A Kúria Bfv.1679/2014/3. számú precedensképes határozata testi sértés bűntette (ÉLETVESZÉLYT okozó testi sértés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 85. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 427. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 2. §] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Vaskuti András
A határozat elvi tartalma:
Az Alkotmánybíróság döntése folytán a halmazati büntetés megváltoztatása.
***********
KÚRIA
Bfv.I.1679/2014/3.szám
A Kúria Budapesten, a 2015. év március hó 10. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő
í t é l e t e t :
Az életveszélyt okozó testi sértés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által a terhelt javára benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva, az Egri Törvényszék 11.B.657/2013/25. számú ítéletét megváltoztatja,
az I.rendű terhelttel szemben alkalmazott halmazati büntetést az 1978. évi IV. törvény 85. § (2) bekezdése, és 97. § (1) bekezdése alapján tekinti kiszabottnak.
Egyebekben az ítéletet hatályában fenntartja.
Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
Az Egri Törvényszék a 2014. május 22. napján kihirdetett, és 2014. május 23. napján jogerőre emelkedett 11.B.657/2013/25. számú ítéletével az I. rendű terheltet az 1978. évi IV. törvény 170. § (1) bekezdés, (6) bekezdés I. fordulata szerint minősülő testi sértés bűntettében, az 1978. évi IV. törvény 170. § (1) bekezdés, (2) bekezdés szerint minősülő testi sértés bűntettében és 2 rendbeli testi sértés vétségében [1978. évi IV. törvény 170. § (1) bekezdés] mondta ki bűnösnek. Ezért őt, mint többszörös visszaesőt - halmazati büntetésül - hét év fegyházbüntetésre és a közügyektől hét év eltiltásra ítélte. A bíróság rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelekről, és a bűnügyi költség viseléséről.
A törvényszék, miután az I. rendű terhelt terhére megállapított bűncselekmények a cselekmények elkövetésekor hatályban volt 1978. évi IV. törvény 137. § 17. pontjára figyelemmel személy elleni erőszakos bűncselekménynek minősülnek, vele szemben a büntetést az 1978. évi IV. törvény 85. § (2) és (4) bekezdésére figyelemmel szabta ki.
A hivatkozott 85. § (4) bekezdése szerint akkor, ha a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények közül legalább három a 137. § 17. pontjában meghatározott személy elleni erőszakos bűncselekmény volt, a (2) bekezdés szerinti büntetési tétel felső határa a kétszeresére emelkedett, és amennyiben a büntetési tétel így felemelt felső határa a húsz évet meghaladta, vagy a törvény szerint bármelyik bűncselekmény életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető volt, az elkövetővel szemben életfogytig tartó szabadságvesztést kellett kiszabni.
Az Alkotmánybíróság a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 2010. július 23-tól 2013. június 30-ig hatályos 85. § (4) bekezdésének a folyamatban lévő ügyben történő alkalmazásának kizárása, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítása és megsemmisítése, valamint a jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatának elrendelése kapcsán meghozott 23/2014. (VII.15.) AB számú határozatában megállapította, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 2010. július 23-tól 2013. június 30-ig hatályos 85. § (4) bekezdésének alkalmazása alaptörvény-ellenes, emellett megállapította azt is, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdése alaptörvény-ellenes; ezért az utóbbi törvényhelyet a hatálybalépésére, 2013. július 1-jére visszaható hatállyal megsemmisítette. Ugyanakkor elrendelte a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 85. § (4) bekezdése, valamint a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdésének alkalmazásával meghozott, jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatát.
Az Alkotmánybíróság határozatára figyelemmel a Legfőbb Ügyészség BF.1533/2014/1. számon a jogerős ügydöntő határozat ellen terjesztett elő a Be. 416. § (1) bekezdés e) pontjára alapított felülvizsgálati indítványt. Az indítványozó álláspontja szerint a terhelttel szemben a felülvizsgálat során - összevetve azt a 2012. évi C. törvénnyel - az 1978. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók, tekintettel arra, hogy az elbíráláskor hatályos Btk. rendelkezései alapján a terhelt nem lenne feltételes szabadságra bocsátható. Ugyanakkor a terhelttel szemben kiszabott hét év fegyházbüntetés az alkotmányos tételkeretek között sem tekinthető eltúlzottnak, az a büntetési célok eléréséhez változatlanul indokolt.
Ezért indítványozta, hogy a Kúria az Egri Törvényszék ítéletét akként változtassa meg, hogy az I. rendű terhelttel szemben a büntetést az 1978. évi IV. törvény 85. § (2) bekezdésére is figyelemmel a 97. § (1) bekezdése alapján tekintse kiszabottnak.
A felülvizsgálati indítvány alapos.
A Kúria a Be. 423. § (4) bekezdésére figyelemmel a megtámadott határozatokat a felülvizsgálati indítványban megjelölt okból, valamint a hivatkozott törvényhely (5) bekezdésére figyelemmel a 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre tekintettel bírálta felül.
A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában felhívott, a 373. § (1) bekezdés I. b) és c) pontjában, valamint II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértést azonban nem észlelt.
A Be. 416. § (1) bekezdés e) pontja szerint a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha az Alkotmánybíróság a jogerős határozattal befejezett büntetőeljárás felülvizsgálatát rendelte el, feltéve, hogy a terhelt még nem mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól, vagy a kiszabott büntetés, illetőleg az alkalmazott intézkedés végrehajtása még nem fejeződött be, illetve végrehajthatósága még nem szűnt meg.
Az I. rendű terhelt a kiszabott szabadságvesztés büntetést jelenleg is tölti, és miután a büntetés végrehajtása még nem fejeződött be, a felülvizsgálati eljárás törvényi feltételei fennállanak.
A Be. 423. § (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott esetben az elbíráláskor hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.
A 2012. évi C. törvény, azaz a jelenleg hatályos Btk. 2. § (1) bekezdése szerint a bűncselekményt az elkövetéskor hatályos büntető törvény szerint kell elbírálni, azonban a (2) bekezdésre figyelemmel az elbíráláskor hatályos új büntető törvényt kell alkalmazni, ha eszerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el.
Ebből következően a Kúriának egybe kell vetnie a terhelt terhére megállapított bűncselekmények elkövetésének idején hatályban volt anyagi jogi rendelkezéseket a jelenleg hatályosakkal, mégpedig az Alkotmánybíróság által megsemmisített, illetve alaptörvény-ellenesnek minősített jogszabályi rendelkezések figyelmen kívül hagyásával.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!