Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 2002.786 I. A munkáltató jogellenes rendkívüli felmondása megalapozhatja a nem vagyoni kártérítésért fennálló felelősségét.

II. Az ezzel összefüggő nem vagyoni kártérítésre vonatkozó igény elbírálásánál a munkáltató kártérítési felelősségére vonatkozó szabályok megfelelően irányadók [Mt. 100. § (1) bek., 174. § (1) bek., 177. § (2) bek.].

A felperes az alperes rendkívüli felmondásának jogellenessége miatt járó járandóságok megfizetése, elmaradt jövedelem, háromszoros összegű végkielégítés, dolgozói részvény kifizetése, valamint nem vagyoni kártérítés iránt indított keresetet.

A munkaügyi bíróság közbenső ítéletét - amellyel az alperes rendkívüli felmondásának jogellenességét állapította meg - a másodfokú bíróság közbenső ítéletével helybenhagyta azzal, hogy a felperes munkaviszonya az alperesnél 1999. augusztus 25. napjával szűnik meg.

A munkaügyi bíróság részítéletével az alperest - egyebek mellett - átlagkereset és táppénzkülönbözet, valamint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte.

Megállapította, hogy a felperes betegsége és az alperes jogellenes eljárása között az okozati összefüggés fennáll. Korábban a perbeli eseményt, tehát 1998. júniusát megelőzően a felperesnek pszichiátriai betegsége, ideggyógyászati panasza nem volt, ezért az alperes köteles megfizetni az Mt. 100. § (1) bekezdése alapján a felperes elmaradt munkabére címén az elérhető kereset és a felvett táppénz közötti különbözetet.

A nem vagyoni kártérítés tekintetében az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a felperes aktívan dolgozó, érdekképviseletet is ellátó személy volt, akivel szemben az alperes a szakmai pályafutása csúcsán hozott jogellenes intézkedést, amelynek következtében a felperes rokkanttá vált. Azóta is folyamatosan orvosi kezelésre szorul a közepes súlyosságú pszichiátriai betegsége miatt. A felperes személyisége megváltozott a betegség hatására, ezt a bíróság közvetlenül is észlelte, és állapota miatt - az életkorát is figyelembe véve - kizártnak találta az elsőfokú bíróság, hogy a számítástechnikai munkát a jövőben a felperes el tudná látni. Mindezeket értékelve a munkaügyi bíróság személyiségi jogsértést állapított meg, és ennek hozzávetőleges kiegyensúlyozása céljából kötelezte az alperest másnemű előny, nem vagyoni kártérítés megfizetésére.

A részítélet ellen az alperes fellebbezéssel élt, amelyben a kártérítés megtérítése alóli mentesítést kérte. A felperes csatlakozó fellebbezése - egyebek mellett - a nem vagyoni kártérítés összegének felemelésére irányult.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság részítéletét a fellebbezett részében részben megváltoztatta, és a nem vagyoni kártérítés mértékét 1 500 000 forintra leszállította, eszerint rendelkezett a fellebbezési illetékről, illetve az első- és másodfokú költségek viseléséről. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a rendkívüli felmondás jogellenességének jogerős megállapítását követően a felperesnek az Mt. 100. § (1) bekezdés alapján azt kellett bizonyítania, hogy a kára a munkaviszony jogellenes megszüntetésével okozati összefüggésben van. Ezt a másodfokú bíróság az eljárásban beszerzett bizonyítékok, így különösen az igazságügyi orvos- szakértő véleménye alapján megállapította. Figyelembe vette, hogy a felperes 1998. július 16-án panaszaival a háziorvosához fordult, betegállományba azért nem került, mert a "felfüggesztés" idejére az alperes átlagkeresetet folyósított, továbbá azt is, hogy a korábban felperesnek hasonló jellegű panaszai nem voltak. Mérlegeléssel a 67%-os teljes munkaképesség-csökkenésből 50%-ot állapított meg az alperes jogellenes rendkívüli felmondásával összefüggőként, arra is rámutatott, hogy a felperes kárigényét nem a munkáltató anyagi felelősségére vonatkozó szabályok szerint kellett elbírálni.

A táppénz és az átlagkereset közötti különbözet tekintetében a másodfokú bíróság külön értékelte, hogy a felperesnek évekkel a rendkívüli felmondást megelőzően súlyos betegsége volt, azonban ezt követően hosszabb ideig teljes munkaidőben alkalmas volt a munkavégzésre, tehát a Legfelsőbb Bíróság az MK 30. számú állásfoglalását is figyelembe véve az alperes a teljes kártérítés megfizetése alól nem mentesülhet.

A nem vagyoni kártérítés megfizetésére irányuló kereseti kérelemről az volt a másodfokú bíróság álláspontja, hogy az alperes eljárását (jogszabály rendelkezésének hiányában az állásból való "felfüggesztés", a felperes enyhe megítélés alá eső magatartásának arányaiban eltúlzott szigorú értékelése) egységes egészként kell értékelni, és ez - figyelembe véve a felperes kisebb súlyú kötelezettségszegését is - megalapozza a nem vagyoni kártérítés megfizetésére való kötelezését. A másodfokú bíróság a nem vagyoni kártérítés összegét 2 500 000 forintról 1 500 000 forintra azért szállította le, mert az összeg meghatározásánál az elsőfokú bíróság olyan tényeket is figyelembe vett, amelyekre vonatkozóan a felperes a vagyoni igényeit is előterjesztette (háztartási kisegítő, közlekedési költség stb.).

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatásával" a nem vagyoni kártérítés, az átlagkereset és táppénz közötti különbözet megfizetésére irányuló kereset elutasítását, és az illetékfizetési kötelezettség alóli mentesítését kérte.

Álláspontja szerint a jogerős ítélet az Mt. 100. §, illetve a 174. § alkalmazása tekintetében ellentmondásos, mivel vétkességi alapon bírálta el a felperes keresetét, de az alperes vétkességének feltárása céljából tényállás nincs megállapítva, bizonyítási eljárás nem volt. Az alperes érvelése szerint a felperes által a nem vagyoni kártérítés alapjaként kizárólagosan megjelölt, a rendkívüli felmondás kiadásával összefüggő alperesi magatartás nem bizonyított. Az alperes terhére e tekintetben még gondatlanság sem állapítható meg. Az alperes a fentieken túlmenően vitatta, hogy az érintett munkavállaló számára nyilvánvalóan hátrányos munkáltatói intézkedésért (adott esetben a rendkívüli felmondásért) a munkáltató köteles lenne nem vagyoni kártérítés megfizetése útján helytállni.

Az alperes jogi álláspontja szerint a munkáltató nem vagyoni kártérítés iránti felelőssége az Mt. 174. § (1) bekezdés szerint sem állapítható meg, mert a felperes nem a rendkívüli felmondás tényében jelölte meg a megbetegedést okozó alperesi eljárást, másrészt a felperest a "trauma" szervezeti adottságai és a gyógyszerek szedése miatt érte. Mindezek mellett az alperes - külön kifejtés nélkül - fenntartotta az elsőfokú bíróság részítéletével szemben előterjesztett fellebbezését és az igazságügyi orvos szakértő véleményére tett észrevételét.

A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a felülvizsgálati kérelemben és ellenkérelemben előadottak alapján bírálta el.

I.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében tévesen hivatkozott arra, hogy a felperes a kártérítést kizárólag azért kérte, mert a rendkívüli felmondás kiadása előtt az alperes károkozó magatartást tanúsított (nem megfelelő körülmények között hosszabb ideig várakoztatta). Az 1998. augusztus 24-én benyújtott keresetlevél a "jogellenes felmondásból eredő erkölcsi, pszichikai ...sérelmet" tartalmazza; a rendkívüli felmondás jogellenességét kimondó jogerős ítéletet követően előterjesztett kereset pontosításában a felperes részletesen előadta, hogy a nem vagyoni kártérítést az egészséges élethez, a munkához való joga megsértése miatt a munkáltató jogellenes rendkívüli felmondásával - tehát e jogellenesnek bizonyult jognyilatkozattal - összefüggésben kialakult pszichés betegsége miatt kéri. A felperes a fentiek mellett csak utalt a munkáltató "méltatlannak" minősített eljárásra. A bíróságok ezért a jogszabálynak (Pp. 213. §) megfelelően vizsgálták, hogy a munkáltató alperesnek jogellenes rendkívüli felmondása miatt fennáll-e felelőssége a felperes vagyoni és nem vagyoni káráért.

II.

A felülvizsgálati kérelemnek a kártérítés megfizetésére irányuló kereseti kérelem ténybeli indokáról tett téves előadása folytán a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálhatta, hogy a jogerős ítélet helyesen állapította-e meg a jogellenesnek bizonyult alperesi jognyilatkozat és a felperes betegsége közötti okozati összefüggést - figyelemmel a felülvizsgálati kérelemnek a betegség szervi eredetéről és a gyógyszerek hatására kialakult voltáról tett érvelésére [Pp. 275. § (2) bekezdés].

III.

A bírói gyakorlat értelmében a munkáltató jogellenes magatartása önmagában nem elégséges indoka a munkavállaló nem vagyoni kártérítés iránti igényének. A munkavállalónak ezért bizonyítania kell a kárnak a munkáltató magatartásával (a jogellenes rendkívüli felmondással) való összefüggését. Az adott esetben ezért a felperesnek azt kellett meggyőzően és hiteltérdemlően bizonyítania, hogy a (bíróság által jogerősen jogellenesnek minősített, ennek folytán külön további bizonyítást nem igénylő) rendkívüli felmondással összefüggésben valósult meg a nem vagyoni kártérítést megalapozó személyiségi jogsértés. Az igény elbírálásánál ezért - függetlenül attól, hogy a kártérítés iránti követelés előterjesztése az Mt. 100. § (1) bekezdése szerint történt - megfelelően irányadóak a munkáltató kártérítési felelősségét tartalmazó szabályok [pl. Mt. 174. § (1) bekezdése, 177. §]. A felülvizsgálati kérelem e tekintetben helyesen hivatkozott a jogerős ítélet indokolásának ellentmondására. Ezért a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú ítélet indokolásában szereplő jogi okfejtés érintett részét a fentiek szerint pontosítja.

IV.

Az elsőfokú bíróság a részítéletében megállapította a tényállást a kártérítés tekintetében: a felperes aktív személy volt, szakmai pályafutása kiemelkedő időpontjában történt a rendkívüli felmondás, ennek jogellenességét ténybelileg az okozta, hogy a munkáltató helytelenül értékelte a felperes magatartását; a bíróság rögzítette a felperes betegségének kezdetét, lefolyását, kialakulását, továbbá értékelte a bizonyítékokat, a tanúk vallomását és a bíróság által közvetlenül a per alatt észlelt felperesi állapotromlást. A fentiek miatt a másodfokú bíróság által elfogadott és alapul vett tényállás folytán a felülvizsgálati kérelem alaptalanul hivatkozott nem vagyoni kártérítésre vonatkozó tényállás hiányára.

V.

A felülvizsgálati kérelemnek a betegség eredetére és a gyógyszerekkel való összefüggésére tett előadása téves. A kiegészítő orvos szakértői vélemény a korábbi szakvéleménnyel, a per adataival összhangban a logika szabályainak megfelelő magyarázatot ad arról, hogy a felperes a "munkahelyi konfliktus" miatt kialakult betegsége miatt kényszerült a gyógyszerek szedésére. Ez a körülmény nála (nyilvánvalóan nem kívánt mellékhatásként) lelassulást, beszűkültséget, indítékhiányt eredményezett, amelyet a vizsgálat az elvégzett tesztek alapján kimutatott. Ezt a szakértői következtetést nem lehet - különösen az alapszakvéleménnyel együtt történő értékelés és figyelembevétel [Pp. 206. § (1) bekezdés] mellett akként értelmezni, hogy a felperes pszichiátriai betegsége szervi eredetű, vagy azt a gyógyszerszedés okozta.

A kifejtettek miatt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. § (1) bekezdés alapján - az indokolás pontosításával - a másodfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 11.262/2001/3. sz.)