Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1992.11.676 Az országon átutazó külföldi állampolgártól lefoglalt, külföldön vásárolt gépkocsinak téves elkobzása a csempészet megvalósulásának hiányában [Btk. 312. § (1) bek. a) pont, és (2) bek. c) pont, 314. § (4) és (5) bek., Be. 375. §, 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM r. 20. § (1) bek., 47. § (1) és (2) bek., 48. §, 90. § (2) bek.].

A külföldi állampolgár terhelttel szemben a csempészet büntette miatt indított nyomozást a városi ügyészség határozatával - a cselekmény társadalomra veszélyességének csekély volta miatt - megszüntette, és őt megrovásban részesítette, majd a városi bíróságnál a Be. 375. §-ában szabályozott eljárásban a terhelttől lefoglalt vámáruk elkobzását indítványozta.

A városi bíróság az elkobzásra irányuló ügyészi indítványt elutasította, elrendelte a vámáruknak az értékesítésre felajánlását, és kötelezte a terheltet a felmerült 3400 forint bűnügyi költségből 988 forintnak a megfizetésére azzal, hogy a fennmaradó 2420 forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A végzés ellen az ügyész a bűnügyi költségről történő téves rendelkezés, míg a terhelt és jogi képviselője a bizonyítási eljárás lefolytatása, ennek alapján a terhelt felmentése és a gépkocsi - valamint egyéb vámáruk lefoglalásának megszüntetése végett terjesztett elő tárgyalás tartása iránti kérelmet.

A városi bíróság a tárgyalás eredményeként hozta meg a jogerőre emelkedett - és a törvényességi óvással megtámadott - végzését. Végzésében hatályon kívül helyezte a korábbi végzésének a bűnügyi költség viselésével kapcsolatos téves rendelkezését; az elkobzásra irányuló ügyészi indítványt elutasította, és a vámáruknak a vámhivatal részére történő értékesítésre felajánlását rendelte el. A döntés alapjául szolgáló tényállás lényege szerint a külföldi állampolgárságú terhelt a vámhivatalnál jelentkezett magyarországi belépésre. A vámvizsgálat előtt nem jelentette be, hogy aznap egy 303 600 forint értékű Volkswagen típusú gépkocsit vásárolt, és arra a magával vitt rendszámtáblákat szerelt fel. A végzés jogi indokolása szerint a terhelt annak ellenére, hogy elolvasta a rendelkezésére bocsátott, anyanyelvén írt tájékoztatót, vámbiztosítékot nem tett le, írásbeli vámáru-nyilatkozatot nem adott, illetve a vámárut a határon nem mutatta be. Ily módon megszegte a módosított 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 20. §-ának (1) bekezdésében írt rendelkezést. Ezzel pedig megvalósította a Btk. 312. §-a (1) bekezdésének a) pontjába ütköző és a (2) bekezdésének c) pontja szerint minősülő csempészet büntettet.

A gépkocsi - és lefoglalt egyéb vámáru - elkobzását, illetve a terheltnek elkobzás alá eső érték megfizetésére kötelezését méltányosságból, a Be. 314. §-ának (4) és (5) bekezdése alkalmazásával mellőzte; ez okból az ügyészi indítványt elutasította. Kifejtette még, hogy a gépkocsi a terheltnek nem adható ki, mert azt a vámellenőrzés alól elvonta; vámbiztosítékot nem tett le, emiatt az nem vámkezelhető. Ez okból a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM rendelet I. melléklet 4. pontja alapján csak a vámhivatal útján, gazdálkodó szervezet által történő értékesítésnek lehet helye.

A jogszabály szerint az értékesítését követően, a befolyt összeg 50%-át vám címén kell elszámolni, míg a fennmaradó összeget a raktározott vámáru értékesítésre vonatkozó szabályok alkalmazásával az utasnak vagy a küldemény címzettjének ki kell fizetni.

A végzés ellen emelt törvényességi óvást a Legfelsőbb Bíróság alaposnak találta.

A Btk. 312. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében csempészetet az követ el, aki vámárut vámellenőrzés alól elvon, vagy vámszempontból lényeges körülmények tekintetében a hatóság előtt valótlan nyilatkozatot tesz.

A városi bíróság által megállapított tényállás szerint a terhelt elolvasta ugyan a "Váminformációk külföldi állampolgárok számára" címet viselő, anyanyelvén írt tájékoztatót, ennek ellenére vámbiztosítékot nem tett le. A szóban forgó tájékoztató azonban - amint arra a terhelt az eljárás során előterjesztett védekezésében hivatkozott is - a személygépkocsikkal kapcsolatban semmilyen külön kötelezettséget, vámelőírást a külföldi utas részére nem tartalmaz. A tájékoztató a gépjárművekkel kapcsolatban a vámszervek kötelességéről, jogosultságáról ad információt, miszerint a vámszervek kötelessége nem csupán a törvények betartására terjed ki, hanem "néhány ellenőrző vizsgálat során a gépjárművek, valamint a kézipoggyász ellenőrzésére is". Ezt követően az utasokat együttműködésre hívja fel: "amennyiben Önt is hasonlóképpen ellenőriznek, kérjük megértő türelmét és segítségét, mert így rövidebb lesz az ellenőrzés". A "Váminformáció"-nak a fentebb idézett rendelkezéséből tehát a külföldi utas csak arról szerezhet tudomást, hogy adott esetben a magyar vámszervek a gépkocsiját - mint ahogy a kézipoggyászát is jogosultak részletesen átnézni és ellenőrizni. Ezen túlmenően a közlekedési eszközül használt - tranzitútvonalon közlekedő - személygépkocsival kapcsolatos kötelezettséget a terhelt által elolvasott és aláírt tájékoztató nem ír elő. A terhelt - meg nem cáfolt védekezése szerint - nem volt tisztában azzal, hogy vámbiztosítékot kell letennie; ennek - amennyiben az előírást ismeri - eleget kívánt volna tenni, mert (az iratokból is megállapíthatóan) az országba történő belépéskor 500 DEM-mel rendelkezett. A terheltnek a kellő ismeret hiányára utaló védekezését a tájékoztatónak a tartalma önmagában is alátámasztja. Ezek az adatok bűnösség szempontjából jelentősek.

A Btk. 27. §-ának (1) bekezdése értelmében ugyanis nem büntethető az elkövető olyan tény miatt, amelyről az elkövetéskor nem tudott. Az ilyen tévedés a Btk. 22. §-ának d) pontja értelmében büntethetőséget kizáró ok.

A Legfelsőbb Bíróság azonban nem a tévedés szabályainak nem alkalmazása, hanem a csempészet büntette elkövetésének a megállapítása miatt találta a városi bíróság végzését törvénysértőnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!