Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2010.6.253 A közös károkozás megállapításának nem akadálya - hogy a károkozók cselekménye más-más felelősségi rendszeren vagy alakzaton alapul; - végrehajtást kérővel és végrehajtóval szembeni egyetemleges kártérítési felelősségre alapított kárigény [Ptk. 339. §, 349. §, 344. §].

A per eddigi adatai alapján a következők állapíthatók meg:

A II. r. alperes 2003. év nyarán több hitelszerződést kötött a Z. Rt.-vel és a szerződésekben megállapított kölcsön összegét folyósította az adós részére. A hitelek biztosítására jelzálogjogot jegyeztek be az adósnak a z.-i ingatlan-nyilvántartásban felvett, 6568/3. helyrajzi szám alatti tulajdoni illetőségére. A II. r alperes a hitelszerződéseket 2004 februárjában felmondta és végrehajtási eljárást indított az adós ellen. A végrehajtás H. T. önálló bírósági végrehajtó, a per I. r. alperese előtt folyt.

A végrehajtó lefoglalta az adósnak a 6568/3. helyrajzi szám alatti ingatlanon levő tulajdoni illetőségét és arra 2004. február 6-án végrehajtási jogot jegyeztetett be az ingatlan-nyilvántartásba.

A II. r. alperes és a Z. Rt. 2004. február 10-én megállapodtak a lefoglalt ingatlan árverésen kívüli, de árverési vétel hatályával történő eladásában és megállapodtak a vevők személyben, az általuk megszerzendő ingatlanrészek mértékében és a becsértékében. Ehhez képest a felperes Kft. az ingatlan 39445/78140 részét 180 000 000 forint, míg a perben nem álló F. Kft. 15270/78140 részét 70 000 000 forint becsértéken vásárolja meg, amely vételárat az árverési vétel hatályával történő értékesítést rögzítő végrehajtási jegyzőkönyv aláírását követő harmadik munkanapon belül a végrehajtó számlájára át kell utalniuk. Az árverési jegyzőkönyvet 2004. február 10-én aláírták, és a vevők február 12-én a vételárat átutalták a végrehajtó számlájára. A felperes Kft. 180 000 000 forintot fizetett.

A végrehajtó a hozzá befolyt összeget, összesen 250 000 000 forintot a saját járandóságának levonása után felosztotta, és még aznap átutalt a II. r. alperesnek 222 184 971 forintot.

A lefoglalt és értékesítéssel érintett ingatlan egyik tulajdonosa, a Ny. Kft., akinek 2717/78140-ed tulajdoni illetősége volt, 2004. február 11-én keresetet indított és kérte az ingatlan foglalás alóli feloldását, majd február 19-én végrehajtási kifogással élt az ingatlan értékesítésére vonatkozó végrehajtói intézkedés ellen.

A végrehajtási bíróság a 2001.Vh.136/2004/7. számú végzésével helyt adott a végrehajtási kifogásnak és megsemmisítette az ingatlan 54715/78140-ed tulajdoni hányadának árverésen kívüli értékesítését. Felhívta a végrehajtót az eredeti állapot helyreállítására. A másodfokú bíróság a végzést csak annyiban változtatta meg, hogy a végrehajtót az eredeti állapot helyreállítása helyett az eljárás folytatására utasította.

A végrehajtási eljárás folytatódott, de a felperes tulajdonjogának bejegyzése iránti megkeresést a végrehajtó nem vonta vissza, a felperes tulajdonjogát 2005. augusztus 2-án az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték.

A felperes kérte a semmis bejegyzés törlését, végül a Megyei Földhivatal 2005. november 22-én hozott határozatával elutasította a végrehajtónak a tulajdonjog bejegyzés iránti megkeresését - mint nyilvánvalóan érvénytelen okiraton alapuló kérelmet - és elrendelte az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot helyreállítását. Ez 2005. december 1-jén megtörtént.

Időközben a II. r. alperes a Z. Rt.-vel szembeni kölcsönkövetelését - közöttük a már teljesített, a végrehajtó által átutalt 222 184 971 forintot is - 2005. április 20-án kifejezetten bizonytalan követelésként engedményezte a W. Kft.-re.

A Z. Rt. adós, és a végrehajtást kérő bank, a II. r. alperes jogutódja a végrehajtás megszüntetését kérte, de a bíróság a kérelmet a 2001.Vh.136/2004/40. számú végzésével 2006. február 6-án elutasította azzal az indokkal, hogy az árverési vevők jogsérelmet szenvednének, mert a megsemmisített árverés ellenére nem kapták vissza a vételárat. A végrehajtó gondoskodjon a vételár visszafizetéséről és folytassa az eljárást mindaddig, amíg az ezzel ellentétes állapot fennáll.

A II. r. alperes a végrehajtó felhívása ellenére nem fizette vissza a vételárat a felperes részére.

A felperes 2006. év nyarán végrehajtási kifogást terjesztett elő és a bíróság kötelezte a végrehajtót a 2001.Vh.136/2004/56. számú végzésével a jogalap nélkül magánál tartott összeg terhére 11 137 257 forintnak a felperes részére való megfizetésére. Ezt a végrehajtó teljesítette.

Végül a bíróság a Z. Rt.-vel szemben 2007. évben a végrehajtást megszüntette, mert a bíróság elrendelte az adós felszámolását.

A felperes módosított keresetében 168 862 743 forint és 2004. február 12-étől járó késedelmi kamatai egyetemleges megfizetésére kérte H. T. önálló bírósági végrehajtó I. r. és a K. Nyrt. II. r. alperes kötelezését. Az I. r. alperessel szemben a követelés jogalapját a Ptk. 349. §-a és a 339. §-a szerinti kártérítésben, míg a II. r. alperessel szemben a Ptk. 339. §-a szerinti kártérítésben jelölte meg. A II. r. alperessel szemben - másodlagosan - a jogalap nélküli gazdagodás [Ptk. 361. § (1) bek.] szabályaira is hivatkozott, és kérte a jogalap nélküli vagyoni előny visszatérítését.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, illetőleg az I. r. alperes a per megszüntetését időelőttiség címén.

Az I. r. alperes pernyertessége érdekében beavatkozott biztosító érdemi nyilatkozatot nem tett.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte a II. r. alperest 168 862 743 forint és 2004. december 12-étől járó kamatának a felperes részére való megfizetésére. A II. r. alperessel szemben a keresetet ezt meghaladóan, míg az I. r. alperessel szemben teljes egészében elutasította.

Ítéletének indokolása szerint a felek jogvitája az árverésen kívüli, de az árverési vétel hatályával történő tulajdonszerzéssel kapcsolatos, így a bírósági végrehajtásról szóló, többször módosított 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 157. §-a alkalmazandó. A vevő tulajdonszerzése ugyanis nem szerződésen, hanem az árverésen alapul.

A felperes a végrehajtó eljárásával, intézkedésével kapcsolatban a számára biztosított jogorvoslati lehetőséggel nem élt, az árverési vételárral kapcsolatban végrehajtási kifogást nem terjesztett elő, illetőleg csak a végrehajtóhoz jutott összeg (végrehajtási jutalék) visszafizetésére kötelezés körében élt kifogással, a végrehajtási bíróság így a vételár visszafizetéséről nem rendelkezhetett. Az I. r. alperes eljárásával kapcsolatos kártérítési felelősség feltételei (Ptk. 349. §) nem állanak fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!