amennyiben a felperest olyan körülmények között tartotta, hogy nettó mozgástere egy napig 2,58 m², további 61 napon keresztül 2,44 m² volt.

Utalt arra, hogy a 32/2014. AB határozat IV.3.2. pontja összefoglalta az EJEB ítélkezési gyakorlatát a fogvatartottak büntetés-végrehajtási intézetben történt zsúfolt elhelyezése tekintetében. Eszerint, ha a rendelkezésre álló élettér a 3 m²-t sem éri el, ez az egyéb körülményektől függetlenül önmagában az Emberi Jogok Európai Egyezménye 3. cikkének sérelmét jelenti. Mindezeket figyelembe véve arra következtetett, hogy az elhelyezés szűkössége sértette a felperesnek az új Ptk. 2:42. § (2) bekezdése által védett emberi méltósághoz fűződő jogát, ami az új Ptk. 2:52. § (1) bekezdése szerint sérelemdíj iránti igényét megalapozta. A Ptk. 2:52. § (2) bekezdése a sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire - különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára - a kártérítési felelősség szabályait rendelte alkalmazni. Ezért vizsgálta az új Ptk. 6:548. § (1) bekezdésében foglalt feltételek, a kárfelelősség feltételeinek megvalósulását. Megállapította, hogy a perbeli esetben a kérelmi lap, illetve a panasz az elhelyezési körülmények érdemi megváltoztatására nyilvánvalóan nem volt alkalmas, figyelemmel az alperesnek a folyamatos 150% feletti túltelítettséggel kapcsolatos védekezésére.

Megállapította, hogy az alperes a felelősség alól magát kimenteni nem tudta. A jogszabályban előírt befogadási kötelezettsége ugyanis nem mentesítette a büntetés-végrehajtási intézetet a számára előírt elhelyezési körülmények teljesítésének, illetve az emberi méltóság tiszteletben tartásának kötelezettsége alól. Utalt arra, hogy a felperes a telefonkészülékre, a nem megfelelő felszerelésre és ruházatra, a gombás fertőzésére, az étkezőhelyiség falának azbeszt-tartalmára, valamint a szennyvíz-csöpögésre vonatkozó tényállításait nem bizonyította. A zárkában uralkodó hőség miatt konkrét jogsérelmet pedig nem nevezett meg. Mindezekre figyelemmel kizárólag azt találta megállapíthatónak, hogy a zsúfolt elhelyezéssel az alperes megsértette a felperes emberi méltóságát. A sérelemdíj mértékét az új Ptk. 2:52. § (3) bekezdése szerint az eset körülményeit - különösen a jogsértés súlyát, ismétlődő jellegét, felróhatóság mértékét, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatását - figyelembe véve határozta meg. Értékelte, hogy a jogszabály által előírt egy személyre jutó 3 m² mozgástér is igen csekély, annak bármilyen mértékű csökkentése jelentős hátrányt eredményez a fogvatartott számára. A jogsértő elhelyezése időtartamában a felperes nem dolgozott, így lényegében egész nap a zárkájában volt kénytelen tartózkodni. Mindezekre tekintettel a sérelemdíj összegét 100.000 forintban állapította meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!