Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1993.2.72 A természetes egységet, illetve a törvényi egységet (folytatólagosság) alkotó cselekmények egységes jogi értékelést vonnak maguk után; a minősítés ilyenkor általában a legsúlyosabban fenyegetett, illetve a hátrányosabb következményekkel járó részcselekményhez igazodik;

Az egységes értékelésnek a cselekmény megnevezéséből is ki kell tűnnie, ezért a befejezettként minősítés mellett felesleges és félrevezető a "részbeni" kísérletre; a kísérletkénti minősítés mellett pedig a "részbeni" befejezettségre való utalás [Btk. 12. § (1) és (2) bek., 16. §].

Az elsőfokú bíróság a vádlottat lopás büntettében, 2 rb. közokirattal visszaélés vétségében és folytatólagosan elkövetett magánlaksértés büntettében mondta ki bűnösnek, ezért mint többszörös visszaesőt - halmazati büntetésül - főbüntetésként 1 év 2 hónapi börtönbüntetésre, mellékbüntetésként 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható, továbbá, hogy a vádlott legutóbbi 2 év 2 hónapi fegyházbüntetésével kapcsolatos végrehajtási kegyelem hatályát vesztette. A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott nemcsak többszörös, hanem a lopási cselekményeket illetően egyben különös visszaeső; ezen túlmenően is többször volt már büntetve. Legutóbbi büntetéséből végrehajtási kegyelem folytán 1992. január 3. napján szabadult.

A vádlott a vádbeli napon éjszaka 22 óra 30 perc körüli időben a város külterületén levő házhoz ment. Ennek a családi háznak a hátsó lakásában élt a volt felesége és annak a féltestvére. A ház udvara be van kerítve, és a kapu be volt zárva. A vádlott bemászott a kerítésen, és odament a volt felesége lakásához. Bekopogtatott, és bebocsátást kért. Házasságukat egyébként már több mint két éve felbontotta a bíróság. Erre is tekintettel a sértett elutasító választ adott. A vádlott ekkor megfenyegette a volt feleségét és annak féltestvérét azzal, hogy "reggelre megdöglötök". Ennek ellenére nem engedték be, így végül is eltávozott az udvarból.

A vádlott másnap 18 óra tájban ismét megjelent az említett háznál. Bemászott a kerítésen, és kopogtatva megint bebocsátást kért a volt feleségétől. A két nő ekkor is elutasító választ adott. Erre a vádlott felindultságában az öklével bezúzta a lakás bejárati ajtajának üvegét abból a célból, hogy azon keresztül a lakásba behatoljon. Miután ez nem sikerült, elindult a kerítés felé. A behatolást megakadályozó sértett és testvére a vádlott magatartásán felháborodva utánamentek, visszarángatták a kerítésről, és sodrófával többször megütötték. Ezt követően a szomszédok segítségével rendőri intézkedést kértek ellene.

Néhány nap múlva 16 óra körüli időben a vádlott elhatározta, hogy valamelyik családi házba betör, ugyanis pénzhez, illetőleg élelmiszerhez és ruhaneműhöz akart jutni. A vádlott a B. család kétszintes családi házát szemelte ki. Azért, hogy meggyőződjön arról, van-e otthon valaki, becsengetett. Miután észlelte, hogy a lakásból válasz nem jött, az épület déli oldalán levő teraszról nyíló üvegezett bejárati ajtóhoz ment. A közelben talált kapupántvassal először az ajtót feszegette. Miután azt nem sikerült kinyitnia, a kétszárnyú ajtó egyik üvegtábláját zúzta be. Ezen benyúlva tudta kinyitni az ajtót, és bement a lakásba. Átkutatta mind a földszinti, mind az emeleti helyiségeket. A vádlott végül is 9620 forint értékben ruhaneműket, kvarcórát, borotvát, piperecikkeket stb. tulajdonított el. Ezek B. L. és a fia tulajdonában álltak. A vádlott a kutatás során megtalálta B. L. és felesége útlevelét, ezeket eltette, és úgy távozott a lakásból, hogy az eltulajdonított ruhaneműk egy részét magára öltötte. A lakás elhagyása után egy közeli ház előtt levő szemetesedénybe dobta a saját ruhaneműjét. Ezt követően a büfébe ment, és az ellopott dolgok egy részét egy nejlonszatyorban a büfé dolgozóira bízta megőrzés céljából. Még, aznap kb. egy óra elteltével újból visszament B. házába, immár abból a célból, hogy ott aludjon. Azt hitte, hogy az ott lakók tartósan távol vannak. B. L. azonban a szomszédoktól értesítést kapott arról, hogy betörés történt. Rendőrökkel mentek a házukhoz. A vádlott ezt észlelve menekülni próbált, a ház közelében azonban a rendőrök elfogták.

Utóbb lefoglalásra került a büfében elhelyezett nejlontáska annak tartalmával, valamint a vádlottól elvették az általa felvett ruhaneműket, cipőt és az útleveleket is. Így a lopással okozott kár 300 forint kivételével megtérült. Az erőszakos behatolással 1339 forint kár keletkezett.

Az irányadó tényállásból az elsőfokú bíróság okszerűen vont következtetést a vádlott bűnösségére. A lopási cselekményt helyesen minősítette lopás bűntettének. A megyei bíróság megítélése szerint csak 1 rb. lopási cselekmény állapítható meg annak ellenére, hogy a vádlott mind B. L. mind pedig annak fia ingóságait is ellopta. Kétségtelen főszabály az, hogy a lopási cselekmény annyi rendbelinek minősül, ahány sértett ténylegesen van, és a vádlott tudattartalmának e körben nincsen jelentősége. Az ítélkezési gyakorlat azonban ennek ellenére 1 rendbelinek tartja azt a lopást, amelyet családi otthonban együtt élő (házközösségben élő vagy együtt gazdálkodó) családtagok sérelmére követnek el, még akkor is, ha a lopás nemcsak a közös tulajdonban vagy használatban álló tárgyakra vonatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!