Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21171/2009/2. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 339. §, 355. §] Bírók: Gyöngyösiné dr. Gyügyei Klára, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Törvényszék P.28145/2004/49., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21545/2008/6., *Kúria Pfv.21171/2009/2.*

***********

Pfv.IV.21.171/2009/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Hajnis Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Juhász Béla ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. alperesek ellen kártérítés és járulékai iránt a Pest Megyei Bíróság előtt 12.P.28.145/2004. számon megindult és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.21.545/2008/6. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 60. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését - a perköltség és az illeték viselésére is kiterjedően - részben hatályon kívül helyezi, az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és az alperest terhelő marasztalás összegét 500.000 (Ötszázezer) forintra leszállítja, ezt meghaladóan a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I.r. alperesnek 150.000 (Százötvenezer) forint első- és másodfokú eljárási költséget.

A le nem rótt 450.000 (Négyszázötvenezer) forint együttes első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási illetékből a felperes 360.000 (Háromszázhatvanezer) forintot, az I.r. alperes 90.000 (Kilencvenezer) forintot köteles - külön felhívásra - az államnak megfizetni.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából releváns tényállás szerint a felperes és az I.r. alperes 1991-ben kötött házasságot. A házassági életközösségük fennállása alatt, 1998. február 28-án András utónevű gyermekük született. Az alperesek a házassági életközösség kezdetétől alkalomszerű, 1996-1997. évtől kezdődően rendszeres szexuális kapcsolatot tartottak fenn. A gyermek fogantatásának időszakában az I.r. alperes a felperessel és a II.r. alperessel is létesített szexuális kapcsolatot. Az alperesek a gyermek két éves korától - a gyermek antropológiai és személyiségjegyei alapján - kezdtek gyanakodni arra, hogy a vérszerinti apa nem a felperes; felmerült bennük, hogy a gyermek származásának kiderítése időszerű lenne. A felperes az I.r. alperes házasságon kívüli kapcsolatáról csak 2000-ben szerzett tudomást. Ekkor az I.r. alperes a házassági életközösség megszakítását nem kívánta, a gyermek származására nem utalt. A felperes és az I.r. alperes között a házassági életközösség 2002. júniusában megszakadt, az I.r. alperes a gyermekeivel a közös otthonból elköltözött. A felperes ezt követően is apaként gondoskodott a gyermek ellátásáról, vele rendszeres kapcsolatot tartott fenn, szülői felügyeleti jogát gyakorolta, a gyermekhez fűződő érzelmi kötődése mindvégig szoros volt. A felperes és az I.r. alperes között 2003. februárjában - a gyermek láthatása tárgyában - keletkezett vitát követően a II.r. alperes a felperes testvérével közölte, hogy ő a gyermek vér szerinti apja. Ezt követően az alperesek a felperest a gyermek neveléséből teljesen kivonták, majd 2003. nyarán a gyermek óvodai ünnepségén a gyermektől eltiltották azzal, hogy a felperes a gyermeknek nem hozzátartozója. A felperes az alperesek által 2003. nyarán kezdeményezett magánszakértői DNS vizsgálat eredményét, amely a II.r. alperes vér szerinti apaságát igazolta, nem fogadta el. Az I.r. alperes által ezt követően, apaság vélelmének megdöntése iránt indított perben a bíróság jogerős ítéletében - igazságügyi orvos szakértői vélemény alapján - megállapította, hogy a gyermeknek nem a felperes az apja. A későbbiekben a felperes és a gyermek kapcsolata megszakadt, a gyermek a felperestől elidegenedett.

A felperes módosított keresetében személyiségi jogai megsértése miatt kérte az alperesek kötelezését 2.500.000 forint nem vagyoni kára és annak kamatai egyetemleges megfizetésére. Álláspontja szerint az alperesek a házastársi hűséget sértő magatartásukkal, a gyermek vér szerinti származásának eltitkolásával, majd a gyermek neveléséből való kivonásával megsértették az emberi méltóságát. Ezáltal társadalmi megítélése negatív irányban változott, egészsége megromlott, és ezzel okozati összefüggésben nem vagyoni hátrányt szenvedett.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Védekezésük szerint a házasságon kívüli kapcsolatuk csak erkölcsileg ítélhető meg, amely személyiségi jogsérelmet és kártérítési felelősséget nem alapoz meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az I.r. alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 2.500.000 forintot és annak 2003. április 15. napjától 2004. december 31. napjáig számított évi 11 %-os mértékű, 2005. január 1. napjától a kifizetés napjáig számított, az adott naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű késedelmi kamatát. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte az I.r. alperest, hogy a Magyar Államnak külön felhívásra fizessen meg 150.000 forint le nem rótt eljárási illetéket, továbbá 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 80.000 forint ügyvédi munkadíjat. Rendelkezése szerint az ezt meghaladó költségeiket a felek maguk viselik. Az elsőfokú bíróság a per adatai alapján arra a meggyőződésre jutott, hogy az I.r. alperes által tanúsított magatartás, amellyel a gyermek származását tudatosította a felperesben, a felperes környezetében és a gyermekben, valamint az, hogy a gyermeket a felperes neveléséből kivonta, továbbá a felperest szükségtelenül megalázva, önbecsülését rombolva a felperes önrendelkezési jogát és autonómiáját megsértette, alkalmas a Ptk. 75. § (1) bekezdésben védett személyhez fűződő jogának és emberi méltóságának (Ptk. 76. §) a megsértésére. Ezért a Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pont szerint alkalmazandó Ptk. 339. § (1) bekezdés, valamint 355. § (1) és (4) bekezdés alapján előterjesztett kártérítési igényt alaposnak, összegszerűségében pedig elfogadhatónak találva, marasztalta az alperest.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!