Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BK 82. szám

A gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök kiváltására jogosító orvosi vények, utalványok, valamint egyéb rendelvények tartalmának meghamisítása, illetőleg ezek arra nem jogosult személy által jogellenes készítése közokirat-hamisítást nem valósít meg;

a hamis, illetőleg hamisított orvosi rendelvények felhasználásával magánokirat-hamisítás vétsége valósul meg [Btk. 274. §].

Az egészségügy körébe tartozó állami feladatok elvégzése egyrészt egészségügyi igazgatási, másrészt végrehajtó tevékenységet igényel. A lakosságot közvetlenül érintő gyógyító-megelőző ellátás feladata a munkaképesség megóvása, a megbetegedések megakadályozása és az egészség, a munkaképesség helyreállítása, melyet az állami egészségügyi szolgálat végez.

A gyógyító-megelőző orvosi tevékenység ellátásának szükségszerű velejárója bizonyos okiratok kiállítása, s ennek során merül fel a kérdés, hogy a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök kiváltására jogosító, orvos által kiállított vények, utalványok és egyéb rendelvények (pl.: fürdőjegy, útiköltség biztosítása stb.) meghamisítása, illetőleg a hamis rendelvények felhasználása közokirat hamisítást vagy pedig magánokirat-hamísítást valósít-e meg.

A közokirat fogalmát a Btk. nem határozza meg, a Btk. a törvényi tényállás megszövegezése során a közokiratnak a Pp. 195. §-ának (1) bekezdésében írt fogalmát tartotta szem előtt. A kialakult ítélkezési gyakorlat valamely okirat közokirat jellegét az azt kiállító szerv jellegéhez, tevékenységének irányához és bizonyos formai elemek fennállásához fűzi: ehhez képest a hivatalos személy által, hivatali hatáskörében, az arra megszabott alakszerűséggel kiállított okiratot tekinti közokiratnak.

Minthogy tehát az okirat jellege a hivatalos személy fogalmához kapcsolódik, a felvetett kérdésre a Btk. 137. §-ának 1. pontjában foglalt értelmező rendelkezés alapján adható válasz.

A Btk. 137. §-ának 1. pontja értelmében hivatalos személy: a népképviseleti vagy államigazgatási szervnél szolgálatot teljesítő személy, akinek a tevékenysége a szerv rendeltetésszerű működéséhez tartozik [b) alpont], továbbá az államigazgatási feladatot ellátó más személy [c) alpont]. A jogszabály alkalmazása szempontjából a népképviseleti, bírói, ügyészi szerveken kívül minden olyan szervet, melynek tevékenységét a közhatalmi jogosítvány jellemzi, az államigazgatási szerv fogalma alá kell vonni, míg államigazgatási feladat a közhatalmi jellegű igazgatási tevékenység ellátása.

Az orvos hivatalos személyi minősége is egyfelől az őt alkalmazó szervhez, másfelől pedig bizonyos feladat ellátásához igazodik: az orvos tehát akkor tekinthető hivatalos személynek, ha államigazgatási szervnél, annak rendeltetésszerű működéséhez tartozó munkakörben dolgozik, illetőleg ha más szervnél államigazgatási feladatokat lát el (pl. körzeti orvos bizonyos ténykedése körében).

Az ítélkezés gyakorlat egységes abban, hogy a gyógyító-megelőző tevékenységet ellátó orvosok által kiállított kórházi kórlapok - amelyek a betegség megjelölését, az alkalmazott gyógymódot, valamint a beteg gyógykezelése szempontjából jelentős egyéb adatokat tartalmaznak - nem közokiratok (BJD 4001. sz.);

úgyszintén nem tekinthető a Btk. 274. §-ába ütköző bűncselekmény elkövetési tárgyának a kórházi zárójelentés sem (BJD 5006. sz.), ezek kiállítása ugyanis nem jelenti államigazgatási feladat ellátását;

ugyanígy nem hivatalos személy a gyógyító-megelőző tevékenység során a beteg ellátására a lakásra kihívott körzeti orvos sem (BJD 4910. sz.).

Mindezekből következik, hogy az orvosnak a gyógyító-megelőző tevékenység ellátása körében végzett az a ténykedése, hogy a részére biztosított bélyegző felhasználásával gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz kiváltására jogosító vényt, utalványt vagy egyéb rendelvény állít ki, nem államigazgatási feladat ellátása, ebben a körben az orvos nem hivatalos személy, következésképpen az általa kiállított okirat sem közokirat.

Ugyanakkor az orvosnak vannak hatáskörébe utalt olyan ténykedései, amelyek az egészségügyi igazgatással kapcsolatos tennivalók ellátását jelentik; ilyenek pl. a keresőképtelen állományba vétel körében kifejtett tevékenység, a munkaképesség csökkenése mértékének megállapítása, illetőleg az ezekkel kapcsolatos igazolások, bizonyítványok kiállítása. Minthogy ebben a tevékenységi körben kifejtett ténykedés államigazgatási feladat ellátását jelenti, az orvos e tekintetben hivatalos személy, az általa kiállított ilyen okiratok pedig közokiratok.