Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.31219/2007/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 8. §, 78. §] Bíró: Kopinja Mária

Fővárosi Bíróság

1055. Budapest, Markó u. 27.

11.K. 31.219/2007/6.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A bíróság Vitári Ügyvédi Iroda (cím ügyintéző: dr Vitári Jenő ügyvéd) által képviselt felperes (cím.) dr. László Ildikó ügyvéd által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (cím.) alperes ellen verseny ügyben hozott - Vj-120/2006/22. - versenyügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság felperest, hogy a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 16.500.- (tizenhatezer-ötszáz) forint kereseti illetéket az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal illetékes szervének külön felhívására a Magyar Állam javára fizessen meg.

Kötelezi a bíróság felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg alperes részére 50.000.- (ötvenezer) forint perköltséget, amely összeg már az általános forgalmi adó összegét is tartalmazza.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet a Fővárosi Ítélőtáblához címzetten, 3 példányban jelen bírósághoz kell benyújtani.

I N D O K O L Á S :

Az alperes a Vj-120/2006/22.számú határozatával megállapította felperes terhére, hogy 2006. május 2-a, és 28-a között a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított "a djuice kártyás +" tarifacsomag bevezető reklámkampánya során. Egyidejűleg felperest 40.000.000.-Ft bírság megfizetésére kötelezte. Felperes viszonylatában a Tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 8 §-ában foglalt rendelkezés sérelmét állapította meg. Ennek keretében határozatában rögzitette, hogy felperes 2003-ban vezette be a "djuice kártyás" tarifacsomagot, majd 2006. május 2-án az "djuice kártyás +" csomagot. Ezen tarifacsomag népszerűsítését 2006. május 2-tól május 28-ig integrált kommunikációs kampány keretében végezte, mely felölelte a TV reklámokat, mozi reklámokat, internetes bannereket, a nyomtatott sajtót, kül- és beltéri kommunikációs eszközöket, eladóhelyi reklámokat és a direkt marketing az integrált kampány része volt.

Ezt követően kommunikációs eszköz csoportonként bemutatta határozatában azokat a területeket, ahol a jogsértés gyanúja merült fel. Határozatának V. fejezetében 10-22. pontok alatt részletesen foglalkozott a reklám kampány részét képező egyes reklámokkal, valamint a VIII. fejezetben kifejtette álláspontját a jogsértésekre vonatkozóan (határozat 57-92.) Határozatának 57. pontjában rögzitette, hogy "djuice kártyás +" kampány az új tarifacsomaggal való telefonálás kedvezőbb percenkénti költségeire és az "ajándék" SMS-ekre kivánta felhivni a potenciális fogyasztók figyelmét, amely üzenetet az integrált kommunikációs kampány eszközét használva számos kommunikációs csatornán keresztül juttatta el a fogyasztókhoz.

A jogsértést a határozat 89. pontjának a, b és c) alpontjaiban foglalt magatartás és közlés útján állapította meg. Átfogóan rögzitette határozatának 89. pontjában, hogy megtévesztésre az a tájékoztatás alkalmas, amely a szolgáltatás ellenértékével vagy a szolgáltatás valamely lényeges tulajdonságával kapcsolatos összefüggő információ- halmazból egyes elemeket közöl, miközben másokat mellőz, vagy olymódon kommunikál, hogy az nem észlelhető a reklám címzettje számára.

A 89. pont a) pontjában rögzitette, hogy a hirdetéssel biztosított 17.-Ft/perc elérésének három konjuktiv feltétele közül egy igen nehezen észlelhető volt a leporellón. A leporelló 6. oldalán jól olvasható nagybetűs tájékoztató szerepel, mely szerint "csupán 17 Ft-os percdijon hivhatsz "MINDEN BELFÖLDI MOBIL ". Ettől a közléstől elhelyezésében elszakitva található az a tartalmilag szorosan kapcsolódó információ, hogy mely időszakban kell ennyit fizetni egy perc időtartamú beszélgetésért. "A feltüntetett percdij hétköznap 16 és 8 óra között, illetve egész hétvégén érvényes" szöveg az utolsó oldal legalján apró betűvel lábjegyzetszerűen szerepel sok más információval.

Az alperes a leporellón közzétett tájékoztatással megvalósított magatartást minősiti jogsértőnek, egyrészt a hiányos tájékoztatást a feltételekről, ugyanis a csúcsidőn kivüliség igen nehezen észlelhető és részben valótlan is, tekintettel arra, hogy a reklámban megadott időpont 16 és 8 óra közötti időszakról informálva a valóság az, hogy 16 és 6 óra között lehetett 17 Ft-os percdijjal telefonálni.

A b) pont szerinti jogsérelem úgy valósult meg az alperes szerint a reklámokon való feltüntetéssel, hogy a "belföldi" helyet "minden mobil hálózatban" történt a feltüntetés. Ugyanis ezeken a reklámhordozókon "16 óra után minden mobilhálózatba irányuló hivás" percdijanként került feltüntetésre a 17 Ft, azonban ez megtévesztésre alkalmas, nem informálja a fogyasztót arról, hogy csak azokat a csúcsidőn kivüli hivásokat számlázzák a kedvezőbb 17 Ft-os percdijjal, ahol a hívott fél belföldi személy. "Minden mobilhálózatba" fordulat viszont az alperes álláspontja szerint nélkülözi annak külön megjelölését, hogy az adott percdij csak és kizárólag belföld viszonylatában elérhető. A mozi reklámok pedig olyan szempontból is a fogyasztók megtévesztésére alkalmasak, hogy a percenként 17 Ft-os tarifa még két további feltétele szerepel, a csúcsidőn kivüliség és a mobi hálózti irány igen nehezen értelmezhető.

A határozat 89. c) alpontja szerint pedig a Tv útján történt reklámozáskor mind a három feltétel, amely a tájékoztatással szemben elvárásként fogalmazódik meg, hiányzik. Ugyanis a megcélzott fogyasztó nem szerzett tudomást arról, hogy csak belföldi hivás lehet kedvező percdijas, a mobil-hívásirányról sem szerezhetett tudomást, valamint a csúcsidőn kivüliségről mint feltételről sem.

Ennek függvényében a határozat 91. pontja szerint az alperes a 89. pontban leírt mindegyik tájékoztatást a fogyasztók megtévesztésére alkalmasnak minősítette, mivel azok a reklámozott szolgáltatás ellenértékével vagy a szolgáltatás valamely lényeges tulajdonságával kapcsolatban összefüggő információval egyes elemeket közöltek, míg másokat mellőztek vagy oly módon kommunikáltak, hogy az nem volt észlelhető a reklám címzettjei számára. A kedvező percdij oly módon történő reklámozása, melyből nem derül ki, hogy csak három feltétel egyidejű teljesülése esetén lehet a kedvezőbb percdíjat igénybevenni, az alperes álláspontja szerint a Tpvt 8 § (2) bekezdés a) pontjába ütköző magatartás, mivel alkalmas a fogyasztók megtévesztésére.

Az alperes felperessel szemben 40.000.000.-Ft bírságot szabott ki a határozat 89. pont a, b és c. pontjaiban foglalt jogsértésekkel kapcsolatosan. A birság tekintetében határozatában részletesen levezette a birság mértékének megállapitását, valamint feltüntette a bírság alapjául szolgáló súlyosbitó és enyhitő körülményeket (határozat 93-97. pont).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!