Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2023.1.7 Nincs akadálya annak, hogy a kereset benyújtását követően elhunyt jogosult helyébe a perbe annak jogutóda belépjen, és követelhesse a jogelődöt haláláig megillető nem vagyoni kártérítés összegét. A perbeli jogutód azonban kizárólag a jogelődje által érvényesített, a kereset tárgyává tett nem vagyoni kártérítés követelésére jogosult [1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 84. § (1) bek. e) pont; 1952. évi III. törvény (régi Pp.) 61. § (1) bek., 146-146/B. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes édesapja 2011. szeptember 26-án T. község külterületén, a forgalomtól elzárt területen egy álló helyzetben lévő, járó motorú mezőgazdasági vontató bal hátsó kereke mögött állva szállítási helyzetben rögzítette a vontatóhoz kapcsolt tárcsát, amikor a jármű vezetőjének lába a kuplungpedálról lecsúszott, és a hátramenetbe kapcsolt jármű hátrafelé megindulva áthajtott a felperes édesapján, aki 8 napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett.

[2] A jármű üzemben tartója az alperessel kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes édesapja 2014. április 9-én indított pert az alperes ellen, és keresetében 1 000 001 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni. A felperes édesapja 2015. június 14-én elhunyt, perbeli jogutóda a felperes, aki a felemelt keresetében 5 307 925 forint vagyoni kártérítés és 10 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

[4] Az alperes a kereset részbeni elutasítására irányuló érdemi ellenkérelmében hivatkozott arra, hogy a felperes kizárólag a jogelődje által a perben követelt 1 000 001 forint nem vagyoni kártérítés megfizetését kérheti.

Az első- és a másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével 5 096 857 forint vagyoni kártérítés és 7 000 000 forint nem vagyoni kártérítés, valamint azok késedelmi kamatai felperes részére történő megfizetésére kötelezte az alperest, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[6] Az EBD 2014.P.2. számú elvi bírósági döntésre hivatkozással megállapította, hogy a vagyoni kárigények érvényesítése körében, ha a sértett (a felperes jogelődje) a testi sértés miatt polgári pert kezdeményez vagyoni és nem vagyoni kárának megtérítése iránt, az eljárás tartama alatt pedig meghal, örökösei a folytatódó eljárásban az előterjesztett igényeket érvényesíthetik, a sértettet ért károk azonban csak a halál időpontjáig terjedő időszakra számolhatók el.

[7] A nem vagyoni kártérítés mértékének meghatározásakor figyelemmel volt arra, hogy a felperes jogelődjének sérülései műtéti beavatkozást követően, maradványállapot mellett 10 hónap alatt gyógyultak, és a maradványállapot a mindennapi élettevékenységek elvégzésében közepes, illetve nagy fokban korlátozta. Értékelte továbbá, hogy a felperes jogelődje 30%-os mértékű munkaképesség-csökkenést és 25%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett el, a korábbi munkáinak elvégzésére alkalmatlanná vált, az addigi aktív élete szükségtelenül és idejekorán megszűnt.

[8] A mindkét fél fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett - 1 000 001 forintot meghaladóan a keresetnek helyt adó, valamint a keresetet részben elutasító - rendelkezését megváltoztatta, és az alperes marasztalásának összegét 12 110 559 forintra felemelte.

[9] Az alperesnek a felperes perbeli legitimációját érintő fellebbezési hivatkozásával kapcsolatban abból indult ki, hogy a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 85. § (1) bekezdése szerint a "személyiségi jogok" csak személyesen érvényesíthetők, ugyanakkor az igényérvényesítés folyamatát a jogában sérelmet szenvedett megkezdte, és semmiféle joglemondásra vonatkozó peradat nem merült fel. Hivatkozott arra, hogy a felperes anyagi jogi jogutódként perbe lépett, és ezzel eljárásjogi jogutóddá vált, a felperesi pozícióban pedig a jogutódot ugyanazon eljárási jogok illetik és kötelezettségek terhelik, mint a jogelődjét. Álláspontja szerint ezért a felperest a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 146. § (1) bekezdése szerint a keresetváltoztatás joga is megillette. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy a felperes vagyoni kártérítési igényt érvényesíthetett, és a nem vagyoni kártérítési igény összegét felemelhette. Értelmezése szerint mindez az EBD 2014.P.2. számú elvi bírósági döntéssel sem ellentétes, mivel az kizárólag a nem vagyoni kártérítési igény érvényesítéséről szól, és annak a jogelőd általi peresítését teszi a jogutód igényérvényesítésének feltételévé.

[10] Az elsőfokú bíróság által a felperes javára megítélt nem vagyoni kártérítés összegének 10 000 000 forintra való felemelését azzal indokolta, hogy a felperes jogelődje által elszenvedett sérülések sorozata, a műtéti beavatkozás, a többhavi kórházi tartózkodás, a hosszú gyógytartam, a maradványállapot, valamint az azzal járó munkaképesség-csökkenés és egészségkárosodás, az addigi életvitel jóformán teljes felszámolása a kereset szerinti összegű kompenzációt tette szükségessé. Ehhez képest az alperes által fizetendő vagyoni kártérítés összegét 2 110 559 forintra leszállította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!