Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37969/2009/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 339. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 10. §, 16. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Patyi András

Kfv.IV.37.969/2009/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Bosch Márta ügyvéd által képviselt felperesnek az Egyenlő Bánásmód Hatóság /1024 Budapest, Margit krt. 85./ alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2009. szeptember 29. napján kelt 1.K.30.337/2009/6. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 7. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 1.K.30.337/2009/6. számú ítéletét az alperes EBH/1260/25/2008. számú határozatában a határozatnak a Budapest VII. kerületi Önkormányzat honlapján történő közzétételére vonatkozó rendelkezésével szemben előterjesztett kereseti kérelmet elutasító részében hatályon kívül helyezi, egyúttal az alperes határozatának e rendelkezését hatályon kívül helyezi; egyebekben a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 30.000 /harmincezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A feljegyzett felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Sz. S-né kérelmet nyújtott be az alperesi hatóságnál, arra hivatkozva, hogy a felperes vele szemben megsértette az egyenlő bánásmód biztosításának követelményét, és személyével szemben ellenséges légkört alakított ki; majd 2008. június 21-én - munkaidejének leteltét követően - közölték vele, hogy munkaviszonya megszüntetésre kerül.

Az ügy előzményeként előadta, hogy 30 éve dolgozik óvónőként, és ebből 13 évet a felperes alkalmazásában töltött. 2006 februárjában egy kereskedelmi televízió riporterének interjút adott az alapítványok helyzetéről; ezt az óvoda vezetője rossznéven vette, és fegyelmi eljárás is folyt ellene.

Ezt követően - 2007 januárjában - az óvodavezetői álláshely betöltésére pályázatot írtak ki, melyre ő is beadta pályázatát. Ettől kezdődően fokozottan ellenséges hangulatot teremtett személyével szemben az óvoda jelenlegi vezetője, és munkatársait is ellene hangolta.

Az alperesi hatóság az EBH.704/3/2007. /XI. 30./ határozatával megállapította, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmód követelményét; a jogsértő magatartás további folytatását megtiltotta, egyúttal elrendelte a jogsértést megállapító jogerős és végrehajtható határozatának 60 napra történő nyilvánosságra hozatalát.

A felperes a határozatot keresettel támadta meg, a Fővárosi Bíróság a 2008. május 28. napján kelt 21.K.30.158/2008/3. számú ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte és új eljárást rendelt el, a tényállás további tisztázását és további tanúk meghallgatását írta elő.

A megismételt eljárás során az alperesi hatóság további bizonyítást folytatott le, tanúkat hallgatott meg, majd a 2008. december 22-én kelt EBH.1260/2008/25. számú határozatával megállapította, hogy a felperes - mint munkáltató - a kérelmezővel szemben megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, megvalósította az egyenlő bánásmódról és esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény /a továbbiakban: Ebtv./ 10. § /1/ bekezdése szerinti zaklatás törvényi tényállását, a kérelmezőnek az Ebtv. 8. § t/ pontjában foglalt egyéb helyzetével, az óvodavezetői poszt betöltésére kiírt pályázaton történő részvételével - mint védett tulajdonsággal összefüggésben - olyan gyakorlatot folytatott, melynek eredményeként a kérelmezővel szemben ellenséges, támadó környezet alakult ki, majd 2007. június 21. napján a kérelmező közalkalmazotti jogviszonyát 2008. január 29-i hatállyal megszüntette.

A hatóság az egyenlő bánásmód követelményébe ütköző magatartás jövőbeni tanúsítását megtiltotta, elrendelte a jogsértést megállapító jogerős és végrehajtható - a későbbiekben anonimizált formában megküldésre kerülő - határozatának 60 napra történő nyilvánosságra hozatalát a hatóság honlapján, valamint a Budapest, VII. kerületi Önkormányzat honlapján.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte.

Arra hivatkozott, hogy az alperes nem tárta fel kellőképpen a tényállást, a bizonyítékok mérlegelése, illetve az okszerűség nem tűnik ki a határozat indokolásából, ezért az jogszabálysértő.

Utalt arra, hogy a szankciók közül az önkormányzat honlapján való közzététel elrendelése olyan jogszabálysértés, amely azért valósult meg, mert az önkormányzat nem állt perben, így nem lehet elrendelni a honlapján való közzétételt.

A felperes álláspontja szerint értelmezhetetlen, hogy a bizonyítékok köréből ismételten kirekesztette a hatóság azon tanúvallomásokat - illetve azok egyes részeit -, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy a munkáltató nem sértette meg az egyenlő bánásmód követelményét, ugyanis nem alakított ki negatív, megalázó légkört a kérelmezővel szemben.

Hivatkozott arra is a felperes, hogy az alperesi hatóság nem tartotta be a korábbi bírósági ítéletben írt utasításokat.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában a Ket. 111. § /3/ bekezdésére, a Pp. 339/B. §-ára hivatkozással kifejtette, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján arra a meggyőződésre jutott, hogy az alperesi hatóság a megismételt eljárás során további széleskörű bizonyítást folytatott le, és tanúkat hallgatott meg; a Ket. 50. §-a szerint tisztázta a tényállást.

Nem fogadta el az elsőfokú bíróság a felperesnek azon érvelését, hogy a hatóság nem okszerűen mérlegelte a bizonyítékokat. Kifejtette, hogy a hatóságnak a mérlegelési körében lehetősége van arra, hogy ha azt megindokolja, az egyes bizonyítékokat, tanúvallomásokat nagyobb súllyal vegye figyelembe; a hatóság ezt tette a tanú vallomásának értékelésével.

A hatóság utalt arra, hogy azok a tanúk, akik jelenleg is a felperes alkalmazásában állnak, teljesen elfogulatlannak nem tekinthetők, és ezt a bíróság is elfogadhatónak találta.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a hatóság jogszerű döntést hozott, amelyből megállapíthatók a mérlegelés szempontjai.

A jogkövetkezmény alkalmazásának előírásával kapcsolatban

megjegyezte az elsőfokú bíróság, hogy az Ebtv. 16. § /1/ bekezdés c/ pontja kimondja, hogy a hatóság a jogsértést megállapító határozatát nyilvánosságra hozhatja. Ez a törvényi rendelkezés nem zárja ki azt, hogy a hatóság az önkormányzat honlapján való nyilvánosságra hozatalt elrendelje, egyébként a végrehajtás pedig a hatóság jogkörébe tartozik.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezését kérte, a keresetében foglaltakat fenntartotta.

Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet sérti a Pp. 339. §-át, 206. §-át és az Ebtv. 8. § második mondatában foglalt rendelkezéseket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!