Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.9.427 Ha az elkövető a vélt jogos védelmi helyzet folytán abban a téves feltevésben viszi véghez - az adott esetben életveszélyes sérülést okozó - testi sértési cselekményt, hogy az a társadalomra nem veszélyes: a magatartását nem a jogos védelemre, hanem a tévedésre vonatkozó rendelkezések alapján kell megítélni;

ha pedig a tévedését gondatlanság okozta, az életveszélyt okozó, gondatlanságból elkövetett testi sértés vétsége megállapításának van helye [Btk. 14. §, 27. § (2) és (3) bek., 29. §, 170. § (6) bek. 3. ford.].

A megyei bíróság az 1996. október 3-án kelt ítéletével a vádlottat emberölés bűntettének kísérlete miatt 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott és a sértett az italbolt előtt, az utcán találkozott össze, amikor is közöttük - egy korábbi lakásügy kapcsán - vita támadt. Ennek során az indulatossá vált sértett ököllel két, közepes erejű ütést mért a vádlott arcára, aki mindkét ütés után a földre esett. A második ütést követően a sértett - azért, hogy segítsen - a felállni igyekvő vádlott felé lépett, ám a vádlott úgy vélte, hogy a sértett újból bántalmazni akarja. Ezért bal kezével ellökte a sértettet, jobb kezével viszont előkapta 14 cm pengehosszúságú tőrkését, s azzal - közepes erővel - a sértettet hasba szúrta. A kés pengéje - 10 cm hosszúságú szúrcsatornát eredményezve - elérte a májat és átszelte a jobb vesét is. A sérülés közvetlen életveszéllyel járt és - mivel a jobb vesét el kellett távolítani - maradandó fogyatékosságot eredményezett.

A határozat ellen az ügyész a vádlott terhére a büntetés súlyosítása érdekében; a vádlott és védője elsődlegesen bizonyítottság hiánya, másodlagosan pedig jogos védelem címén felmentésért fellebbezett. A másodfokú tárgyaláson a védő perorvoslatát a jogos védelmi helyzet túllépésére alapozottan a büntetés enyhítése - nevezetesen a börtönbüntetés felfüggesztése - iránt is kiterjesztette.

A legfőbb ügyész az ügyészi fellebbezést visszavonta, és az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A fellebbezések az alább kifejtettek szerint alaposak.

Az első fokon eljárt megyei bíróság a tényállást a perrendi szabályok megtartásával lefolytatott bizonyítás anyagával összhangban, a törvényben felsorolt hibáktól mentesen állapította meg, és indokolási kötelezettségének is eleget tett. Ennek során részletesen kifejtette, hogy a történteket a vádlott védekezésével szemben alapvetően miért a sértett előadására, az azt alátámasztó igazságügyi orvos szakértői vélemény megállapításaira, valamint az ezekkel összhangban álló egyéb bizonyítékokra alapozta. Ekként a megalapozott tényállás irányadó volt a felülbírálat során.

Az elsőfokú bíróság az irányadó tényállásból okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére, tévedett azonban a cselekmény jogi értékelését illetően.

A megyei bíróság álláspontja szerint a vádlott tévedésben volt a tekintetben, hogy őt további jogtalan támadás fenyegeti, és e tévedésre a sértett személyének ismerete és korábbi magatartása miatt alapos oka volt. Ebből következően a vádlott vélt jogos védelmi helyzetben cselekedett, ám a védekezés szükséges mértékét ijedtségből, illetve menthető felindulásból túllépte, amikor a testi épsége elleni támadást élet kioltására alkalmas módon hárította el. Ezért lényegében a vélt jogos védelem túllépésére alapozottan a Btk. 29. §-ának (3) bekezdését alkalmazta a vádlottal szemben, amikor bűnösségét - eshetőleges szándékára vont következtetés mellett - emberölés bűntettének a kísérletében megállapította.

A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint a megyei bíróság jogi álláspontja téves.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!