Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1981.6.221 I. Igen enyhe fokú alkoholos befolyásoltság (0,50-0,80 ezrelék alkoholkoncentráció) esetén is megállapítható az ittas járművezetés bűncselekménye, ha a körülményekből arra vonható következtetés, hogy a járművezetőt a szeszes italtól befolyásolt állapot a biztonságos vezetéshez szükséges képességében ténylegesen hátrányosan befolyásolta [Btk. 188. § (1) bek.].

II. A cserbenhagyás az engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével valósul meg, ezért az ilyen elkövetővel szemben a járművezetéstől eltiltás kiszabásának helye lehet [Btk. 58. § (1) bek., 190. §].

A városi bíróság a terheltet bűnösnek mondta ki cserbenhagyás vétségében, ezért őt 30 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egy napi tétel összegét 200 forintban állapította meg. A terheltet az ellene ittas járművezetés vétsége miatt emelt vád alól felmentette. A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt délutántól késő estig munkatársaival egy szőlőben tartott összejövetelen vett részt, ahol ez. alatt az idő alatt kb. egy liter bort fogyasztott el. Ezután nem tért haza, hanem a garázsába ment, ahol gépkocsijában aludt hajnalig, majd gyalog a lakására ment pénzért, ezután gépkocsijával elindult a kertvárosban lakó nőismerőséhez. A vérében ekkor 0,50 ezrelék alkoholkoncentráció volt, amely igen enyhe fokú alkoholos befolyásoltságot eredményezett.

A terhelt személygépkocsijával a vasúti átjáró felé haladt, ahol a vasúti sorompót már leengedték, a terhelthez közelebb eső sorompószár azonban műszaki hibája miatt félig felakadt helyzetben volt. A terhelt - aki ezt nem vette észre - gépkocsijával a hozzá közelebb álló sorompó alatt áthaladt, a másik sorompónak azonban neki ütközött, majd eltörve a sorompórudat, azt a szemközt továbbhaladásra várakozó személygépkocsinak vágta, melyben többen foglaltak helyet. A cselekmény következtében személyi sérülés nem történt, a sértett gépkocsijában azonban több mint 11 000 forint kár keletkezett és a vasúti biztonsági berendezés megrongálásával is kárt okozott. A terhelt az eseményt követően gépkocsijával megállt, kissé visszatolatott, de eltávozott anélkül, hogy meggyőződött volna arról, hogy az ütközés következtében szorul-e valaki segítségre. Eredeti úti céljának megfelelően nőismerőse lakására ment, ahol szeszes italt fogyasztott.

A vele szemben utóbb történt intézkedés keretében vérvételre előállították és a vérvizsgálat 1,47 ezrelés véralkoholkoncentrációt mutatott ki.

A megyei bíróság az első fokú ítéletet helyben hagyta.

A másodfokú bíróság kifejtette, hogy a terhelt vérében a vádbeli cselekmény elkövetésekor 0,50-0,59 ezrelék alkoholérték lett volna kimutatható, melytől az érzékszervi károsodások kezdődnek, elsősorban a szemfunkció károsodik, a térlátás, a távbecslés megítélése bizonytalanodik el, ekként a járművezetés nem teljesen biztonságos. Bár az alkoholos befolyásoltság fennállott a terheltnél, az ittas járművezetés azonban szándékos bűncselekmény, a terhelt pedig nem tudott arról, hogy alkoholos befolyásoltság állapotában van, ezért terhére az ittas járművezetés vétsége nem állapítható meg.

Az eljárt bíróságok határozatai ellen az ittas járművezetés miatt emelt vád alóli felmentés, a pénzbüntetés napi tételei számának alacsony mértékben megállapítása, valamint a járművezetéstől eltiltás elmulasztása miatt emelt törvényességi óvás alapos.

1. A rendelkezésre álló adatok szerint a vádlott a cselekmény elkövetése után, nőismerőse lakásán elfogyasztott szeszes ital mennyiségéből visszakövetkeztethetően a cselekmény elkövetésekor 0,50-0,59 ezrelék véralkohol-koncentráció határok közötti alkoholos állapotban lehetett. A bíróság a bizonyítékok mérlegelése eredményeképpen a terhelt javára úgy értékelte az alkoholkoncentrációt, hogy azt 0,50 ezrelékben állapította meg, vagyis a terhelt igen enyhe fokú alkoholos befolyásoltság állapotában volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!