Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.11.521 A közösség elleni izgatás bűntette megvalósulásához nem szükséges az egyenes szándék; a cselekmény megvalósulásához elegendő, hogy az elkövető tudatában legyen annak: a nagyobb nyilvánosság előtt tett kijelentései a gyűlölet keltésére objektíve alkalmasak [Btk. 269. §, 13. §].

Az elsőfokú bíróság az 1997. július 2. napján kihirdetett ítéletével a vádlott bűnösségét közösség elleni izgatás bűntettében állapította meg és ezért őt 1 évi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

A tényállás szerint a vádlott 42 éves, büntetlen előéletű, elvált, kiskorú gyermeke nincs, foglalkozással, jövedelemmel nem rendelkezik, megélhetését ismeretlen forrásból biztosítja, vagyona nincs.

A vádlott pártot alapított, amelyet nyilvántartásba vettek. A párt szervezeti szabályzata és alapelvei szerint a párt a nemzeti és a szocialista hagyományok folytatására, a hungarista mozgalom feltámasztására, valamint Szálasi Ferenc ideológiájának az ápolására és terjesztésére jött létre. A létrehozott párt nyíltan vallotta a Nyilaskeresztes Párt hagyományainak a folytatását, így szimbólumrendszerüket - a címert, a zászlót, az egyenruhát és a "Kitartás" jelszóval történő köszönést - is ennek megfelelően választották meg. A párt nem titkoltan idegengyűlölő, antiszemita elveket és ideológiát vallott és hirdetett részben zártkörű rendezvényeken, részben pedig nyilvános helyeken, közterületeken rendezett ünnepségeken. Mindennek következtében a bíróság az 1994. május 13. napján kelt ítéletével a pártot feloszlatta, és elrendelte a nyilvántartásból való törlését.

A vádlott politikai tevékenységének körében 1994. április 12-én létrehozta a "Hungarista Mozgalom" elnevezésű szervezetet, amely nyíltan fasiszta ideológiát hirdetett, példaképül megjelölve Szálasi Ferencet. Ennek megfelelően jelképrendszerük összeállítása is ezeknek a hagyományoknak felelt meg. E szervezet bejegyzését azonban az elsőfokú bíróság az 1994. június hó 7-én kelt, illetőleg a Legfelsőbb Bíróság az 1994. november 14. napján kelt jogerős végzésével megtagadta.

A vádlott azonban még ezt megelőzően, 1994. szeptember 20-án létrehozta a Magyar Népjóléti Szövetséget, amelyet az F.-i Bíróság 1994. október hó 13-án kelt végzésével nyilvántartásba vett.

A szövetség céljaként jelölték meg - többek között - a magyar nemzeti érdek és érték megőrzését, valamint a nemzeti és szocialista polgári társadalom megteremtését. Szimbólumrendszere a korábbiakhoz hasonlóan a vörös mezőben, fehér alapon tízágú fekete fogaskereket ábrázoló zászló és karszalag használatában, nyilas egyenruhához hasonló fekete formaruha viseletében és "Kitartás testvérek" köszönésben nyilvánult meg.

E szervezeti keretek között a Magyar Népjóléti Szövetség rendszeresen tartott gyűléseket és különböző nemzeti ünnepek alkalmával nyilvános, köztéri megemlékezéseket, amelyeken a tagok egy része a korábbi Nyilaskeresztes Párt egyenruhájához hasonló fekete katonai formaruhában, hétszer vágott Árpád-sávos zászlókkal, illetve karszalagokkal jelent meg.

E szövetségen belül is a betiltott, illetve be nem jegyzett pártok szellemisége és ideológiája volt a meghatározó.

A vádlott ellen az 1994 elején kifejtett tevékenységek kapcsán közösség elleni izgatás bűntette címén büntetőeljárás indult a fasiszta ideológia és nyílt antiszemita nézetek terjesztése miatt.

Az eljárt bíróságok a vádlottat a közösség elleni izgatás bűntette és folytatólagosan elkövetett, önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentették azzal, hogy a vádlott magatartása a szólás- és véleménynyilvánítás alkotmányosan védett kereteit nem lépte túl.

A vádlott az 1956-os forradalom 40. évfordulója alkalmából ünnepi nagygyűlést szervezett 1996. október 23-án 15 órára Budapesten a Szabadság térre, amelyre az ünnepi beszédét már előzetesen megírta. A vádlott a nagygyűlésre már 15 óra előtt megérkezett a Magyar Népjóléti Szövetség tagjaival, akik hozzávetőlegesen kb. 100-150-en lehettek. A párt tagjainak jelentős része a Nyilaskeresztes Párt egyenruhájához hasonló, fekete katonai ruhát és ugyanilyen sapkát és piros alapon, fehér mezőben tízágú fekete fogaskerekes karszalagot viselt, illetve Árpád-sávos zászlókat lengetett. A Szabadság téren ebben az időben többen is tartózkodtak, mivel más pártok, illetve szervezetek is ebben az időben tartották a megemlékezésüket, így a téren nagyobb tömeg gyűlt össze.

A Magyar Népjóléti Szövetség nagygyűlésén változó összetételben és létszámban folyamatosan kb. 200-300 fős hallgatóság vett részt. A vádlott az ünnepi emelvényre felállva hangszóróba, kihangosított mikrofonba mondta el a beszédét.

A vádlott az ünnepi beszédet az 1956-os forradalomra történő megemlékező mondattal nyitotta, ám az áramkimaradási problémák után nyomban a rádiónál, televíziónál és az újságoknál lévő "ávós pribékek, cionista pribékek, háborús bűnösök" felelősségét hangoztatta a technikai hibákért.

Ezt követően kijelentette: "Testvérek, aki itt a beszédeket végighallgatja, ne úgy menjen el, hogy egy megemlékezésen részt vett, hanem úgy menjen el, hogy buszon, villamoson, munkahelyen, szomszédoknál győzze meg honfitársait arról, amit itt hallott, és szervezze a nemzetszolgáló mozgalmat." A beszéd további részében a politikai élet közszereplőit olyan "cionista gazembereknek" jellemezte, "akik kifosztják az országot és akiktől feltétlenül meg kell szabadulni, akiket ki kell söpörni a hatalomból".

A rövid bevezető után egy vers következett, majd ismét a vádlott lépett a mikrofonhoz, és ekkor már a korábban megírt ünnepi beszédet mondta el. Ennek során változatlanul "cionista csőcseléknek" jellemezve a politika és gazdaság közszereplőit, az ország "kirablásával", illetve "kifosztásával" vádolta őket.

Ezek után Sz. A. a következőket mondta: "Megeshetett, hogy rövid nyolc év alatt a vallás leplébe és kaftánjába burkolózott cionisták sorra megszállták hazánk kulcsfontosságú gazdasági, politikai, kulturális pozícióit. Megtehették, mert a magyar törvények nem tiltották, és nem korlátozták a magyarságtól eltérő fajok és kultúrájú elemek beszivárgását a magyar közéletbe és a magyar hatalomba, holott nyilvánvaló lett volna, hogy egy olyan vallás képviselői, akinek pontosan a vallásukra alapozottan egy önálló államiságot erőszakoltak ki, az amerikaiaknak 1948-ban nemzetbiztonsági szempontból nem lett volna szabad a hatalom közelébe engedni. Addig ugyanis, amíg Izrael nem létezett, valóban indokolt lehetett volna a nyilatkozásuk, hogy ők csak más vallású magyar állampolgárok. Most azonban, amikor Izrael már közel 50 éve létezik, erre való hivatkozásuk alaptalan. Izrael létrehozásával a magyarországi zsidóság idegen állam érdekeit képviselő nemzetiséggé, kisebbséggé változott. Független ez attól, hogy a magyarországi zsidó közösségek tagjai elfogadják-e avagy sem Izrael létezését. Izrael Állam létrehozói a hazánkban élő másfél millió főnyi zsidóságot az önálló zsidó haza megteremtésével egy magyarságtól különálló nép és nemzet képviselőivé tették. Így a magyarországi zsidó vallású, zsidó származású honfitársaink 1948 óta nem vallási, hanem nemzeti kisebbségként élnek hazánkban. Törvényeink szerint bármikor visszatérhetnek az anyaországukba, vagyis Izraelbe, ebből következik, hogy a magyarországi zsidóság tagjai nem tölthetnének be kulcsfontosságú pozíciókat a magyar államhatalmi és államigazgatási területeken, de még a gazdasági, politikai és kulturális életben sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!