Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21541/2007/23. számú határozata egyesületi határozat tárgyában. [1989. évi II. törvény (Et.) 10. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20391/2006/21., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21541/2007/23.*, Kúria Kfv.37113/2009/12.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.21.541/2007/23.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a személyesen eljáró I.rendű felperes neve (I. rendű felperes címe) I. rendű és II.rendű felperes neve (II. rendű felperes címe) II. rendű felperesnek - a dr. Lesták Erika ügyvéd (1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 21. IV/8.) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen egyesületi határozat megtámadása iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2007. április 11. napján kelt 8.P.20.391/2006/21. számú ítélete ellen a felperesek által 22. és 27. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket, hogy fizessenek meg 15 nap alatt egyetemlegesen az alperesnek 12.000,- (tizenkettőezer) Ft másodfokú perköltséget és - leletezés terhével 8 nap alatt - rójanak le az iratoknál 17.000,- (tizenhétezer) Ft hiányzó fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperesek az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (a továbbiakban Etv.) 10. §-ának (1) bekezdése alapján terjesztették elő keresetüket, mert álláspontjuk szerint a 2005. november 17-i keltezéssel ellátott "Petíció a Magyar Köztársaság Kormányához" című irat dr. Gy. F. általi aláírása a Fővárosi Bíróság 3.K.31.215/2005/10. számú ítéletében kifejtettek szerint a társadalmi szervezet határozatának minősül. Keresetükben a petíció dr. Gy. F. általi aláírását támadták, és kérték annak megállapítását, hogy dr. Gy. F. nem írhatta volna alá a petíciót, ezért a petícióról a névaláírás alatt szereplő " alperes neve " szövegrész törlését kérték. Álláspontjuk szerint az alapszabály 21. §-ának (3) bekezdése alapján - figyelemmel az alapszabály 10. §-ára - az aláírás előtt a kérdésről az elnökségnek kellett volna dönteni. Az aláírást azért is jogsértőnek minősítették, mert a főtitkár megválasztására jogsértő módon került sor. Hivatkoztak arra is, hogy a főtitkár egyébként is túllépte hatáskörét. Álláspontjuk az volt, hogy a petíció szövegezése, különösen annak 1. oldal utolsó bekezdése az Etv. 2. §-ának (2) bekezdésébe ütközik, mert az I. rendű felperes álláspontja szerint az jó hírnevét, becsületét sérti. Kifejtették, hogy a Köztisztviselők Szakmai Szervezete Szövetségének főtitkáraként hozott határozatot (aláírást) nem támadják, ezért csak a petíciónak a jogsértő jellegétől történő megfosztását kérhetik. Erre ezért van lehetőségük, mert a törvény szövege nem kívánja meg, hogy a határozat megsemmisítését kérjék. A II. rendű felperes a petíció aláírását azért is jogsértőnek tartotta, mert annak utólagos elnökségi jóváhagyására sem került sor.

Az alperes a felperesek keresetének elutasítását kérte és perköltséget igényelt. Álláspontja szerint a felperesek az Etv. 10. §-ának (1) bekezdése alapján nem jogosultak pert indítani, mert a petíció aláírása nem határozat, és annak aláírása nem törvénysértő. Álláspontja szerint csak olyan jogalakító aktus lehet határozat, amely valamilyen döntést vagy megállapítást tartalmaz. A felperesek által támadott aláírás viszont a normális képviseleti tevékenység körébe tartozó aktus volt. A főtitkár, mint természetes személy írta alá a petíciót, amelyre az alapszabály rendelkezése folytán jogosult volt. Egy társadalmi szervezet jogi hatást kiváltó aktusait nem lehet megtámadható határozatnak minősíteni.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felpereseknek a 2005. november 17-i "Petíció a Magyar Köztársaság Kormányához" elnevezésű iratra vonatkozó kereseti kérelmét elutasította. Kötelezte a felpereseket, hogy 15 nap alatt együttesen fizessenek meg az alperesnek 20.000 forint perköltséget.

Az elsőfokú bíróság az Etv. 10. §-ának (1) bekezdése alapján elsődlegesen azt vizsgálta, hogy van-e olyan határozat, amelyet a társadalmi szervezet valamely szerve hozott, és amelynek a megtámadására a felperesek, mint az alperesi szervezet tagjai jogosultak. E körben azt vizsgálta, hogy az alperesnek van-e olyan szerve, amelynek a feladat- és hatáskörébe tartozott a petíció szövegének megtárgyalása és elfogadása, illetve az elnökség feladatai közé sorolható-e a petíció aláírásának eldöntése, bár a felperesek erre vonatkozó konkrét előadást nem tettek. A tanúk vallomása és a petíció alapján megállapította, hogy itt egyedi esetről volt szó, a petíció megtárgyalása és elfogadása nem sorolható az alperes egyetlen szervezeti egységének, így az elnökségnek a feladat- és hatáskörébe sem. Megállapította azt is, hogy az alapszabálynak nincs olyan rendelkezése, amelynek alapján levezethető lenne, hogy a petíció főtitkár általi aláírása határozathozatalnak minősülne.

Ezt követően azt vizsgálta, hogy a főtitkár aláírhatta-e a petíciót más szakmai érdekvédelmi szervezetek tisztségviselőivel együtt. Megállapította, hogy az alperes képviseletére jogosult elnök a tanácskozáson való részvételében akadályozott volt, így az alapszabály 3. §-ának (2) bekezdése alapján az alperes képviseletére feljogosított elnököt a főtitkár helyettesíthette, amit a volt elnök is megerősített. Mindezek alapján megállapította, hogy a petíció aláírása nem minősül határozatnak, ezért nem vizsgálta, hogy a főtitkár aláírása előtt az elnökség határozatára szükség volt-e. A petíció 1. oldalának utolsó bekezdése kapcsán megállapította, hogy az nem egy vagy több beazonosítható személyről szól, hanem általánosságban a közigazgatásban dolgozókról. Erre figyelemmel az I. rendű alperesre vonatkozó olyan kitételt nem tartalmaz, amely személyhez fűződő jogait sértené.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperesek fellebbeztek, amelyben elsődlegesen az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság utasítását kérték új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára. Másodlagosan az ítélet megváltoztatását és a felperesek keresetének történő helytadást, valamint első-másodfokú költségeik megtérítését kérték.

Álláspontjuk szerint az elsőfokú bíróság eljárási és anyagi szabálysértésekkel hozta meg határozatát. Kifogásolták, hogy a Fővárosi Bíróság a perből való kizártsága ellenére az ügyben eljárt. E körben arra hivatkoztak, hogy a jelen kereseti kérelem előterjesztése előtt a Fővárosi Bíróság ellen pert indítottak, mert a 8.P.632.046/2004. számon folyó eljárásban megsértette a törvényben meghatározott cogens határidőket. A perről a Fővárosi Bíróság Elnöke, és a perben eljáró bíró is tudott, ennek ellenére a kizárás kérdésében szükséges intézkedéseket nem tette meg. Sérelmezték, hogy az első fokon eljáró bíróság az ítélet meghozatalával nem várta meg a Heves Megyei Bíróság előtt P.20.096/2006. számon folyó eljárás jogerős befejeződését. Előadásuk szerint az ítélet megalapozatlan is, mert a felperesek által indítványozott bizonyítást az elsőfokú bíróság nem folytatta le, és annak mellőzését meg sem indokolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!