Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék Pf.22534/2008/4. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Ébner Vilmos, Faragó Éva, Farkas Istvánné

Kapcsolódó határozatok:

Sárbogárdi Járásbíróság P.20248/2007/27., *Székesfehérvári Törvényszék Pf.22534/2008/4.*, Kúria Pfv.21033/2009/4.

***********

Fejér Megyei Bíróság, mind másodfokú bíróság

1.Pf.22.534/2008/4. szám

a magyar köztársaság nevében!

A Fejér megyei bíróság, mint másodfokú bíróság a Dr. Kiss János ügyvéd által képviselt I.rendű és II.rendű felperesnek, - a Dr. Szabadkai Tamás ügyvéd által képviselt alperes ellen 3.779.276,-Ft és járulékai kártérítés megfizetése iránt indított perében a Sárbogárdi Városi Bíróság 2.P.20.248/2007/27. számú ítélete ellen a felperesek által 28. és 29. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

Az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 15 nap alatt 45.000,- (Negyvenötezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy a felperesek a ........Természetvédelmi terület melletti ingatlanon földhasználók, amelyen 2006. decemberében, az őszi vetésű búzában, körülbelül 56 hektár területen liba által okozott károsodást tapasztaltak. A felperesek területén a megelőző években is történt hasonló károsítás.

A tavak területe az úgynevezett Ramsari-egyezményhez tartozik, különleges madárvédelmi területnek minősül. A vadászható vadfajok esetében az alperes vadászatot folytatott, míg a védett állatok kártételének megelőzésével kapcsolatos lehetőségekről tájékoztatást adott a felperesnek. A felperesek a természetvédelmi hatóságot nem keresték meg, a védelem alatt álló nyári lúd riasztásának engedélyezését nem kérték, azonban saját hatáskörben próbálták azokat riasztani a felállított riasztótáblákkal és riasztóágyú működtetésével.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a kereset azért volt alaptalan mert, a vad védelméről a vadgazdálkodásról való, mint a vadászatról szóló 1996. évi L. tv. (Vtv.) 75.§ (1-2.) bekezdése taxatív felsorolást tartalmaz a tekintetben, hogy a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban mely vad által okozott károk megtérítésére köteles a vadászati jog jogosultja. Márpedig ezen taxatív felsorolásban az egyébként a vadászati törvény végrehajtási rendelete alapján apróvadnak minősülő vetési lúd, valamint nagylilik nem szerepel.

A felperesnek a Ptk. 339. §-ára alapított másodlagos keresetével kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felperes a per eldöntéséhez szükséges tényeket a Pp. 164. § (1) bekezdésében foglalt bizonyítási kötelezettsége és terhe ellenére nem bizonyította . Így nem bizonyította azt, hogy melyik lúdfajta okozta a kárt, csupán az volt megállapítható, hogy rágási kár következett be a veteményben, mely a szakértői vélemény alapján bármilyen károsításra utalhatott.

Álláspontja szerint a Vadászati törvény 75-77. §-ában megjelölt kármegelőzési kötelezettség a vadkárra, a vadászati kárra, illetve a vad elpusztításával okozott kárra vonatkozik. Ugyanakkor az is megállapítható volt, hogy a felperes a kár megelőzése végett a természetvédelemről szóló törvény előírásai ellenére nem kezdeményezte a védett állat riasztását, bár erről tudomással bírt. Az alperes a vadászható vadfaj esetén vadászati jogosultságával élt. Mindezekre figyelemmel az alperesi oldalon sem a jogellenes tevékenységet, sem a magatartás és kár közötti okozati összefüggést nem látta megállapíthatónak.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperesek nyújtottak be fellebbezést, melyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását az alperes módosított kereseti kérelemnek megfelelő marasztalását kérték.

Fellebbezésükben arra hivatkoztak, hogy az elsőfokú bíróság nem törekedett a tényállás teljes tisztázására, iratellenes megállapításokat tett. Bizonyítási indítványuk ellenére nem tisztázta azt, hogy a területen az egyedszámlálás adatai alapján megállapítható lúdfajok vegyes állományban, fajonként nem elkülönülve, azonos táplálkozási szokásokkal rendelkeznek-e, így azok együttesen károsítottak-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!