Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.32004/2017/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2003. évi XCII. törvény (Art.) 140. §, 170. §, 171. §, 178. §] Bíró: Ferenczy Katalin

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

7.K.32.004/2017/8.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Jókay és Társai Ügyvédi Iroda - dr. Hangyási Gábor ügyvéd - (címe) által képviselt felperes neve (címe) a dr. Jenőfi Márk jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága (címe.) alperes ellen adóügyben hozott 2188029706 iktatószámú közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í t é l e t e t

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000.-Ft (húszezer forint) perköltséget.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az illetékügyben eljáró hatóság külön felhívására, a Magyar Állam javára fizessen meg 986.200.-Ft (kilencszáznyolcvanhatezer-kétszáz forint) kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes az Társaság 1 jogutódjaként működő gazdasági társaság, a főtevékenysége nemesfémgyártás, színarany és színezüst előállítása, túlnyomórészt nemesfém tartalmú hulladékból.

A felperes a 2011. augusztusi időszakban (a továbbiakban: vizsgált időszak) a Társaság 2-től, illetőleg a Társaság 3"-tól fogadott be számlákat nemesfémbeszerzésről, amely számlák áfatartalmát levonásba helyezte az adóbevallásában.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kelet-budapesti Adóigazgatósága (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést rendelt el a felperesnél áfa adónemben a vizsgált időszakra. Az elsőfokú hatóság az ellenőrzés eredményeként meghozott 3571580863 iktatószámú, 2012. június 20-án kelt határozatában (a továbbiakban: elsőfokú határozat) a vizsgált időszak vonatkozásában a felperes terhére összesen 96.059.000,- forint adókülönbözetet állapított meg, amelyből 18.947.000,- forint adóhiánynak, 16.437.000,- forint jogosulatlan visszaigénylésnek, 60.675.000,- forint adófolyószámlát nem érintő adókülönbözetnek minősül. Kötelezte a felperest 26.538.000,- forint adóbírság és 176.000,- forint késedelmi pótlék megfizetésére is.

A felperes fellebbezése alapján eljárt alperes, mint másodfokú hatóság a 2012. november 15-én kelt 2888426116 iktatószámú határozatával (a továbbiakban: alperesi határozat) helybenhagyta az elsőfokú határozatot az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. § (5), (7) bekezdései, a 2. § (1) bekezdése, a 97. § (4)-(6) bekezdései, a 138. § (1) bekezdése, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 119. § (1) bekezdése, a 120. § a) és a 127. § (1) bekezdés a) pontjai, valamint a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 15. § (3) bekezdése és a 166. § (2) bekezdése alapján. Indokolása szerint, a felperes a számlakibocsátók nevében kibocsátott számlákra adólevonási jogot nem alapíthat, mivel a számlákon feltüntetett gazdasági események nem a számlákon feltüntetett felek között, és nem az ott megjelölt módon valósultak meg, a számlák tartalmilag hiteltelen, fiktív bizonylatok. A Társaság 2 és a Társaság 3" nem rendelkeztek a felperes felé kiszámlázott jelentős mennyiségű arannyal, ezüsttel, ezért ezeket nem is értékesíthette a felperes részére, a tevékenységük kizárólag a számlák kibocsátására korlátozódott. A felperes az ügyletek során nem járt el kellő körültekintéssel, nem tett meg minden tőle elvárható ésszerű intézkedést annak érdekében, hogy az általa teljesítendő ügyletek ne vezessenek adókijátszáshoz. A kiszabott 75%-os mértékű adóbírság indokolt, mivel a felperes javára különös méltánylást érdemlő körülmény nem állapítható meg, a rendszeres gazdasági tevékenysége szerinti jogszabályi előírásokat szegte meg, nem tanúsította a tőle elvárható gondosságot a szerződő fél kiválasztásakor, és tudnia kellett arról, hogy adókijátszásban vesz részt. A fiktív számlák miatt a nyilvántartásai nem valós képet tükröznek, és az adóhiány jelentős összegű.

A felperes alperesi határozattal szemben előterjesztett keresete alapján eljárt Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2014. március 14-én kelt 19.K.32.752/2013/7. számú ítéletével (a továbbiakban: elsőfokú ítélet) a keresetet elutasította, majd a Kúria a 2015. április 16-án kelt Kfv.V.35.342/2014/13. számú ítéletével (a továbbiakban: kúriai ítélet) az elsőfokú ítélet adóbírságra és a késedelmi pótlékra vonatkozó részeit teljes körűen, továbbá a Társaság 2 számláival kapcsolatos adókülönbözetet érintő részét hatályon kívül helyezte, ugyanezen körben az alperesi határozatot - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezte, ezt meghaladóan a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. A kúriai ítélet 12. oldal első bekezdésében rögzített indokolása szerint, az alperes megalapozottan állapította meg, hogy a számlakibocsátók nem rendelkeztek az általuk kiszámlázott nemesfém mennyiséggel, ennél fogva azt nem értékesíthették a felperesnek. A kúriai ítélet 13. oldal harmadik bekezdése szerint, a Társaság 3" vonatkozásában az elsőfokú ítélet az alperesi határozat jogszerűségét helytállóan állapította meg, ugyanis az is igazolt objektív körülmények alapján, hogy a felperes az általa folytatott adóköteles tényállás kapcsán nem tanúsított kellő körültekintést. Ha így járt volna el, akkor tudnia kellett volna, hogy beszerzéseivel áfa kijátszást megvalósító ügyletben vett részt. A kúriai ítélet 14. oldal harmadik bekezdésében rögzített indokolása alapján, a Társaság 2 sem végezte el a számlák szerinti gazdasági tevékenységet, azonban a határozatok hiányos indokolása miatt nem állapítható meg, hogy a felperes részéről melyek azok az objektív körülmények, amelyek igazolják, hogy a felperes nem tett meg minden tőle ésszerűen elvárható intézkedést az adókijátszás elkerülése érdekében, tudott, illetve tudnia kellett volna az adókijátszásban való részvételéről.

A megismételt eljárás során eljárt elsőfokú hatóság a 3625944087 iktatószámú határozatával (a továbbiakban: elsőfokú határozat2) a felperes terhére a vizsgált időszakra áfa adónemben, 35.384.000,- forint adókülönbözetet állapított meg, amelyből 16.437.000,- forint jogosulatlan visszaigénylésnek és 18.947.000,- forint adóhiánynak minősül. A következő időszakra átvihető követelés különbözet összegét 60.675.000,- forintban állapította meg, 17.692.000,- forint adóbírságot szabott ki és 18.947.000,- forint késedelmi pótlékot számított fel.

A felperes fellebbezése alapján a megismételt eljárás során eljárt alperes a 2017. március 7-én kelt 2188029706 iktatószámú határozatával (a továbbiakban: alperesi határozat2) az elsőfokú határozat2-t úgy változtatta meg, hogy a felperes terhére 16.437.000,- forint teljes egészében jogosulatlan visszaigénylésnek minősülő adókülönbözetet és 26.141.000,- forint következő időszakra átvihető követelés különbözetet állapított meg, 8.218.000,- forint adóbírságot szabott ki. Indokolása szerint, az elsőfokú hatóság által a megismételt eljárás során rögzített körülmények nem elegendőek, illetve nem tekinthetőek olyan objektív körülménynek, amelyek a kúriai ítéletnek megfelelően igazolják, hogy a felperes tudott, vagy tudnia kellett volna a Társaság 2-vel folytatott ügyletei során az adókijátszásban való részvételéről. A Társaság 2 időközben törlésre került, további eljárási cselekmények elvégzése újabb eredményre nem vezetne, ezért az alperes a Társaság 2 számláit elfogadta, így a felperes adólevonási joga a Társaság 2 esetében nem vonható el. A Társaság 3" által a felperes felé kibocsátott számlákról a kúriai ítélet kimondta, hogy azok hiteltelenségét az alperesi határozat megalapozottan állapította meg, így azok alapján adólevonási jog nem gyakorolható. Továbbá, a felperesnek kellő körültekintés mellett tudnia kellett volna ezen ügyletek lebonyolítása során arról, hogy adókijátszásban vesz részt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!