A Gazdasági Versenyhivatal 120/2006/22 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Pannon GSM Távközlési Zrt.
Vj-120/2006/22
Ügyszám: Vj-120/2006/22 .
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Pannon GSM Távközlési Zrt. (Budaörs) eljárás alá vont vállalkozás ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása tárgyában indult eljárás során, nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont 2006. május 2-a és 28-a között a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított a "djuice kártyás +" tarifacsomag bevezető reklámkampánya során.
Az eljáró versenytanács kötelezi az eljárás alá vont vállalkozást 40.000.000 Ft (Negyvenmillió forint) bírság megfizetésére, amelyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 számú bírságbevételi számla javára köteles megfizetni.
A határozat felülvizsgálatát a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel lehet kérni.
Indoklás
I. A vizsgálat indításának körülményei
1. A Gazdasági Versenyhivatal (a továbbiakban: GVH) észlelte, hogy Pannon GSM Távközlési Zrt. (a továbbiakban: Pannon) "djuice kártyás+" tarifacsomagjának kommunikációs kampányában az "Akár 17 Ft/perc", valamint a "havi 20 ajándék SMS", ill. a "havi 20 ingyen SMS" szlogenekkel népszerűsíti termékét, amely magatartásával valószínűsíthetően megsérti a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló többször módosított 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 8. §-ában foglaltakat, miszerint a fogyasztók gazdasági versenyben történő megtévesztése tilos. (Lásd Vj-120/2006. sz. irat)
II. Az ügyfél
2. Az 1993-ban alakult Pannon 1994-ben kezdte meg a rádiótelefon-szolgáltatást. Jelenleg koncessziós szerződés alapján végez mobil rádiótelefon-szolgáltatást digitális technológiával, emellett Internet-hozzáférési, bérelt vonali, adathálózati és egyéb kommunikációs szolgáltatásokat is nyújt, valamint jelen van a mobiltelefonok és azok tartozékai piacán is.
3. A Pannon a három közül a második legnagyobb [1] magyarországi mobil szolgáltató. A Nemzeti Hírközlési Hatóság 2002-ben a rádiótelefon és összekapcsolási szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkezőnek minősítette.
III. A szolgáltatás, amelyet a kifogásolt reklámüzenettel népszerűsítettek
4. A djuice a Pannon fiataloknak szóló, egységes arculatú szolgáltatása. A vállalat 2003. november 4-én vezette be a "djuice kártyás" tarifacsomagot, majd 2006. május 2-án a "djuice kártyás+" csomagot. Mindkét tarifacsomag pre-paid csomag.
5. A "djuice kártyás+" tarifáit a határozat 1. sz. mellékletében található táblázat tartalmazza.
IV. Az érintett piac
Árupiac
6. A mobilszolgáltatók kommunikációs kampányai részben az eddig mobilt nem használók megnyerésére, részben a másik két mobilszolgáltató ügyfeleinek megszerzésére, részben saját fogyasztók megtartására irányulnak. Ez utóbbi körben "djuice kártyás+" szolgáltatás potenciális célcsoportját egyfelől a "djuice kártyás" csomaggal rendelkezők, másfelől a más csomagokkal rendelkező Pannon-előfizetők alkotják [2] .
Tekintettel arra, hogy a mobilszolgáltatók kommunikációs kampányai nem csupán az adott szolgáltató fogyasztói felé, hanem a másik két szolgáltató fogyasztói felé is irányulnak, a vizsgálattal érintett piac a kiskereskedelmi mobil szolgáltatási piac.
7. A kiskereskedelmi mobil szolgáltatási piac jelenleg háromszereplős [3] : digitális GSM szolgáltatást nyújt az eljárás alá vont mellett a Magyar Telekom Nyrt. (továbbiakban: T-Mobile) és a Vodafone Magyarország Zrt. (továbbiakban: Vodafone). A Vodafone 1999-től, a Pannon és a T-Mobile (Westel) 1994-től van jelen a piacon.
8. Az oligopolisztikus jellegű piacon a fogyasztók irányába történő kommunikáció a vállalatok versenystratégiájának meghatározó része: az image-kialakításon és megerősítésen (ideértve az egy-egy szolgáltatóra jellemző szín, dallam, logó megválasztását) túl a szolgáltatók időről időre az árversenyből adódóan egyre alacsonyabb díjaikat kommunikálják a fogyasztók felé. A piacon ezen felül rendkívül magas az "információs zaj". A szolgáltatók nem csupán kielégíteni, hanem felkelteni és irányítani kívánják fogyasztóik igényeit, nem mindig korrekt módon kommunikálva termékeik, szolgáltatásaik előnyeit [4] .
Földrajzi piac
9. Magyarországon a mobil rádiótelefon szolgáltatásra vonatkozó koncesszió mindhárom szolgáltató számára az ország egész területére kiterjedő szolgáltatói jogosultságot biztosít. Megállapítható továbbá, hogy a mobilszolgáltatók lényegében teljes országos lefedettséggel rendelkeznek. A fentiekre tekintettel a földrajzi piac Magyarország területe.
V. A kifogásolt magatartás
10. A "djuice kártyás +" tarifacsomag népszerűsítését egy 2006. május 2-tól május 28-ig tartó integrált kommunikációs kampány szolgálta, mely felölelte a TV-reklámokat, mozi reklámokat, internetes bannereket, a nyomtatott sajtót, kül- és beltéri kommunikációs eszközöket, eladóhelyi reklámot (az eljárás alá vont által csatolt iratokban: POS eszközökként kerültek megnevezésre) és a direkt marketing is az integrált kampány része volt. A kampány a továbbiakban kommunikációs eszköz-csoportonként kerül bemutatásra, azokra a területekre koncentrálva, ahol jogsértés gyanúja merült fel [5] .
TV reklámok
11. A közétett reklámok mindkét fajtájában egy kellemetlen helyzetbe keveredett fiú látható.
A történet végén a képernyőn öt másodpercig az alábbi szöveg tűnik fel [6] :
17 Ft/perc. Minden belföldi mobilhálózatba, 16h után. + havi 20 sms ajándékba
A djuice kártyás+ tarifacsomag havidíja 490 Ft.
A csomag 2006. május 2-től visszavonásig érvényes. További részletek az üzletekben.
A narrátor a szöveggel párhuzamosan az alábbiakról tájékoztatja a nézőket:
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!