Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.9.308 Ha a versenytilalmi kikötést vállaló munkavállaló részére a megállapodás ellenszolgáltatást nem állapított meg, továbbá az ilyen munkahelyen való elhelyezkedés lehetőségét nem tudta bizonyítani, a munkavállalót ellenszolgáltatás nem illeti meg [Mt. 13. § (2) bek.].

A felperes keresetében az alperes rendkívüli felmondása jogellenessége jogkövetkezményeinek alkalmazását, prémium, valamint versenytilalmi megállapodás teljesítése alapján hathavi átlagkereset megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest időarányos prémium és kamata megfizetésére, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság megalapozottnak találta az alperes rendkívüli felmondását. A felülvizsgálati eljárás tárgyát képező versenytilalmi megállapodás tekintetében megállapította, hogy az 1994. szeptember 26-án megkötött megállapodás érvénytelen, mivel ellenértéket nem tartalmazott. A Ptk. 237. § (2) bekezdésében előírtak alkalmazására azért nem látott lehetőséget, mivel a felperesnek erre vonatkozóan nem volt kereseti kérelme. Az Mt. 174. §-ára alapított kártérítési igényt pedig amiatt utasította el, mert a bizonyítékok alapján úgy ítélte meg, hogy a tilalmi időszak hat hónapja alatt a felperes elhelyezkedése elmaradásának egyértelműen nem a megállapodás képezte az akadályát.

A felperes a rendkívüli felmondással és a versenytilalmi megállapodással összefüggő keresete elutasítása tekintetében élt fellebbezéssel. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett a elsőfokú bíróság jogi érvelésével, és kiemelte, hogy a felperes csak a fellebbezésében kérte az érvénytelenség megállapítását, ennek elbírálása azonban a Pp. 247. §-ában szabályozott keresetváltoztatás tilalmába ütközött. Rámutatott még, hogy a felperes által sérelmezett együttműködési kötelezettség megsértésével összefüggésben a felperes kára nem abban állt, miszerint elesett a megállapodásban ki sem kötött ellenértéktől, hanem abban, hogy megfelelő tájékoztatás hiányában korlátozás nélkül elhelyezkedhetett volna az adott szakmai körben. E tekintetben azonban a munkaügyi bíróság a bizonyítási eljárást lefolytatta, és megalapozottan állapította meg az okozati összefüggés hiányát.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletnek a versenytilalmi megállapodás alapján járó összeg megfizetését elutasító rendelkezése hatályon kívül helyezését, és ebben a körben a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Elsődlegesen a Ptk. 237. §-ának megsértésére és az ezzel összefüggő bírói gyakorlattal ellentétes jogerős ítéleti érvelésre hivatkozott. Álláspontjának lényege szerint mivel a semmisséget a bíróság állapította meg, hivatalból köteles volt rendezni a felek jogviszonyát, és rendelkezni kellett volna az ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás visszatérítéséről. Az érvénytelenségi ok ugyanis nem volt kiküszöbölhető, de az értékbeli restitúciót a bíróság köteles alkalmazni, amit az átlagkereset figyelembevételével kamattal kell megállapítani. Igénye alátámasztásaként a XXXII. Polgári Elvi Döntésre is hivatkozott, arra is tekintettel, hogy az alperes a felperes szolgáltatását elfogadta. A felperes további érvelése szerint a keresethez kötöttség nem jelenti egyúttal a jogcímhez kötöttséget is, ezért a megfelelő kereseti kérelem hiányában történt elutasítás megalapozatlan. A felperes a kártérítés jogcímén előterjesztett kereset elutasítása körében a Ptk. 277. § (4) és (5) bekezdése, a 339. § (1) bekezdése, valamint az Mt. 174. §-a megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint az alperes az együttműködési kötelezettséget megszegte, ami megalapozza a szerződésen kívüli károkozás megállapítását. Az együttműködési kötelezettség az Mt. 3. § (3) bekezdés alapján is terhelte az alperest, és e magatartással kárt okozott. Mindezek miatt tévesnek minősítette a kár bizonyítottsága hiányáról levont első- és másodfokú ítéleti következtetést.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!