Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.9.409 A jó erkölcsbe ütközik és ezért semmis az a házassági vagyonjogi szerzodés, amely az egyik házastárs csaknem teljes különvagyonát és a közös vagyon egészét valós ellentételezés nélkül a másik házastársnak juttatja [Ptk. 4. § (1) bek., 200. § (1) és (2) bek., Csjt. 1. § (3) bek., 27. § (2) bek., 31. § (5) bek.].

A felperes és az I. r. alperes 1992. június 22-tol élettársként élt együtt, majd 1993. április 9-én házasságot kötöttek, melybol gyermekük nem származott. A kiskorú II. r. alperes az I. r. alperes korábbi házasságából született gyermeke. A felperes és az I. r. alperes életközössége 1994 júniusában végleg megszakadt, majd a házasságukat a bíróság az 1995. június 10-én jogerore emelkedett részítéletével felbontotta. Az életközösség megszakadása elott, de már a házastársak közötti kapcsolat megromlása idején, 1993. október 19-én a felperes és az I. r. alperes dr. S. I. ügyvéd közremuködésével olyan tartalmú házastársi "vagyonjogi szerzodést" kötöttek, amelyben - többek között - megállapodtak abban, hogy a felperes a tulajdonát képezo és az édesapja haszonélvezeti jogával terhelt k.-i ingatlan 1/2 részét 300.000 forint értékben "ajándék címén" az I. r. alperes tulajdonába adja, továbbá, hogy a felperes és volt házastársa között folyamatban lévo perben a felperes részére megítélendo minden követelés, ingó és ingatlan vagyon, pénz, értékkiegyenlítés, ajándék jogcímén az I. r. alperest illeti. Rögzítették a felek a szegzodésben azt is, hogy az I. r. alperest illeti meg a felperes különvagyonából vásárolt parabolaantenna-rendszer annak tartozékaival együtt, valamint a színes tv és a fagyasztószekrény, tételesen felsorolták a felperest megilleto ingóságokat, majd a szerzodés jogcímét a fentiek elorebocsátása után ajándékozás helyett "házastársi vagyoni elszámolásra" módosították. Az I. r. alperes kötelezettséget vállalt arra, hogy a szerzodéssel neki juttatott vagyonmennyiség ellenében megfizeti a házasfelek P. T.-vel szemben fennálló 200.000 forintos magánkölcsön-tartozását, a Cs.-i takarékszövetkezettel szemben fennálló kb. 4000 forintos személyi kölcsöntartozását, valamint a N. S.-sel szemben fennálló kb. 8000 forintos vételártartozását és az említett tartozások járulékait, továbbá, hogy a fenti juttatásokra is figyelemmel végleges jelleggel lemond a javára megállapítható házastársi tartásdíjról a felperessel szemben.

Az I. r. alperes még a házastársi vagyonjogi szerzodés megkötése elott, az 1995. március 20. napján kelt ajándékozási szerzodéssel a kiskorú II. r. alperesnek adta a parabolaantenna-rendszert, a színes tévét és a fagyasztószekrényt. A házastársi vagyonjogi szerzodés alapján a k.-i ingatlan 1/2 részének a tulajdonjoga 1993. november 4-én került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba az I. r. alperes javára. Ezt követoen az 1993. december 18. napján kelt ajándékozási szerzodéssel az I. r. alperes az említett ingatlanilletoséget a kiskorú II. r. alperesre ruházta át a saját haszonélvezeti jogával terhelten.

A volt házasfelek az életközösség fennállása alatt különbözo összegu kölcsönöket vettek fel. P. T. cs.-i lakostól több mint 300.000 forintot kértek kölcsön, amelynek visszafizetésére az életközösség megszakadása elott nem került sor, ezért P. T. az igényét mindkét volt házasféllel szemben bíróság elott érvényesítette. A volt házasfelek közös adósságát képezte a K. J. m.-i lakossal szemben fennálló 20.000 forintos tartozás, amelybol a végleges különválást követoen az I. r. alperes 4000 forintot egyedül fizetett vissza, a tartozás ezt meghaladó része pedig változatlanul fennáll. A Cs.-i Takarékszövetkezettel szemben a volt házasfeleknek összesen 50.000 forint és kamata kölcsöntartozása állott fenn, amelybol 42.600 forintot együttesen fizettek vissza, a további 20.505 forintot pedig az I. r. alperes egyedül viselte. A Cs.-i OTP-fióktól 15.000 forint kölcsönt vettek fel együttesen, amelybol a felperes 9069 forintot, az I. r. alperes pedig 6660 forintot fizetett vissza. Az I. r. alperes tehát az említett három tartozásból összesen 31.165 forintot, a felperes pedig 9069 forintot egyedül teljesített.

Az elsofokú bíróság alaposnak találta a felperes annak megállapítására irányuló keresetét, hogy az I. r. alperessel 1993. október 19-én megkötött "házastársi vagyonjogi" szerzodése - annak a jó erkölcsbe ütközése miatt - semmis, az I. és II. r. alperesek között létrejött ajándékozási szerzodések pedig a jelen perben érintett ingatlanok és ingóságok vonatkozásában vele szemben hatálytalanok. A döntését azzal indokolta, hogy a rövid együttélés után megkötött házastársi vagyonjogi szerzodés a felperes részére egyoldalúan csak hátrányos kikötéseket tartalmaz, hiszen a felperes a különvagyoni ingatlanát és ingóságait, továbbá mindazon ingó és ingatlanvagyonát, amelyet az akkor még folyamatban lévo perbol kaphatott, az I. r. alperes tulajdonába adta, aki ennek fejében csak a bizonytalan kimenetelu házastársi tartásdíj iránti igényérol mondott le és egy - a jogosult irányában hatálytalan - tartozásátvállalást tett. A szerzodés tehát az I. r. alperest jelentos egyoldalú vagyoni elonyhöz juttatta, ami a felperesre nézve súlyosan méltánytalan helyzetet eredményez, miért is a szerzodés a jó erkölcsbe ütközik, és ezért semmis. Az I. r. alperes a semmis szerzodés alapján megszerzett ingatlanrészt rövid idon belül a II. r. alperesnek ajándékozta, amellyel nyilvánvalóan azt kívánta elérni, hogy a felperes kielégítési alapját elvonja arra az esetre, ha a felperes a szerzodéssel kapcsolatban igényt támasztana, míg az I. és II. r. alperesek között az ingóságokra vonatkozóan létrejött ajándékozási szerzodéssel az I. r. alperes olyan ingóságokat ruházott át, amelyek nem is képezték a tulajdonát, hiszen azokat a felperes a saját különvagyonaként vitte a házasságba a beutalás szándéka nélkül. Ebbol következoen az I. és II. r. alperesek között létrejött ingatlan- és ingó ajándékozási szerzodések a felperessel szemben hatálytalanok, ezért a felperes tulajdonát képezik mindazok az ingóságok, amelyek a korábbi házastársával fennállott házastársi közös vagyon megosztása során neki jutottak, valamint az a Maros-parti üdülo felépítmény is, amely a felperes és a korábbi házastársa között folyamatban volt perben hozott jogeros ítélet szerint a felperes különvagyona.

A volt házasfelek közös ingó vagyonának az értékét az elsofokú bíróság 109.700 forintban, a házastársi közös vagyonból a volt házasfeleket személyenként megilleto értéket pedig 54.850 forintban határozta meg. A házassági vagyonjogi szerzodés semmissége folytán a P. T.-vel szemben fennálló kölcsöntartozás nem kizárólag az I. r. alperest, hanem mindkét volt házasfelet fele-fele arányban terheli, annál is inkább, mert a tartozásátvállalás a kölcsönadó hozzájárulásának a hiányában vele szemben hatálytalan volt, és a kölcsönadó az igényét mindkét volt házasféllel szemben érvényesítette is. A Cs. Takarékszövetkezettel és az OTP-vel szemben fennálló kölcsöntartozás a volt házasfeleket az egymás közötti jogviszonyukban ugyancsak fele-fele arányban terhelte, ezért az I. r. alperes javára mutatkozó többlettörlesztés fele részét a felperes terhére számolta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!