Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20918/2018/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:45. §, 2:52. §] Bírók: Hercsik Zita, Kepesné dr. Bekő Borbála, Kovács Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.918/2018/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Kummer Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Kummer Ákos ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Dr. Kovács Loránd Ügyvédi Iroda (címe ; ügyintéző: dr. Kovács Loránd ügyvéd) által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű és a dr. Tálosi Adrienn ügyvéd (címe) által képviselt II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2018. május 18. napján kelt 70.P.23.131/2017/25. számú ítélete ellen a felperes részéről 26. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezését helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. rendű alperesnek 15.000 (Tizenötezer) forint másodfokú perköltséget. Megállapítja, hogy a 15.000 (Tizenötezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság az ítéletében megállapította, hogy az I. rendű alperes megsértette a felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy az általa kiadott

- ... internetes sajtótermékben ...-án megjelent "..." című cikkben valótlanul állította, hogy a ... ...-i megemlékezésén a rendezvényt biztosító rendezők zsidóztak és cigányoztak a tüntetőkre;

- ... internetes sajtótermékben ...-án megjelent "..." című cikkben valótlanul állította, hogy a ... ...-i megemlékezésén zengett a "mocskos zsidók", illetve zsidóztak. Ezzel szemben a valóság az, hogy a tüntetésen ez a bekiabálás egy alkalommal egy-két tüntető részéről hangzott el.

Megállapította, hogy a II. rendű alperes megsértette a felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy az általa kiadott

- ... internetes sajtótermékben ...-án megjelent "..." című cikkben valótlanul állította, hogy a ... ...-i megemlékezésén lökdösődés, botrány volt.

Felhívta az alpereseket, hogy 15 napon belül a felpereshez külön-külön írt levélben fejezzék ki sajnálkozásukat a fenti jogsértésért.

Kötelezte az I. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 300.000 forintot és ennek ...-től a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, valamint 22.860 forint perköltséget.

Kötelezte a II. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 50.000 forintot és ennek ...-től a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, valamint 22.860 forint perköltséget.

A felperes keresetét ezt meghaladóan elutasította.

Kötelezte az I. rendű és a II. rendű alperest, hogy külön felhívásra fizessenek meg az államnak személyenként 28.800 forint le nem rótt illetéket, míg a fennmaradó 14.400 forint illeték az államot terheli.

Az elsőfokú bíróság a határozatát a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (későbbiekben: Ptk.) 2:42. § (2) bekezdésére, 2:44. §-ára, 2:45. § (2) bekezdésére, 2:51. § (1) bekezdés a) és c) pontjára, 2:52. § (1) és (3) bekezdésére, valamint a Legfelsőbb Bíróság PK 12. számú állásfoglalására alapította.

Az I. rendű alperes vonatkozásában arra volt figyelemmel, hogy két sajtótermékben, a ..., valamint a ... internetes médiában híresztelt cikkekben foglaltakkal is megsértette a felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát, a ... szerzett értesülések súlyosabb megfogalmazásával, továbbadásával. Kiemelte, hogy a másodközlőt is felelősség terheli a sérelmes tartalomért. Nem igazolta azt a hivatkozását sem az I. rendű alperes a ... sajtóterméket illetően, hogy módosította volna az utóbb szerzett értesülésekkel az általa közölteket.

A lefolytatott bizonyítás, főként tanú1, és más tanúk meghallgatása alapján kiemelte, hogy az az I. rendű alperesi közlés, miszerint a felperesi párt ünnepi rendezvényén "zsidóztak és cigányoztak" valótlan volt. A Ptk. 2:44. §-ára hivatkozással emelte ki, hogy a közéleti szereplőt sem lehet olyan valótlan, rá súlyosan sértő kijelentésekkel illetni, ami az általános társadalmi megítélését hátrányosan befolyásolja. Mindemellett a "zsidóztak" kifejezést nem pusztán tényállításnak, hanem értékítéletnek tekintette. Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy jóhírnevet sértő nem pusztán tényállítás, hanem vélemény, értékítélet is lehet.

Ítélete jogi indokolásában kifejtette, hogy a II. rendű alperes által kiadott ... internetes sajtótermék arról tudósított, hogy a felperesi rendezvényen botrány és lökdösődés volt, melynek alátámasztására a II. rendű alperes semmit nem adott elő. Ezeket az állításokat a meghallgatott tanú sem igazolta, így azok egyértelműen valótlanok. Azt a felperes sem vitatta, hogy a rendezvényen valóban megjelent egy ellentüntetőnek minősíthető csoport, akik különösebb atrocitás és rendőri beavatkozás nélkül távoztak a helyszínről. Mindezek tükrében rögzítette, hogy alkalmas egy párt negatív színben való feltüntetésére az az állítás, hogy az általa tartott ünnepi megemlékezés botrányos körülmények között zajlott.

Mindkét alperes vonatkozásában a Ptk. 2:51. § (1) bekezdés a) pontja alapján megállapította a jogsértést, és levélben történő elégtételadásra kötelezte az alpereseket, figyelemmel a Ptk. 2:51. § (1) bekezdés c) pontjában foglaltakra. Egyetértett azzal az állásponttal, hogy ítélettel megbánásra senki nem kötelezhető, azonban a sajnálkozást kifejező magánlevél éppen azt az elégtételadást fejezi ki, ami a személyiségi jogsértés megítélhető jogkövetkezménye.

Szintén mindkét alperes vonatkozásában részben megalapozottnak találta a felperesnek a jogsértés miatt előterjesztett, a Ptk. 2:52. §-ára alapított sérelemdíj iránti igényét. Osztotta azt a felperesi álláspontot, hogy a jogszabály hatályos szövege alapján a sérelemdíj megítélése nem mellőzhető abban az esetben, ha a bíróság a személyiségi jogi jogsértést megállapítja. Kifejtette, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének a bizonyítása nem szükséges, és annak megállapításához a bíróságnak nem kell a sértett oldalán bekövetkezett hátrányt kutatnia, illetve a sértettnek azt bizonyítania. A sérelemdíj, mint hatékony jogvédelmi eszköz mellőzésére nem talált okot.

Az I. rendű alperes részéről fizetendő sérelemdíj mértékének meghatározásánál annak tulajdonított jelentőséget, hogy a ... sajtótermékben teljesen megalapozatlan, durván valótlan tényállítást tett, míg a ... esetében némi valóságalapja volt a közlésnek, azonban a valóságtól az is teljes mértékben elrugaszkodó, a felperesre sérelmes tartalom volt. Súlyosan felróhatónak találta az I. rendű alperes esetében, hogy a társadalom széles rétegeinek negatív, rosszaló megítélését kiváltó "zsidózás, és cigányozás" közlésekor semmilyen forrás nem igazolta megfelelően az általuk híresztelteket, a valóságot pedig súlyosan eltorzítva közölték. Ugyanakkor azt is mérlegelte, hogy a tudósítások kapcsán a pártot egyéb igazolható hátrány nem érte, csupán a köztudomású sérelmeket vette figyelembe. A jogsértés súlyosan felróható voltát értékelve - az egyéb objektív szankciók, a megállapítás és az elégtételadás mellett - 300.000 forint sérelemdíj megállapítását látta indokoltnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!