Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2007.11.489 A vagyoni jog, illetve a kötelmi jog gyakorlásához fűződő jogosultságok megsértése személyiségvédelmet nem alapoz meg [Ptk. 75. §].

A jogerős ítélet az elsőfokú bíróság ítéletét - amely megállapította, hogy az alperes a felperes személyhez fűződő jogát megsértette, mert az önkormányzati rendeletében foglaltak ellenére nem kötött a felperessel bérleti szerződést, és az alperest 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítésben marasztalta - megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította, egyúttal kötelezte az állam javára 180 000 forint kereseti és fellebbezési illeték megfizetésére. A jogerős ítélet alapját képező tényállás értelmében a B. E. krt. M. III/51. sz. alatt lévő, társbérlet útján hasznosított önkormányzati lakás egyik bérlője 1987. óta a felperes. A lakást a felperes nyolctagú családjával együtt használta. A társbérlő 2002. december 13. napján elhalálozott, ezért a felperes és házastársa az alperes által alkotott 29/2000. (XII. 23.) önkormányzati rendelet 31. § (1) bekezdésére hivatkozva a megüresedett lakrész bérbeadását kérte. Az alperes önkormányzat Gazdasági Bizottsága a bérbeadáshoz azzal a feltétellel járult hozzá, ha a felperes és házastársa 1 786 000 forintot megfizet. Ettől a felperes és házastársa elzárkózott. Az alperes képviselőtestülete 2003. szeptember 4-én újabb határozatot hozott. Eszerint nem járul hozzá a bérbeadáshoz, a felperest és családját pedig a jelenlegi lakással megegyező szobaszámú és komfortfokozatú lakásba helyezi ki azzal, hogy a cserelakás felújítását vállalják. A felperes az alperes döntéseit kifogásolta és a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordult. A Hivatal felhívása azonban - mellyel a képviselő testületet a felperes ügyében hozott határozat és az önkormányzati rendelet közötti ellentmondás feloldására hívta fel, - eredménytelen maradt. Az ezt követően indult perben a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2005. október 27. napján jogerőre emelkedett ítéletével a felperes és az alperes között a megüresedett társbérleti lakrészre létrehozta a bérleti szerződést.

A felperes keresetében az alperes eljárása miatt a Ptk. 76. és 82. § alapján kért személyiségvédelmet, ezen belül nem vagyoni kártérítést is. A keresetnek részben helyt adó elsőfokú ítéletet a másodfokú bíróság megváltoztatta és a keresetet elutasította. A jogerős ítélet indokolásában kifejtette: a Ptk. 75. § (1) bekezdés, illetve a Ptk. 76. § rendelkezései a személyiséget védelemben részesítik minden ellene irányuló támadással szemben. A felperes sérelmét a bérleti szerződés létrejöttének elhúzódása, illetve az alperes szerződéskötéstől való elzárkózása okozta. Ezt a tényleges sérelmet a bíróság előzőekben ismertetett jogerős ítélete orvosolta. Miután arra vonatkozó adat nem merült fel, hogy az alperes a felperest másoktól megkülönböztetve zárkózott el a szerződéskötéstől, ezért az elsőfokú bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy az alperes az egyenlő bánásmód követelményét megsértve a felperest hátrányosan megkülönböztette. A felperes az eljárás során maga sem hivatkozott arra, hogy a bérleti szerződés megkötésének elmaradásán túl az alperes a személye ellen irányuló egyéb jogsértő magatartást is tanúsított. Az pedig, hogy a felperessel a bérleti szerződést csak hosszadalmas eljárást követően, és a bíróság határozata alapján kötötte meg, önmagában nem jelent hátrányos megkülönböztetést, nem sérti az egyenlő bánásmód követelményét. Jogsértés hiányában a felperes alaptalanul tartott igényt nem vagyoni kártérítésre.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet azért jogsértő, mert figyelmen kívül hagyta, hogy a Ptk. 75. § (1) bekezdés által védelmet élvez a személy "általános cselekvési szabadsága", az "önrendelkezési szabadság" és a "magánszférához való jog" is. Az alperes jogsértő magatartásával e jogai gyakorlásában akadályozta, amikor a saját önkormányzati rendelete előírásainak ellenszegülve mintegy három és fél évig hátráltatta őt abban, hogy a társbérleti lakrészt használatba vegye. Ezzel személyisége szabad kibontakozását csorbította, amelyet az eljárás során bizonyított is. A jogvita miatti bizonytalan helyzet idegfeszültséggel és időveszteséggel járt. A jelen eljárásban érvényesített igényét ezért nem teszi alaptalanná a bérleti szerződés létrehozása iránti perben eredményesen érvényesített követelése.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az egyenlő bánásmód követelményének megsértése, illetve a magánlakáshoz (magánszférához) való joga megsértése miatt a Ptk. 76. és 82. § alapján előterjesztett igényének elutasítását nem kifogásolta, ezért a jogerős ítéletnek ezzel kapcsolatos rendelkezéseit a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (2) bekezdés értelmében nem vizsgálta felül.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben írt indokok alapján nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!