Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/2020. (II. 21.) BVOP utasítás

a büntetés-végrehajtási szervezetben működtetett fegyveres biztonsági őrségről

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján - figyelemmel a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvényben, a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvényben, valamint a fegyveres biztonsági őrség Működési és Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 27/1998. (VI. 10.) BM rendeletben foglaltakra - a büntetés-végrehajtási szervezetben működtetett fegyveres biztonsági őrségről az alábbi utasítást adom ki:

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára (a továbbiakban: BVOP), a büntetésvégrehajtási intézetekre, intézményekre (a továbbiakban: bv. intézet), a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságokra (a továbbiakban együtt: bv. szerv) terjed ki.

2. A fegyveres biztonsági őrség (a továbbiakban: FBŐ) létrehozását, a már működő FBŐ határozatának bármely okból történő módosítását a bv. szerv vezetője az agglomerációs központ parancsnoka útján, a BVOP esetében a Biztonsági Szolgálat vezetője az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese részére felterjesztett, indokolással ellátott előterjesztésben kezdeményezi, mely tartalmazza az FBŐ tervezett létszámát, a felállítási helyek számát, valamint az őrségutasítás és az őrutasítások tervezetét.[1]

3. Az FBŐ létesítését az Országos Rendőr-főkapitányság határozattal engedélyezi. A kérelmet a kezdeményező bv. szerv megkeresése alapján a BVOP Biztonsági Szolgálata készíti elő. Az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese a kérelmet és az őrségutasítás, illetve őrutasítások tervezetét az őrzési tevékenység megkezdése előtt legalább 30 nappal felterjeszti a rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes részére.

4. Az FBŐ működése felett a rendészeti felügyeletet az Országos Rendőr-főkapitányság irányítása mellett az illetékes vármegyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok, a szakmai felügyeletet az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese, a működés szakmai irányítását a BVOP Biztonsági Szolgálata végzi.[2]

II. FEJEZET

AZ FBŐ IRÁNYÍTÁSA ÉS SZERVEZETE

5. Az FBŐ tevékenységének irányítását

a) a fegyveres biztonsági őrség Működési és Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 27/1998. (VI. 10.) BM rendelet Melléklete (a továbbiakban: MSZSZ.) 6. § a), d) és g) pontjaiban megjelölt feladatok tekintetében az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese,

b) az MSZSZ 6. § e), h)-j) és l) pontjaiban meghatározott feladatok tekintetében a BVOP Biztonsági Főosztály vezetője,

c) az MSZSZ 6. § b)-c), f) és k) pontjai tekintetében a BVOP vonatkozásában az őrségparancsok, a bv. szerv vonatkozásában az őrségparancsnok-helyettesi feladatokat ellátó személyi állományi tag (a továbbiakban: őrségparancsnok-helyettes)

végzi.

1. Az őrségparancsnok

6. Az őrségparancsnok a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó munkavállaló, aki felett a munkáltatói jogokat az országos parancsnok gyakorolja, szolgálatát a BVOP Biztonsági Szolgálatán teljesíti.

7. Az őrségparancsnok elöljárója az FBŐ teljes személyi állományának, továbbá kizárólag az FBŐ-vel kapcsolatos feladatok vonatkozásában az őrségparancsnok-helyetteseknek.

8. Az őrségparancsnok látja el a BVOP-n szolgálatot teljesítő fegyveres biztonsági őrök irányítását.

9. Az őrségparancsnok helyettesítését akadályoztatása esetén a Biztonsági Szolgálat vezetője által kijelölt személy látja el.

2. Az őrségparancsnok-helyettes

10. A bv. szerv személyi állományába tartozó őrségparancsnok-helyettes látja el az FBŐ tevékenységének koordinálásával, szakmai irányításával és ellenőrzésével kapcsolatos őrségparancsnoki feladatokat.

11. Az őrségparancsnok-helyettes elöljárója a fegyveres biztonsági őri állománynak és az őrparancsnoki feladatot ellátó személyi állományi tagoknak (a továbbiakban: őrparancsnok).

12. Az őrségparancsnok-helyettesi feladatokat a bv. szerv vonatkozásában az FBŐ-vel őrzésre kijelölt objektumok Biztonsági Alosztályainak vezetői, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központjában (a továbbiakban: BVOTRK) a Szakmai Képzési és Pszichológiai Osztály vezetője látják el, melyeket a munkaköri leírásaikban rögzíteni kell. A szakirányítási tevékenység zavartalan ellátása érdekében az őrségparancsnok-helyettes személyében bekövetkezett változásról a BVOP FBŐ őrségparancsnokát az érintett bv. szerv vezetője az agglomerációs központ parancsnoka útján a változás után legkésőbb 3 munkanapon belül írásban tájékoztatja.[3]

3. Az őrparancsnok

13. Az őrparancsnok látja el az FBŐ tevékenységének napi szintű feladatait, eligazítja, ellenőrzi, beszámoltatja a szolgálatban lévő fegyveres biztonsági őröket.

14. Az őrparancsnok a BVOP-n a főügyeletes, a bv. szerveknél a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet (a továbbiakban: büntetés-végrehajtási intézetek) kivételével a szolgálatban lévő biztonsági tiszt. A büntetés-végrehajtási intézetekben másodfokú őrség működik, és az őrparancsnoki feladatokat az őrség személyi állományából kinevezett őrparancsnokok kötelesek ellátni. Amennyiben a büntetés-végrehajtási intézetekben bármely okból nincs az őrség személyi állományából kinevezett őrparancsnok, akkor az őrparancsnoki feladatokat a szolgálatban lévő biztonsági tisztek kötelesek ellátni.[4]

4. A fegyveres biztonsági őr

15. A fegyveres biztonsági őr a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény és az MSZSZ előírásai szerint szolgálati lőfegyverrel és meghatározott kényszerítő eszközökkel őrzési feladatot ellátó személy. A fegyveres biztonsági őr a bv. szerv Mt. hatálya alá tartozó munkavállalója.

16. A fegyveres biztonsági őr részére a bv. szerv munkavállalói igazolványt vagy állandó belépési engedélyt állít ki, mely a büntetés-végrehajtási szervezethez tartozást igazolja. A munkavégzéshez szükséges képesítés megszerzését követően az MSZSZ 33. § (1) bekezdésében meghatározott FBŐ szolgálati igazolványt és a 34. § (1) bekezdésében meghatározott szolgálati jelvényt minden bv. szerv az MSZSZ 35. § (1) és (2) bekezdésére tekintettel önállóan és saját költségére a területileg illetékes vármegyei (budapesti) rendőr-főkapitányságtól köteles igényelni. Az igénylést, valamint a kapott FBŐ szolgálati igazolványok és szolgálati jelvények nyilvántartását, kiadását, visszavételét a bv. szerv Személyügyi és Szociális Osztálya végzi. A fegyveres biztonsági őr munkaviszonyának megszűnésekor az FBŐ szolgálati igazolványt és szolgálati jelvényt be kell vonni, és a szolgálati igazolványt a területileg illetékes vármegyei (budapesti) rendőr-főkapitányságnak a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény 7. § (4) bekezdése szerinti határozattal történő visszavonás céljából meg kell küldeni. A bevont szolgálati jelvényt a Személyügyi és Szociális Osztály tárolja az új fegyveres biztonsági őrnek való kiadásáig.[5]

17. A fegyveres biztonsági őr elöljárója[6]

a) az országos parancsnok;

b) az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese;

c) a BVOP Biztonsági Szolgálat vezetője;

d) a BVOP Biztonsági Főosztály vezetője;

e) az őrségparancsnok és helyettesítésére kijelölt személy;

f) az adott agglomerációs központ parancsnoka;

g) az adott bv. szerv vezetője;

h) az adott bv. szerv őrségparancsnok-helyettese;

i) az adott bv. szerv őrparancsnoka.

III. FEJEZET

A SZOLGÁLAT TERVEZÉSE ÉS SZERVEZÉSE

18. Az FBŐ tagjainak munkavégzését úgy kell szervezni, hogy a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvényben részükre meghatározott feladatok ellátásához hivatali, valamint azon kívüli időszakban megfelelő létszámban rendelkezésre álljanak.

19. A fegyveres biztonsági őr szolgálatellátását, a követelményeket és a feladatokat őrutasításban kell részletesen rögzíteni.

20. A fegyveres biztonsági őr havi és napi tevékenységének tervezését és a végrehajtás tényét a RobotZsaru szolgálatvezénylési modulban rögzíteni kell.

21. A biztonsági szakterület napi szolgálatszervezési okmányában a napi szolgálati feladatok ellátására beosztott fegyveres biztonsági őröket a hivatásos állománytól elkülönülten kell jelölni.

22. A fegyveres biztonsági őrök szolgálatának tervezéséért és szervezéséért a BVOP-n az őrségparancsnok, a bv. szervnél az őrségparancsnok-helyettes felelős.

23. Az őrségparancsnok és az őrségparancsnok-helyettes a szolgálattervezést tárgyhónapot megelőzően egy héttel korábban egy hónapra előre elkészíti, amit az őrségparancsnok-helyettes a bv. szerv vezetőjének, az őrségparancsnok a Biztonsági Szolgálat vezetőjének terjeszt fel jóváhagyásra.[7]

24. A bv. szerv vezetője által jóváhagyott szolgálattervezést az őrségparancsnok-helyettes a Biztonsági Szolgálat vezetője részére - az általa meghatározott módon - a 23. pontban meghatározott határidőig köteles megküldeni.[8]

24/A. A bv. szerv vezetője által jóváhagyott szolgálattervezést az Mt. 97. § (4) bekezdésében foglaltak szerint a személyi állomány tagjával közölni kell.[9]

25. A szolgálat tervezésekor ütemezni kell a szabadnapok, illetve az évi szabadságok kiadását. A tervezés elkészítésekor figyelembe kell venni a fegyveres biztonsági őrök éves szabadságtervét. A szolgálattervezésben egy hónapra előre kell tervezni a pihenőnapokat, illetve szabadságokat.

26. A szolgálattervezés módosítására - amennyiben szükséges és indokolt - a BVOP-n az őrségparancsnok, a bv. szervnél az őrségparancsnok-helyettes jogosult.

27. A fegyveres biztonsági őr napi munkaidejébe beszámít

a) az őrszolgálatban töltött idő;

b) a munkaközi szünet;

c) az eligazítás és beszámoltatás ideje;

d) az eligazítás helyéről a felállítás helyére, illetve az onnan a beszámoltatás helyére történő kivonulási és bevonulási idő;

e) a szolgálatellátással összefüggésben a hatóság vagy a bíróság előtti megjelenés ideje idézés esetén;

f) a továbbképzésen, lövészeten töltött idő.

28. A fegyveres biztonsági őr rendkívüli szolgálatteljesítésre történő berendelési lehetőségeit az egyéni munkaszerződésben kell rögzíteni.

29. A fegyveres biztonsági őrt a rendes munkaidőre járó munkabérén felül megillető bérpótlékok számítása érdekében a rendkívüli munkaidő nyilvántartása, elszámolása a munkavállalói állomány részére elnevezésű nyilvántartást (Melléklet) kell vezetni.

IV. FEJEZET

KÖZVETLEN SZOLGÁLATIRÁNYÍTÁSI FELADATOK

5. Az eligazítás

30. A fegyveres biztonsági őr részére az őrparancsnok minden szolgálatba lépés előtt eligazítást tart, amelynek során a biztonságos szolgálatellátáshoz szükséges minden információt, adatot tudomására hoz.

31. Az őrparancsnok az eligazítás kezdetén ellenőrzi, hogy valamennyi eligazításra kötelezett fegyveres biztonsági őr megjelent, ellenőrzi továbbá ruházatukat és szolgálatra való alkalmasságukat.

32. Hiányos felszereléssel, ápolatlan, nem megfelelő vagy a biztonságos szolgálatellátást veszélyeztető állapotban és ruházatban megjelenő fegyveres biztonsági őr szolgálatot nem láthat el.

33. Az őrparancsnok a fegyveres biztonsági őrök felkészültségét az eligazítás alkalmával szúrópróbaszerűen köteles ellenőrizni.

34. Az őrparancsnok gondoskodik a fegyveres biztonsági őr szolgálati jelvénye, fegyvere, lőszere és felszerelése szolgálatba lépéskor történő kiadásáról és a szolgálat befejeztével történő bevonásáról.

6. A szolgálatellátás ellenőrzése

35. Az FBŐ, illetve a fegyveres biztonsági őr ellenőrzésére

a) a 17. pontban meghatározott elöljárók;

b) a rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes vagy a területileg illetékes vármegyei (budapesti) rendőrfőkapitány által kiadott nyílt paranccsal, megbízólevéllel rendelkező személyek; továbbá[10]

c) elöljáró jelenlétében vagy az FBŐ ellenőrzésére irányuló nyílt parancs, megbízólevél birtokában a felügyeletet, irányítást gyakorló szerv tagjai

jogosultak.

36. Az FBŐ-t az őrségparancsnok-helyettes havonta előre elkészített és a bv. szerv vezetője által jóváhagyott ellenőrzési terv alapján köteles ellenőrizni.

37. A fegyveres biztonsági őr köteles meggyőződni arról, hogy az ellenőrzést az arra jogosult személy végzi-e.

38. A fegyveres biztonsági őr ellenőrzés során az ellenőrzésre jogosultnál köteles jelentkezni, jelentést tenni a feladatáról, szolgálat közbeni tapasztalatairól, intézkedéseiről, válaszolni a feltett kérdésekre, bemutatni a szolgálati okmányait.

39. Amennyiben a fegyveres biztonsági őrt arra nem jogosult személy kívánja ellenőrizni, úgy a szolgálatra vonatkozó jelentést, válaszadást köteles megtagadni, és erről soron kívül jelentést tenni az őrparancsnoknak.

40. A 35. pont b) és c) alpontjában meghatározott ellenőrzésre jogosult személyek ellenőrzési tapasztalataiknak a helyszínen írásban történő rögzítése lehetősége érdekében az FBŐ rendelkezésére kell bocsátani az MSZSZ 71. § (2) bekezdés d) pontja alapján a területi rendőri szerv által biztosított ellenőrzési naplót. A 17. pont a)-d) és f)-i) alpontjában meghatározott elöljárók az ellenőrzés tényét és tapasztalatait az elektronikus szolgálati naplójukban jegyzik fel. Az őrségparancsnok és helyettesítésére kijelölt személy az ellenőrzés tényét és tapasztalatait az FBŐ részére rendszeresített Szolgálati Napló 7. számú rovatába jegyzi be.[11]

41. Az ellenőrzések során feltárt hiányosságokat és az azzal kapcsolatban tett intézkedéseket a bv. szerv őrségparancsnok-helyettese havonta elemzi és értékeli, az arról készített jelentést minden hónap 15-éig felterjeszti a BVOP Biztonsági Szolgálat vezetőjének.[12]

V. FEJEZET

A FEGYVERES BIZTONSÁGI ŐR KÉPZÉSE ÉS OKTATÁSA

42. Az FBŐ feladatainak végrehajtásához az MSZSZ 73-76. §-ában előírt képzési, felkészülési és vizsgakövetelmények szerinti eredményes hatósági szakmai vizsga, a rendvédelmi szervek működésének legalább alapszintű ismerete, továbbá a megfelelő szakmai kompetenciák megszerzése érdekében a fegyveres biztonsági őrt a BVOTRK belső szaktanfolyami alapfokú szakképzési rendszerben képzi.[13]

43. A BVOTRK az MSZSZ 74. §-a szerinti szakmai vizsgát a bv. szerv székhelye, összevont képzés esetén a képzés helye szerint illetékes vármegyei (budapesti) rendőr-főkapitányság bevonásával szervezi meg.[14]

44. A BVOTRK igazgatója a tervezett vizsgaidőpontokról a vizsgákat megelőzően legalább egy héttel tájékoztatja a BVOP Biztonsági Szolgálat vezetőjét.

45. A BVOTRK által szervezett hatósági szakmai vizsgán a BVOP-t az őrségparancsnok, akadályoztatása esetén az általa kijelölt személy képviseli.[15]

46. A képzés során lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a fegyveres biztonsági őr megismerje a büntetés-végrehajtási szervezet alapvető tevékenységét, az objektumőrzésre vonatkozó feladatokat, valamint az FBŐ-re vonatkozó, működést és belső rendet szabályozó alapvető jogszabályokat, közjogi szervezetszabályozó eszközöket és belső normákat.

47. A bv. szervnek a fegyveres biztonsági őr szolgálatra való alkalmasságának ellenőrzése céljából évente az MSZSZ 18. § (1) bekezdés a) pontja szerinti lőkészség ellenőrzést kell szervezni az MSZSZ 74. § (5) bekezdés b) pontja szerinti lövészet végrehajtásával. A lőgyakorlatot az MSZSZ 18. § (1) bekezdése, a vizsgakövetelményeket az MSZSZ 74. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint kell végrehajtani. A lőgyakorlat tervezett időpontját a végrehajtása előtt 30 nappal a BVOP Biztonsági Szolgálata vezetőjének az RZS rendszerben fel kell terjeszteni. A lőgyakorlatot a szolgálatellátáshoz a fegyveres biztonsági őr részére rendszeresített egyéni lőfegyverrel kell végrehajtani. A lőgyakorlat értékelését az MSZSZ 75. § (2) bekezdés második francia bekezdése szerint, a végrehajtását, valamint eredményét értékelő lapon, továbbá haladási naplóban is rögzíteni kell, és a BVOP Biztonsági Szolgálata vezetőjének a lőgyakorlat végrehajtása után 15 napon belül fel kell terjeszteni. A lőgyakorlatok tervezéséért, szervezéséért, a tervezett időpont jelentéséért, az MSZSZ 74. § (5) bekezdés b) pontjában meghatározottak biztosításáért, végrehajtásáért és az eredmények jelentéséért a bv. szerv vezetője felelős.[16]

48. A bv. szervnek a fegyveres biztonsági őr részére szükséges szinten tartó elméleti ismeretek oktatását a BVOP Biztonsági Szolgálatának vezetője által jóváhagyott éves Képzési Tervben meghatározottak szerint kell végrehajtani, melynek megtörténtét haladási naplóban kell dokumentálni. A bv. szerv a fegyveres biztonsági őr szolgálatra való alkalmasságának ellenőrzése céljából kétévente az MSZSZ 18. § (1) bekezdés b) pontja szerinti elméleti ismeretszint ellenőrzést szervez az MSZSZ 74. § (1) bekezdése szerint, az MSZSZ 74. § (4) bekezdésében szereplő feladatlap kitöltésével. Az elméleti ismeretszint ellenőrzés tervezésére, szervezésére, a tervezett időpont jelentésére, továbbá az ismeretszint ellenőrzés végrehajtására, dokumentálására és a végrehajtás jelentésére a 47. pontban meghatározottak irányadóak, amelyért a bv. szerv vezetője felelős.[17]

VI. FEJEZET

AZ FBŐ RUHÁZATA, FELSZERELÉSE ÉS FEGYVERZETE

49. Az FBŐ részére a rendszeresített formaruházaton állományjelzésként a "Büntetés-végrehajtás Fegyveres Biztonsági Őrség" felirat szerepel. Rendfokozati jelzés viselése nem megengedett.[18]

50. Az FBŐ ruházati normáját, illetve a tervezett viselési idejét a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka állapítja meg.

51. A fegyveres biztonsági őr formaruházatát a bv. szervezet központi ellátás keretében biztosítja a bv. szerv által felterjesztett igény alapján.

52. A fegyveres biztonsági őr a formaruhát a szolgálatellátás, illetve a képzések során köteles viselni.

53. A fegyveres biztonsági őr karjelvénye formaruházatának részét képezi, melyet a bal felkaron, a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos személyi állománya részére rendszeresített karjelvénnyel megegyező helyen kell a felsőruházaton elhelyezni.

54. A fegyveres biztonsági őr ruházattal történő ellátását első alkalommal a rendszeresítési és beszerzési eljárások lefolytatását követően a BVOP Műszaki és Ellátási Főosztály végzi. A ruházat állapotának felülvizsgálata az éves ruhaszemlék során a hivatásos állomány ruházati szemléjével egy időben történik. A viselési időn túl, ha a ruházat állapota még megfelel a szolgálat ellátására, nem szükséges azt pótolni, ellenkező esetben a bv. szerv gondoskodik a ruházat cseréjéről. Amennyiben a viselési idő lejárta előtt a fegyveres biztonsági őr hibájából az öltözet megrongálódik, a bv. szerv gondoskodik annak pótlásáról a fegyveres biztonsági őr költségére. Amennyiben a fegyveres biztonsági őr formaruházata önhibáján kívül vált használhatatlanná, a bv. szerv saját költségére haladéktalanul gondoskodik annak pótlásáról.[19]

55. A fegyveres biztonsági őr fegyverzeti szakanyaggal és EDR készülékkel történő ellátása a bv. szerv feladata. A fegyveres biztonsági őr részére egyéni felszerelésként bilincset, könnygázsprayt, gumibotot és lőfegyver kényszerítő eszközt kell biztosítani. A fegyveres biztonsági őr részére a bv. szervezetnél rendszeresített lőfegyverek közül kizárólag maroklőfegyver biztosítható.[20]

56. A fegyveres biztonsági őr a számára kiadott fegyverzeti szakanyagok és EDR készülék állapotának megóvásáért kártérítési felelősséggel tartozik.

57. Az FBŐ rendszeresített létszámának megfelelő fegyver- és lőszerkészletet, felszerelést (rendőrbot, vegyi eszköz, patentbilincs), valamint a meglévő létszámnak megfelelő szolgálati jelvényt a fegyverszobában, a személyi felszerelésként kiadott fegyvereket névre szólóan megjelölve, a többi fegyvertől elkülönített fegyvertámlán vagy fegyverszekrényben kell tárolni, a rendszeresített fegyverek sorozatszámát az őrségutasításban fel kell tüntetni.[21]

VII. FEJEZET

JELENTÉSI ÉS ADATSZOLGÁLTATÁSI REND

58. Az FBŐ létszámáról, annak változásáról minden hónap 5-éig a bv. szerv vezetője és az őrségparancsnok írásban tájékoztatja a BVOP Biztonsági Szolgálat vezetőjét.

59. Az MSZSZ 16. függeléke szerinti évi összefoglaló jelentést a bv. szerv vezetője az őrzésre rendelt objektumonként köteles elkészíttetni, és a tervezetet előzetes véleményezésre az agglomerációs központ parancsnoka útján a BVOP Biztonsági Szolgálat vezetőjének minden év január 5-éig felterjeszteni, majd annak véleményezését követően a felügyeletet ellátó vármegyei (budapesti) rendőr-főkapitányságnak január 15-ig megküldeni.[22]

VIII. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

60. A bv. szervek vezetői az ügyrendeket, őr- és szolgálati utasításokat az utasítás hatálybalépését követő 60 napon belül kötelesek felülvizsgálni.

61. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

62.[23]

Dr. Tóth Tamás bv. vezérőrnagy s. k.,

országos parancsnok

Melléklet az 1/2020. (II. 21.) BVOP utasításhoz

A rendkívüli munkaidő nyilvántartása, elszámolása a munkavállalói állomány részére

Név:Adószám:
Havi
kötelező
óraszám
Előző hónapról
áthozott
rendkívüli
munkaidő
(óra)
Az adott
hónapban
ténylegesen
ledolgozott
munkaidő
(óra)
Adott havi
rendkívüli
munkaidő
Adott havi rendkívüli munkaidő
miatt keletkezett bérpótlék (óra)
Szabadidő
kiadásával
kompenzált
rendkívüli
munkaidő
(óra)
Díjazásra leadott idő (óra)Következő hónapra
beszámítandó
szabadidő
(óra)
Rendkívüli
munkaidő
kifizetése
Bérpótlék megváltása díjazásbanVasárnapi pótlékműszakpótlék
(18h - 6h)
rendszeresen változó
munkakezdés esetén
éjszakai pótlék
(22h - 6h)
50%100%100%50%100%50%30%15%
(1)(2)(3)(4)(5a)(5b)(6)(7a)(7b)(7c)(7d)(7e)(7f)(8)
Munkarend
szerint
(2) = előző hó
(8)
Teljesített
munkaidő-
beosztás alapján
(4) =
(3) + (6) - (1)
(4) = (5a) + (5b)
Teljesített
rendkívüli
munkaidő
hétköznap
Teljesített
rendkívüli
munkaidő
pihenő és
munkaszüneti
nap
Szabadidő
megváltás
dokumentuma
alapján
(7a) = (4)Rendkívüli
munkavégzést
elrendelő lap
alapján
Rendkívüli
munkavégzést
elrendelő lap alapján
Mt. 140. §-a alapjánMt. 141. §
(1) bekezdése alapján
Mt. 142. §-a alapján(8) = (2) + (5a) + (5b)
- (6) - (7b) - (7c)
Január
Február
Március
I. negyedév00000000000
Április
Május
Június
II. negyedév00000000000
Július
Augusztus
Szeptember
III. negyedév00000000000
Október
November
December
IV. negyedév00000000000
20.... év
összesen (óra)
00000000000

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 1. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[2] Módosította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 16. pont a) alpontja. Hatályos 2023.02.01.

[3] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 2. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[4] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 3. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[5] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 4. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[6] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 5. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[7] Megállapította a 43/2023. (X. 19.) BVOP utasítás 1. pontja. Hatályos 2023.10.27.

[8] Megállapította a 43/2023. (X. 19.) BVOP utasítás 2. pontja. Hatályos 2023.10.27.

[9] Beiktatta a 43/2023. (X. 19.) BVOP utasítás 3. pontja. Hatályos 2023.10.27.

[10] Módosította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 16. pont c) alpontja. Hatályos 2023.02.01.

[11] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 6. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[12] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 7. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[13] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 8. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[14] Módosította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 16. pont d) alpontja. Hatályos 2023.02.01.

[15] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 9. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[16] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 10. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[17] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 11. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[18] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 12. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[19] Módosította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 16. pont e) alpontja. Hatályos 2023.02.01.

[20] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 13. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[21] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 14. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[22] Megállapította a 8/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 15. pontja. Hatályos 2023.02.01.

[23] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

Tartalomjegyzék